İnsanlar her zaman daha lüks olanı, daha kaliteli olanı severler ve daha büyük olan eşyalar her zaman daha gösterişli ve daha fazla talep görenler olmuşlardır. Evine mobilya alacak olan bir kadın veya erkek en büyüğünü değil, odaya en uygununu seçmek ister ancak küçük olan mobilyayı seçmek istemez. Son 10 yıl içerisinde ABD başta olmak üzere Avrupa ve son 3 yıldır Türkiye’de de ABD ve Avrupa kadar geçerli olmasa bile daha büyük yatakların ilgi çekici hale gelmesinin sebebi merak ediliyordu.

Amerikan Uyku Derneği sözcüsü Dr. Neil Kline, bu konuda yaptığı açıklamada daha büyük yatakları seçenlerin oranının son 10 yıl içerisinde ABD’de %44 oranından daha büyük oranda arttığını, bu durumun ardında evlerin daha çok büyümesi değil, daha büyük yatakların üretiminin çok daha fazla olması ve büyük yatakların fiyat açısından pek farklı olmaması ve hatta zaman zaman ABD’de daha ucuz olmasını sebep olarak gösterdi.

Erkek ve kadınların özellikle çiftlerin büyük yataklarda birbirlerinden daha rahat ettiklerine değinen Amerikan Uyku Derneği sözcüsü Dr. Neil Kline, bu durumun tek kişilerde bile etkili olduğunu, yatağın daha ucuz fiyatlı olması ve daha rahat dönüş yapabilmek gibi sebeplere bağlı olarak daha büyük olanın tercih edildiğine değindi.

ABD’de yatak odası yataklarının Türkiye’ye oranla çok daha büyük olduğu bilinirken, özellikle daire metrekarelerinin Türkiye’ye göre çok daha büyük olmasının bunda etkisi olduğu biliniyor.

Türkiye’de ise son yıllarda evlerin giderek daha fazla küçülmesi, kot katların bile yapılmaya başlamasından dolayı küçük yatakları seçmek zorunda kalanların sayısının haliyle fazla olduğu gerçeği yatıyor.

Büyük Yatak = Konfor

Büyük yatağın düşme tehlikesi ve diğer zorlu durumları engellediğine değinen Amerikan Uyku Derneği sözcüsü Dr. Neil Kline, bu durumun ise insanlar üzerinde daha rahat uykuya sebep olduğunu, daha rahat uykunun ise tüm akıllı insanların seçecek olduğu bulunmaz bir gerçek olduğuna değiniyor. ABD’de yatak boyutları:

  • Beşik: 27 x 52 inç (68,5 x 132 santimetre)
  • İkiz: 39 x 75 inç (96,5 x 190,5 santimetre)
  • İkiz XL: 39 x 80 inç (96,5 x 203,5 santimetre)
  • Tam (Çift): 54 x 75 inç (134,5 x 190,5 santimetre)
  • Kraliçe: 60 x 80 inç (152,5 x 203,5 santimetre)
  • Kral: 76 x 80 inç (193 x 203,5 santimetre)
  • California King: 72 x 84 inç (183 x 213,5 santimetre)

Olarak değişirken, gelecekte daha fazla büyümesi bekleniyor.
Etiketler:

,