Turizm bir sektör müdür? Yoksa endüstri midir? soruları akılları kurcalarken, bir de turizm terimlerinin yanlış anlamları ile karşı karşıya kalıyoruz. Çünkü temeldeki sorun, turizmin bir sektör ya da endüstri olduğunun bilinmemesi ile ilgili. Bu durum da bazı temel kavramların yanlış bilinmesine sebep oluyor. Resort da bunlardan bir tanesi. Peki, resort ne demek? Resort oteller ne hizmetler verir? Sizlere bu içeriğimizde turizmin en değerli kavramlarından olan resorttan bahsedeceğiz.

Resort Nedir?

Resort Nedir?

Günümüzde resort otellere baktığımızda aslında resortun ne anlamda geldiğini çok rahat bir şekilde anlayabiliriz. Yani en kısa tabiri ile resort; “deniz kıyısında olan oteller” şeklinde tanımlanabilir. Bu tanım yalnızca bundan da oluşmaz. Çünkü tatil köylerinin de resort olarak adlandırıldığını görebiliyoruz. Elbette ki resort otellerin belli başlı özellikleri de bulunur. Bu özelliklere göre resort otellerin hangileri olduğunu anlayabiliriz. “Her Şey Dahil Otel Sisteminin 5 Önemli Avantajı” isimli içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Resort Otellerin Özellikleri

Resort Otellerin Özellikleri

Turizm endüstrisinin en önemli konaklama tesislerinden olan otellerin, farklı konseptler ile adlandırıldığını biliyoruz. Otel, motel, hostel, kamping ve yüzer tesisler bunlardan bazıları. Peki, otellerin farklı bir tarzda hizmet sunduğu çeşidi olan resort ne demek? Elbette ki bu bir cümle ile anlatılamaz. Şimdi sizlere resort otellerin özelliklerinden bahsedelim.

 • Resort oteller genel anlamda sahil oteli olarak adlandırılsa da, yalnızca sahil oteli olduğunu söylemek doğru olmaz.
 • Pek çok farklı konsepti içerisinde barındıran tatil köylerini de resort otel sınıfına dahil edebiliriz.
 • Resort oteller sahil kıyısında olmanın yanında, şehir merkezinde veya bir kayak bölgesinde de olabilir.
 • Genel kapsamda 4 yıldız ve üzeri olan otel türlerini kapsamaktadır.
 • Resort otellerde verilen hizmet üst düzeydir. Gerek konaklama, gerekse de yiyecek ve içecek hizmetleri, tüm detayları ile birlikte misafirlere sunulur.
 • Resort otellerde farklı tür konaklama tipleri de bulunur. Burada ön plana çıkan, her yaş, cinsiyet ve sosyal gruba göre konaklama hizmeti verilmesidir. Yani gençler, aileler veya iş adamları, resort otellerde konaklayabilir.

Yukarıdaki özellikleri ile dikkatleri üzerine çeken resort oteller, turizmin değerleri arasında dikkat çekici bir konuma sahip olmaktadır.

Resort Otel Konaklama Türleri

Turizm tesisleri arasında belki de hizmet düzeyi en yüksek tesislerden biri resort otellerdir. Çünkü hizmetin üst düzey olması, ilk önemli hedef konumunda yer almaktadır. Peki, hizmet bu denli yüksekse, konaklama türleri farklılık göstermez mi? Elbette ki gösterir. Şimdi sizlere bunlardan bahsedelim.

 • Tam Pansiyon

Bu konaklama türü bünyesinde; kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği dahildir.

 • Yarım Pansiyon

Konaklama türüne göre; kahvaltı ve akşam yemeği dahil edilmektedir. Öğle yemeği bulunmamaktadır.

 • Oda-Kahvaltı

Bu konaklama türü içerisine de yalnızca kahvaltı ve oda dahil edilmektedir. Diğer tüm hizmetlerden ücreti mukabilinde yararlanabilirsiniz.

 • Her Şey Dahil

Yiyecek ve içecek hizmetleri ile diğer seçeneklerden de ücretsiz bir şekilde yararlanabileceğiniz bir konaklama türüdür. Ancak bazı içecekler ve rekreatif faaliyetler için ücret talep edilmektedir.

 • Ultra Her Şey Dahil

Her şey dahil sisteminin üst modelidir. Otelde yediğiniz, içtiğiniz, yaptığınız ve kullandığınız her şeyin konakladığınız süre boyunca ücretsiz olmasıdır.

Yukarıda, konaklama türlerine göre verilen hizmetlerin neler olduğundan bahsedilmiştir. Resort otellerde bu türlerden bazıları kullanılır. Kimi otel Ultra Her Şey Dahil sistemini tercih ederken, kimi otel de Oda-Kahvaltı sistemini tercih edebilir.

Her Şey Dahil Sistemin Zararları

Her Şey Dahil Sistemin Zararları

Konaklama tesislerindeki tüm olanaklardan eksiksiz bir şekilde yararlanmak her zaman cazip gelir, ancak genel kapsamda düşünülecek olursa, her şey dahil sistemin inanılması güç zararları bulunmaktadır. Peki, nedir bu zararlar?

 • Daima açık büfe tüketimi olduğu için, israf üst düzey konuma gelmektedir.
 • Misafirler otelden çıkmazlar ve tatilini bir otelde kısılarak geçirirler.
 • Destinasyonun çevresindeki rekreatif tesisler ve yiyecek-içecek işletmeleri yeterince gelir elde edemez ve faaliyetlerini sürdürmekte zorlanırlar.
 • Destinasyonda bulunan turistik alanların ziyaret edilme dereceleri düşer ve şehrin pazarlanmasına olumsuz etki yapar.
 • Şehrin genel kapsamda turizmden elde edeceği gelir düşer.

Yukarıdaki gibi pek çok zararı içerisinde barındıran her şey dahil sistem, artık önemli turizm destinasyonlarında tercih edilmeye başlandı. İnsanın özgürlük hissini yakalaması için, bu seçeneğin tercih sunumundan kaldırılması gerekir. “Havuzdan veya Denizden Corona Virüsü Bulaşır Mı?” isimli içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Bizler de bu içeriğimizde sizlere resort ne demek? Resort oteller ve hizmetleri ile ilgili değerlerden bahsetmeye çalıştık. Umarız sizlere faydalı olan bir içerik oluşturabilmişizdir.
Kategori: