Tardigrada veya su ayıları hakkında ortaya çıkan yeni ölüm yöntemi onların o kadar dayanıklı olmadıklarını gösteriyor. Binlerce testi başarı ile geçen ve ölmeyen, ölse bile yıllar sonra dirilmeyi başaran su ayılarının aslında en basit sıcaklık testlerini geçemedikleri, geçmişte yapılan testlerin uzun süreli gerçekleştirilmediği için ‘ölmeyen canlı’ adı ile tanındıkları açıklandı.

Kopenhag Üniversitesi’nde biyoloji alanında doktora sonrası bilim adamı olan Ricardo C. Neves, ve ekibi su ayılarını 40 derece gibi sıcaklıklara kadar belirli aralıklarla farklı düşük sıcaklıklara maruz bıraktı. 24 ila 48 saat içerisinde birçok su ayısı bu sıcaklıklarda uzun süre beklediğinde ölürken, bazıları ise canlı kalmayı başardı.

 

https://www.instagram.com/p/B7HhFlqhFHa/

Tardigrada İçin Yolun Sonu: Ölmez Dediler Basit Bir Ölüm Yöntemi Bulundu!Ekip yaptığı açıklamada su ayılarının çok fazla darbeye dayanıklı olsalar bile bu tür uzun saatler boyunca yüksek olmayan sıcaklıklara maruz bırakmaları halinde ölebileceklerini açıkladı. Su ayılarının 151 derece ve üzeri sıcaklıklara bile birkaç dakika dayandığı testler yapılmış ve ölmedikleri açıklanmıştı.

Kopenhag Üniversitesi’nde biyoloji alanında doktora sonrası bilim adamı olan Ricardo C. Neves, ve ekibi ise bu konuda aslında geçmişte yapılmış tüm testlerin başarılı olamayabileceğini ve kısa süreli yapılan testler ile bu canlıların ölmemesinin arasında herhangi bir bağ kurulamayabilecek olduğu gerçeğini bize gösterdi.

Su ayıları ölüyorTardigrada İçin Yolun Sonu: Ölmez Dediler Basit Bir Ölüm Yöntemi Bulundu!

2-24-40 derece gibi sıcaklıklara birkaç saat maruz kalan su ayılarının belirli bir süre sonra öldüklerini belirten Neves, ‘ölmeyen canlılar’ olarak adlandırılmış olan bu su ayılarının aslında öldüklerini ve çok da dayanıklı olmadıkları bir yönlerinin olduğuna dikkat çekti.

Yine de ne olursa olsun çok dayanıklı canlılar olarak bilinen su ayılarının her canlının zayıf yönü olduğu gibi su ayılarının da zayıf yönlerinin olduğunun ortaya çıkması bir yönden bilim dünyası ve insanlık adına iyi bir çalışma olmuşa benziyor

Hiçbir canlı ölümsüz değilTardigrada İçin Yolun Sonu: Ölmez Dediler Basit Bir Ölüm Yöntemi Bulundu!

Her canlının ölümlü olduğunu ve bir şekilde zayıf yönleri olacağını açıklayan Neves, insanların zayıf yönleri olduğu gibi hayvanların ve bakterilerin zayıf yönlerinin mutlaka olduğuna dikkat çekiyor. İnsan vücudu nasıl 100 derece sıcak havada kalamayacak ise hayvanlarında belirli zayıf yönlerinin olması çok normal.