The Conversation’da yayınlanan bir makalede siber saldırganların uyduları ele geçirebilecekleri ve uyduları kapatabilecek oldukları açıklandı. Uyduların içerisinde yer alan sinyalizasyon sistemlerinin uyduları itme, yön değiştirme ve kapatma gibi bir takım özelliklere sahip olduğu, bu sistemlerin üretici şirketlerin siber saldırılara maruz kalması durumunda siber saldırganların ele geçirebileceği açıklandı.

Araştırmalarda siber saldırganların uyduları ele geçirmesi durumunda neler yapabilecek oldukları, Dünya’da nasıl sorunlar yaşanabileceği konusu da araştırıldı. Yapılan araştırmaya göre siber saldırganlar, eğer ki uyduları ele geçirirler ise uyduları sonsuza dek kapatabilirler, yerlerini değiştirebilirler ve şirketler buna asla müdahale edemeyebilir.

 

https://www.instagram.com/p/B8rRGNmhTeb/

Devletlerin uyduları daha aktif olarak kontrol etmesi gerektiğine değinen uzmanlar, eğer ki bu konuda gerekli kontroller sağlanmazsa siber saldırganların bu hedeflerine her geçen gün daha fazla hızla ulaşabilecek olduklarını açıkladılar.

Uydular tüm iletişimin temeli

Olası senaryo durumunda siber saldırganların neler yapacak olduğunun önceden bilinemeyecek olduğu, bu uyduların silah gibi kullanılabilecek olduğu açıklandı. Uydular sayesinde savaş sistemlerinin hareke geçirilebileceği, füzelerin izinsiz olarak fırlatılabilecek olduğu ve füzelerin yönünün bile bu uydular sayesinde ele geçirilebileceği açıklandı. Nükleer füzelerin bile GPS sistemleri kullandığına değinen uzmanlar, olası bir savaş sırasında uydulardan komut alan füzelerin yönünün tam ters istikamette hareket ettirilebileceğini açıkladılar.

Yine internet ve telefon iletişiminin bu uyduların hacklenmesi durumunda kapanabileceği, kalıcı ve uzun süreli veri kayıplarının yaşanarak küresel ekonominin çökebilecek olduğu uyarısı yapıldı. Siber Saldırganlar Uyduları Ele Geçirebilir!

Küresel ekonominin başta borsalar olmak üzere bu uydulara bağlı olarak işlediği, internetin kopması durumunda bu uyduların yerine yenisinin gönderilmesi ve işler hale getirilmesinin çok uzun yıllar alabilecek olduğu açıklandı.

NASA ve diğer kurumların bu konuda daha etkili güvenlik önlemleri alması gerektiğine değinen araştırmacı uzmanlar, siber saldırganlara karşı uydu merkezlerinin daha fazla korunması gerektiğine değindiler.

Uydular kapanırsa iletişim durur

Uyduların ele geçirilmesi durumunda kişisel ve özel verilerin her birinin siber saldırganlar tarafından bulunamayacak şekilde ele geçirilebileceği, tüm mobese, hastane, emniyet ve özel devlet arşivlerinin dijital sürümlerinin siber saldırganların eline geçebileceği uyarısı yapıldı.

Bugüne kadar ABD ve Rusya’nın uydu güvenliği konusunda oldukça aktif çalışan 2 ülke olduğu bilinmekte.