Vazektominin tanımı erkeklerdeki sperm kanallarının ameliyat yöntemiyle bağlanmasıdır. Sperm taşıyan kanalların bağlanmasıyla gerçekleştirilen, erkeklerde uygulanan etkili ve kalıcı bir doğum kontrol türüdür. İstenmeyen gebelikleri önlemek amacıyla yapılır. Vazektomi geri dönüşü yapılamayan aile planlaması yöntemi olduğundan bilinçli karar almayı gerektiren bir operasyondur. Operasyondan sonra erkeklik gücünde herhangi bir etkilenme olmayıp yalnızca çocuk yapabilme yetisi yok olmaktadır. Dünya genelinde %7 oranda uygulanan bir yöntemdir.

Nasyonel Sosyalizm nedir? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Vazektomi Nedir konusuyla ilgili daha detaylı bilgi için yazımızı okumaya devam edin.

Vazektomi Yöntemi Nasıl Korur?

Vazektomi Nedir, Kimlere Yapılır?

Vazektominin koruyuculuğu erkekteki tohum hücrelerinin alınmasından kaynaklanır. Cinsel ilişki esnasında tohum hücreleri yani spermler meniye karışamayacağı için çocuk sahibi olmak mümkün olmaz. Bunun sebebi erkekte çocuğun oluşmasını sağlayan tohum hücrelerinin kadının yumurta hücrelerine geçememesidir. Erkekte meni sıvısının %3’lük bir kısmını spermler oluşturur. Operasyonla yalnızca spermlerin meniye karışması engellenir yani üretilen meni miktarı aynı kalmış olur. Vazektomi sonrasında testislerde sperm üretilmeye devam eder ancak sperm kanalının işlevi ortadan kaldırıldığı için spermler dışarı çıkamaz. Her yöntemde olduğu gibi %100’e kadar gebe kalmayı önleyici bir müdahale olsa da %1 oranda hamilelik ihtimali bulunur.

Vazektomi Kimlere Yapılır?

Vazektomi yapılan kişiler şu şekildedir:

 • Gönüllü veya bilinçli bir şekilde ameliyat yaptırmak isteyen çiftler,
 • 18 yaşını geçmiş olanlar,
 • Çocuk sahibi olmayı düşünmeyenler,
 • Çocuk sahibi olmasında tehlike bulunanlar.

Türkiye’de evli erkeklere operasyon yapılması için eşlerin de onayı alınır. 35 yaş altı çocuğu olmayan erkekler vazektomi yaptırmak istediğinde farklı doğum kontrol yöntemlerini denemeleri önerilmektedir.

Vazektomiyi Kimler Yaptırmamalı?

Vazektomi yaptırmaması gereken kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kesin karar vermemiş olanlar,
 • Karar verirken baskı görmüş olanlar,
 • İleride eşi veya kendisi yeniden çocuk sahibi olmak isteyecekler.

Güneş tanrısı ve tanrıçaların isimleri yazımıza da bakabilirsiniz.

Vazektomi Öncesi Bilgilendirme

Vazektomi öncesinde bilgi alma süreci uzman doktorun hastayı detaylı şekilde bilgilendirilmesini içerir. Karar verme sürecinde ameliyat sonuçları ve riskleri hakkında hastaya objektif bilgiler verilmelidir. Ameliyatın geri dönüşsüz olduğu ve nasıl bir operasyon geçirileceği ile ilgili farkındalık sağlanır. Hastanın psikolojik olarak kendini duruma hazırlaması önem taşır. Eşler vazektomi ile ilgili detayları öğrendikten ve kesin karar alındıktan sonra her ikisinin rıza formunu imzalaması gerekir. Rıza formu imzalanmadan operasyonun gerçekleştirilmesi mümkün değildir. Hastanın genel sağlık kontrollerinde bir problem yoksa ameliyat için hazırlıklar yapılır.

Vazektomi İle İlgili Video Anlatımı

Vazektomi Nedir konusuyla ilgili bilgilendirici bu videoyu da izleyebilirsiniz.

Vazektomi Nasıl Yapılır?

Vazektominin yapılması küçük bir cerrahi operasyon ile lokal anestezi kullanılarak gerçekleşir. Gün içerisinde hastanede kalmayı gerektirmeden yapılabilir. Operasyon yapılmadan önce çiftlerin her ikisinin de onayının alınması gerekir. Vazektomi, erkekteki sperm kanallarının bağlanıp kesilmesiyle yapılır. Cilt altında bulunan sperm kanalı tespit edilir. Bunun için deri uyuşturulduktan sonra alet yardımıyla sabitlenen sperm kanalına 3-5 milimetre boyutlarında kesi atılır. Kesiden bir bölümü çıkarılan sperm kanalı kesilerek uç kısımları bağlanır. Dikişe gerek kalmadan yapılan bir işlemdir. 10-15 dakika arasında süren operasyon sonrasında kalıcı bir iz kalmaz ve cinsel organda herhangi bir hasara yol açmaz.

Vazektomi Sonrası Ne Yapmak Lazım?

Vazektomi sonrasında yapılacaklar arasında ağrı kesici kullanımı önerilebilir. İşlemden sonraki 1 haftalık sürede ağır aktiviteler yapılmamalıdır. Şişlik gibi şikayetler bulunması halinde soğuk uygulaması yapılabilir. Vazektomiden sonra 1 hafta süresince cinsel ilişki önerilmez. İşlem yapıldıktan sonra koruyuculuk özelliği hemen başlamaz. Operasyondan sonra ek korunma yönteminin kullanılması gerekir. Tohum kanallarında hücre kalmış ise hamilelik oluşabilir. Belli bir süre geçildikten sonra uzman sağlık kuruluşunda tohum hücresi sayımı yapılmalıdır. Sayım sonucunda erkek tohum hücresi korunmak için ekstra bir yöntem kullanmaya gerek kalmaz.

Vazektomi Ne Zaman Etkisini Gösterir?

Vazektominin etkisini gösterme süresi 12 haftalık süre zarfında olur. Uzmanlar tarafından ilk 20-25 boşalmaya denk gelecek şekilde olduğu da söylenmiştir. Yaklaşık 3 aylık sürede farklı koruma yöntemlerinin kullanılması gerekir.

Kil nedir, özellikleri nasıldır? Hakkında bilgiler yazımızdadır.

Vazektominin Riskleri Nelerdir?

Vazektomi Nedir, Kimlere Yapılır?

Vazektomi için riskler cerrahi durumlardan kaynaklanır. Kesi atılan bölgede enfeksiyon veya şişlik oluşma durumu olabilir. Uygulamadan sonra bölgede şiddetli ağrı hissedildiğinde, ateş veya kızarlıklık gibi semptomlar ortaya çıktığında uzman doktora başvurulmalıdır. Vazektomi sonrasında %2 oranında bu tip komplikasyonların meydana gelmesi öngörülür.

Vazektominin Avantajları Nelerdir?

Vazektominin olumlu yönleri şu şekildedir:

 • Hamile bırakma olasılığı %100’e kadar engellenmiş olur.
 • Cinsel ilişki için herhangi bir engel oluşturmaz.

Vazektominin Dezavantajları Nelerdir?

Vazektominin olumsuz yanları şunlardır:

 • Kalıcı olarak yapılan bir yöntemdir.
 • Operasyondan sonra anında koruyuculuk başlamaz.
 • Cinsel hastalıklardan koruyucu etkisi yoktur.

Vazektominin Geri Dönüşü Olur Mu?

Vazektominin geri dönüşü olup olmadığı ile alakalı uzman görüşlerinde geri dönüşün zahmetli ve başarı şansı düşük olduğu belirtilmiştir. Cerrahi müdahaleyle sperm kanalı yeniden açılarak eski haline getirilebilir. Geri dönüş operasyonunun başarı şansı ise vazektomi sonrasında ne kadar süre geçtiği ile ilişkili olmaktadır.

Vazektomi Nedir Konusuyla İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Türkiye’de Vazektomi Oranı Nedir?

Türkiye’de yönteme ilişkin yapılan bir araştırmada, vazektomi geçiren 70 erkeğin 35-41 yaşları arasında olduğu tespit edilmiştir. 2003 Türkiye Nüfus Sağlık Araştırması verilerine göre Türkiye’de vazektomi oranı %0.01 olduğu görülmüştür.

Vazektomi Ameliyatı Fiyatı Ortalama Ne Kadardır?

Vazektomi ameliyatına dair net fiyatlar uzman sağlık kuruluşlarından alınır. Operasyondan sonra geri dönüş isteme durumlarında maliyetli fiyatlar ortaya çıkmaktadır.

Vazektomi Aşısı Nedir?

Vazektomi aşıyla değil cerrahi operasyonla uygulanan bir yöntemdir. Gün içerisinde 20 dakikada gerçekleştirilebilecek bir operasyon olan vazektomi, erkeğin sperm kanallarının bağlanmasıdır.

 

Vazektomi Nedir konusuyla ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyoruz.
Kategori: