a101-market-kimin   

 

Türkiye’nin 81 ilinde ve 800’den fazla ilçesinde binlerce şubesi bulunan ve çeşitli kampanya ve indirimlerini web yayını ya da basılı katalog aracılığı ile tüketiciye sunan bir perakende marketler zinciri olan A101 market kimin?

 

A101 kimin? sorusunun cevabı, bizi Aydın Ailesi’ne götürüyor.

 

Yüzde 79,21 oranındaki hissesi ile A101 market ortaklarının en fazla paya sahip olanı Aydın Ailesi, aynı zamanda Aydın Örme, English Home, Memorial Sağlık Grubu, PizzaLazza, Susesea, TAFF Yapı, Saloon Burger gibi markaları da kapsayan Turgut Aydın, Aydın Holding’in de Yönetim Kurulu’ nun başkanıdır.

 

A101 marketler zincirinin yönetiminde bulunan Aydın ailesine yakından baktığımızda karşımıza üç kişi çıkmaktadır: Turgut Aydın, Ahmet Yaşar Aydın ve Ayhan Aydın.

 

1942 yılında, Trabzon ilimizin Maçka ilçesinde dünyaya gelen A101 Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Aydın, 2009 yılının sonlarında devraldığı A101’i Türkiye’nin 81 ili ve 800’den fazla ilçesinde yaygın konuma getirmiştir. Aydın, evli ve üç çocuk babasıdır.

 

1967 yılında Trabzon’ un Maçka ilçesinde dünyaya gelen A101 Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Yaşar Aydın, İstanbul Teknik Üniversitesi Tekstil Mühendisliği bölümü mezunudur. Evli ve iki çocuk babasıdır.

 

1970 yılında İstanbul’da doğan Ayhan Aydın ise ABD’de yer alan Point Park Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Evli ve iki çocuk babasıdır.

 

A101’in diğer ortakları ise yüzde 10,8 pay oranı ile İrfan Hacıosmanoğlu, yüzde 6,71 pay oranı ile Sayın Ailesi ve yüzde 4 pay oranı ile Murat Sungurlu’dur.

 

A101 marketler zinciri ortakları, darbe sonrası kendilerine isnad edilen suçlardan aklanmış ve 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe girişimi  ile herhangi bir ilgilerinin bulunmadığı kesinleşmiştir.

 

A101 marketler zinciri yönetim kurulu hakkında FETÖ Terör Örgütü ile ilişki içinde olduklarına dair iddialar tamamen asılsız olup, 15 Temmuz darbe gecesi bizzat Turgut Aydın memleketi Trabzon Maçka’da halkı ile demokrasi yürüyüşüne katılmış, alanlara çıkmıştır.

 

Ayrıca 16 Ağustos 2016 tarihinde A101 Genel Müdürlüğü’ne Mali Şube tarafından yapılan arama çalışmasında, yönetim kurulu ile çeşitli bilgi ve belge alışverişleri yapılmış, sonrasında suç unsuru teşkil edecek herhangi bir belge bulunmamış ve yönetim kurulu serbest bırakılmıştır. Bu süreçten sonra, A101 Yönetim Kurulu, ticari hayatlarına devam ettiklerini ve hiçbir terör örgütü ile herhangi bir bağlarının olmadığını ve olamayacağını bildiren, birlik ve beraberlik vurgusu yapan bir basın açıklaması yayımlamıştır.

 
Kategori:

Etiketler:

, ,