ASMR kelimesi (otonom duyusal meridyen tepkisi) anlamına gelmektedir. ASMR nedir? ASMR bir ses türü olarak adlandırılmasına rağmen sadece ses türü değildir. Meditasyon yapmak isteyenler, uyku sorunları çekenler ve çok daha fazla sorunda bir tedavi aracı olarak bile kullanılmaktadır.

2000’lerin başından itibaren ortaya çıkan ASMR videoları özellikle de bugün günümüzde çok sayıda insanın dikkatini çekmektedir. Bunun en temel sebeplerinden bir tanesi olarak teknolojinin daha yaygın hale gelmesi, insanların daha fazla alternatif tedavilere yönelmesi ve kendilerini rahatlatacak olan video ve sesler aramalarından dolayı kaynaklanmaktadır.

Kısaca ASMR bir ses dosyası olabileceği gibi aynı zamanda hem ses, hem video dosyasından oluşabilir. İnsanlar ASMR videoları izlemek için en çok YouTube’u tercih ederler. Dünyada bilimsel olarak yapılan çalışmaların çoğu ASMR’nin insanlar üzerinde rahatlama, uyku ve benzer konularda faydalı olabileceğini göstermektedir.

ASMR Nedir?

ASMR (otonom duyusal meridyen tepkisi) ya da beyin orgazmı bir tür rahatlama için kullanılan ses ve video tekniğidir. ASMR tekniği sayesinde insanlar meditasyon yaparken arkadan gelen sesler ile çok daha fazla rahatlayabilir.

Örneğin yukarıdaki ASMR videosunda görebileceğiniz üzere videoyu çeken kişi ASMR tanımına uygun hareketler yapmakta ve sessiz konuşmaktadır. ASMR videolarının her birinde girişten sonuna kadar sessiz konuşmak en önemli detaydır. Aynı zamanda dikkat çekici hareketler yapmak, değişik sesler çıkartmak gibi eylemler ASMR’nin video temellerini oluşturur.

ASMR videolarında sesin kısık olmasının sebebi bu formata uygun olması gerektiğinden dolayıdır. Eğer ki yüksek ses olursa izleyicinin frekansları vücudunda hissetmesi, rahatlaması ve uyku sorunları için ASMR videoları izliyorsa bu durumun engellenmesine neden olur.

ASMR, çoğu insan bu tekniği uyguladığı zaman başının arkasından omurgalarına ve hatta bacaklarına kadar “uyuşma ve karıncalanma” olarak tarif ettikleri bir duruma sebep olmaktadır. Bu nedenle adına son dönemde ‘beyin orgazmı’ denmektedir. ASMR tekniğini uygulayan kişiler vücutlarından büyük bir enerjinin çıktığını, yorgunluklarının gittiğini ve tonlarca yükün kendi üzerlerinden kalktığını belirtmektedirler. Ancak bu durumla ilgili yapılan çalışmaların sayısı az olduğu için kesin olarak neden böyle hissedildiği ile ilgili farklı görüşler mevcuttur.
ASMR terimi kulağa çok teknik gelse de, bu konu ile ilgili bilimsel araştırmalar çok sınırlı veya neredeyse hiç denecek kadar az. ASMR teriminin 2010 yılında Facebook grubu kuran Jennifer Allen tarafından icat edildiğine inanılıyor. Ancak içeriğimizin başında dediğimiz gibi aslında bu tekniğin 2000’li yılların başından beri uygulandığı bilinmektedir. 2010 yılından itibaren daha farklı uygulamalar yapılmıştır ve adı ASMR olarak bilinmektedir.

ASMR Nasıl Yapılır?

ASMR’nin nasıl çalıştığı ve nasıl sizi rahatlatabileceği veya sizde nasıl etkiler yaratabileceği konusu tamamen bilinmezdir. Bunun sebebi ASMR tekniği bilimsel bir teknik değil ve bu konuda kesin olarak bir kişide nasıl etkiler yaratabileceğini bilmek mümkün olmaz. Örneğin ASMR tekniğinde kullanılan kısık ses sizin uykunuzun kaçmasına ve psikolojik olarak kötü etkilenmenize sebep olabileceği gibi, bir başkasında ise uyku sorunlarına çözüm olabilir.

Tüm bunların sebebi ASMR tekniği herhangi bir kimyasal içermemesi, herhangi bir fiziksel temasın söz konusu olmamasından dolayı tamamen duyusal yani duygu durumunuz ile yakından ilişkili olmasına bağlanır. Hayattan kopmuş ve hiçbir şeye ilgisi kalmamış insanın önünde ne kadar eğlenceli videolar gösterimde olursa olsun gülmesi mümkün olmadığı gibi ASMR tekniği de herkes üzerinde farklı etkiler yaratabilir. Hatta çoğu insanda hiçbir etki yaratmamaktadır.

ASMR hissini çeşitli teknikler ile hissetmek mümkündür. ASMR tekniğinde bir kağıdın kırıştırılması, bir süngerin mikrofon ve zeminler üzerinde çıkarttığı sesi, klavyeye basma sesleri en çok kullanılanlar arasındadır. Bu sesler video ile beraber desteklendiğinde ilgili sesin alanı videoya çekilir veya kişi kendi saçı ile, kendi vücudu veya elindeki herhangi bir şey ile ilgilenebilir.

ASMR cinsellikle herhangi bir şekilde ilgili konular içermemektedir. Beyin orgazmı ifadesi nedeniyle zaman zaman bazı insanlar tarafından cinsellikle karıştırıldığı bilinmektedir.ASMR Nedir? Konusu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

ASMR konusunda çok sık soru işaretleri olmakta ve insanlar bu konuda soru işaretlerine yanıt aramaktadırlar.

ASMR Faydalı Mı?

Bu konuda net bir bilgi bulunmamakla birlikte kendiniz için bir kez deneyebilir ve eğer ki fayda görürseniz devam ettirebilirsiniz. Ancak hastalıkların tedavisinde ASMR herhangi bir fayda etmeyecektir. Ancak ve ancak ruh sağlığı hastalıklıklarında belki fayda sağlayabilir. ASMR uygulamalarından fiziksel veya psikolojik olarak olumlu veya olumsuz etkilenme durumunuza göre çalışmalara devam edebilir ve bırakabilirsiniz. Seanslar sırasında herhangi bir rahatsızlık hissederseniz ve kendinizi kötü hissetmeye başlarsanız ASMR’yi tekrar yapmamak veya daha sonrasında yeniden denemek üzere bırakabilirsiniz.

ASMR Zarar Verir Mi?

Evet ve hayır. Bu sorunun yanıtı yine kendinizde saklı. Fiziksel olarak bir zarar görmek söz konusu olmadığı gibi psikolojik olarak bazı seslerden kötü etkilenebilir ve bazı yan etkiler görebilirsiniz. Özellikle kabus görmek bunlardan bir tanesi olabilir. ASMR uygulamalarını deneyen bazı kimseler uykusunda kabus gördüklerinden söz ederken, meditasyon sırasında ASMR uygulamalarından dolayı rahatlayamadığını ve psikolojik olarak gerildiğini ifade edenler bulunmaktadır.

ASMR Kimler Tarafından Yapılabilir?

ASMR herkes tarafından kendi kendine uygulanabilir. YouTube ses ve videolarına bakarak bunu gerçekleştirebilirsiniz. Bazı videolarda ASMR tekniğini videoyu çeken kişiler bile doğru anlamadıkları için yeterli verim alamayabilirsiniz.