Genellikle bulaşık makinesini açan herkes camların kuru, plastiklerin ise sulu kaldığını görür. Plastiklerin bulaşık makinesinden ıslak olarak çıkmalarının bir sebebi var. Genelde porselen, cam ve metallar ıslak değil, tamamen kuru hatta el yakacak kadar sıcak çıkarken, plastikler ise tam tersi olur.

Plastik bardaklar, plastik her şey hafif veya oldukça fazla sulu çıkabilir. Bunun sebepleri arasında tek sebep olabileceği gibi birkaç farklı sebep olabilir.

Isının iletkenliği buna sebep olur

Porselen, metal ve diğer camlar ısıyı iletmekte plastiklere göre çok daha güçlüdür. Plastikler ısıyı iletmede güçlü değildir ve bu sebeple ısıyı iletemediği için buharlaşma durumu daha az yaşanır. Isı iletilemediği için her tarafında su değmiş olan plastikler ısının etkisi ile kurumadığı için bunun sonucunda bulaşık makinesinden çıkarken hafif sulu olarak çıkabilir.

Bunu engellemek için plastiklerin bulaşık makinesine atılmaması ve elde yıkanması çözümdür.

Bazen ise küçük plastikler tam kuru çıkabilir.

Bulaşık makinesine eğer plastik bir ürünü düz yerine dik bir şekilde yerleştirir ve içerisine su dolacak şekilde konumlandırırsanız bu durumda ne yaparsanız yapın plastiğin içerisinde gereksiz yere su birikecek ve plastiğin erimesine veya boyutunun değişmesine bile sebep olabilecektir.

Bunları engellemek için yine doğru konumlandırmak her zaman ilk sırada gelen en iyi çözümdür. Ve mümkün olursa plastik olan ürünleri ısı iletkenliğinin az olmasından dolayı normal suyla manuel yıkamak en iyi çözümdür.

Kategori: