Bazen en sevdiğimiz kıyafete dökülen bir meyve lekesini ne yaparsak yapalım çıkarmak mümkün olamaz. İnsanlar genelde bundan 200 yıl öncesine göre daha fazla leke yapıcı ürünler tüketirken, kalıcı lekelerin oranı da tüketime bağlı olarak artış eğilimi yaşadı. Bu ne demek? Bundan 200 yıl önce renkli içecekler yoktu, portakal suyu vardı belki ama kahve dükkanları yoktu. Bugün artık binbir türlü gıda, kumaş boyasına sahip olan insan medeniyeti gelecekte çok daha fazla leke yapıcı ürünler üretecek.

Çıkarılması En Zor Lekeler Hangileridir?Çıkarılması En Zor Lekeler

Çıkarılması en zor lekeler arasında doğal ürünlerin lekeleri gelir. Kimyasal lekeler bazen çok fazla dayanıklı olabilecekleri gibi zaman zaman ise nar gibi meyvelerin lekelerine oranla çok daha çabuk çıkarılabilirler.

Nar Lekesi

Çıkarılması en zor lekeler arasında nar lekesi ilk sıralarda gelen lekelerden bir tanesi olmaktadır. Nar lekesi özellikle hemen yıkanmaz ise çıkarılması son derece zor olduğu gibi en iyi leke çıkarıcılar bile nar lekesini çıkaramayabilir.

Dut lekesi

Meyveler arasında lekesini çıkarmanın en zor olduğu meyvelerden 1. olanı dut olabilir. Özellikle kara dut lekesini en iyi deterjanlar ve en iyi kimyasallar ile bile çıkarmak cildinizden bile mümkün olamayabilir. Dut lekesinin çıkarılması için sıcak su ve leke giderici deterjanlar kullanılabilir ancak özellikle kısa bir süre kıyafette bekletildi ise çıkarmak maalesef çok zor ve imkansız olabilir.

Vişne lekesi

Çıkması mümkün olmayacak kadar güçlü bir leke olan vişne lekesini çıkarmak mümkün olmayabilir.

Kiraz lekesi

Kiraz lekesi özellikle mor renkli ve açık pembe-kırmızı renkli kiraz lekesini çıkarmak oldukça zor olmaktadır. Bu sebeple kiraz yerken mümkünse üzerinize bir peçete koyarak tüketmeye özen gösterin. Kirazı bir bütün olarak ısırın ancak çekirdeğini asla yutmamaya özen gösterin.

Boya lekesi

Kimyasal renkli boyaların lekesini kıyafetlerden çıkarmak beyaz lekede bile çok zordur. Kesinlikle boya yaparken atılacak kıyafetler tercih edin.

Yağ lekesi

Özellikle tereyağ gibi ürünlerin lekesi uzun süre kıyafetlerinizde kalırsa çıkarması mümkün olmaz. Leke olarak kalacaktır ve o leke kumaşın derinliklerine işlediği için en şiddetli devirlerde bile yıkansa maalesef çıkarmak mümkün olmaz.