Cinsellik insanlık tarihinin bugüne ulaşmasında en temel faktör. İnsanlık geçmişte milyonlarca yıl önce birbirleri ile cinsel eylemler içerisinde bulunmuyor olsaydı bugün bu yazıyı okuyan siz veya bu yazıyı düzenleyen biz bu yeryüzünde olmazdık. Her gün milyonlarca çocuk doğuyor ve doğan bu çocukların %99.9’u cinsel bir ilişki sonucunda isteyerek veya istemeyerek ortaya çıkıyor. (%0.1 sperm bankası ve diğer yöntemler ile hamile kalmaktadır).Cinsel İsteksizlik Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Cinsellik bir insanın istese de, istemese de elinde olmayan bir zorunluluk. Türkiye’de olmasa da birçok gelişmiş ve gelişmeye devam eden ülkelerde çocuklara cinsel eğitim veriliyor ve bu konuda okullarda danışabilecek bir yetkili/yetkililer bulunuyor. Türkiye’de ise cinsellik ne kadar son yıllarda bir tabu olmaktan yavaş da olsa çıkmaya başlarken, özellikle cinsel isteksizlik yaşayan erkekler bu sorunları doktorlara aktarmakta oldukça fazla zorlanıyor.

En eğitimli ve sosyoekonomik durumu iyi olan erkek veya kadınlar bile bu konuda doktora gitmekten ve sorunlarını anlatmaktan çekiniyor.

Cinsel isteksizlik nedir, büyük bir sorun mu?Cinsel İsteksizlik Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Cinsel isteksizlik bir erkek veya kadının cinsel herhangi bir aktivite/eylem içerisinde bulunmama isteğini barındırabileceği gibi farklı şekillerde de olabilir. Bazı erkek veya kadınlar cinsel bir birliktelik yaşama isteğine sahip olurlar ancak cinsel isteksizlik ilişki sırasında gündeme gelebilir ve ilişki kısa sürede kesilmek veya penetrasyon sağlanmadan kesilebilir.

Tüm bunlar kişiden kişiye farklılık gösterir. Bir yetişkin erkeğin veya yetişkin kadının cinsel isteğinin olmaması veya çok az düzeyde olması ne kadar büyük sorunsa, bir erkek veya kadının aşırı cinsel isteğinin olması da aynı boyutta problem olabilir. Genelde yüksek cinsel istek bir sorun olmaz ancak cinsel isteksizlik insanı intihara kadar götürebilecek büyük bir bunalıma, kısa süre içerisinde erkeklerde daha büyük ereksiyon/sertleşme problemlerine sebep olabilir.

Cinsel isteksizlik belirtileri arasında kişinin eşiyle veya herhangi bir partnerle cinsel ilişkiye girme isteğinin olmaması, ilişkinin kısa süre içerisinde kesilmesi veya farklı olaylar bulunabilir. Genellikle erkekler cinsel ilişkinin kısa süre içerisinde bitirilmesi veya yarıda kesilmesi sorunu yaşarken, kadınlar ise cinsel ilişkiden zevk almama veya hiç cinsel ilişkiye başlamama, başladığında ise psikolojik olarak acı çekme durumu ile karşı karşıya kalırlar.

Cinsel isteksizlik nasıl giderilir?Cinsel İsteksizlik Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Cinsel isteksizliğin giderilmesi için öncelikle yapılması gereken hemen telaşa kapılmamaktadır. Eğer bu dönemde çok büyük sorun, sıkıntı ve stres altındaysanız cinsel isteksizlik veya cinsel sorunlar normal karşılanabilir. Veya herhangi bir sağlık sorunu yaşadıysanız kısa süreli, hatta bazen uzun süreli olarak cinsel isteksizlik görülebilir.

Kişiler öncelikle cinsel isteksizlik için bir süre beklemeli, eğer 1 ay veya 2 ay içerisinde cinsel isteksizlik geçmiyor ise cinsel isteksizlik tedavisi almaya başlamalıdır.

Hiçbir erkek veya kadının cinsel isteksizliği doğal ürünlerle kalıcı olarak tedavi edilemez, bu tür ürünler veya kendi başınıza kullanacağınız ilaçlar geçici çözüm sağlar.

Yetişkin her erkek birey cinsel isteksizlik sorununda üroloji bölümünden randevu alabilir, her kadın da jinekoloji bölümünden randevu alarak sorunu sandığından çok daha kısa süre içerisinde çözebilir.