Dpi’nin açılımı İngilizce’de “dots per inch” biçiminde yapılmaktadır. İnç başına düşen nokta miktarı şeklinde tercümesi yapılan DPI, tasarım ve baskı alanlarında en sık karşılaşılan terimlerden biridir.

Basılan ürünlerin her bir incinde yer alan noktaların sayısı, baskının kalitesini belirlemektedir. İnç başına düşen noktalar yani DPI değeri ne kadar yoğunsa ve yüksekse baskı da o kadar kaliteli olmaktadır.

CBS nedir? CBS veri türleri bilgilerine de bakabilirsiniz.

DPI Nedir‘i kısaca anlattık. Şimdi detaylara geçelim.

DPI’nin Özellikleri

DPI Nedir? – DPI Özellikleri

Belirtildiği gibi DPI değerleri yükseldikçe yapılan baskıla da daha kaliteli olmaktadır. Ancak bu durum her zaman daha avantajlı değildir. Çünkü basılmak istenen içeriğin boyutu küçük ise DPI oranını yüksek tutmak oldukça fazla mürekkep kullanılmasına yol açıyor. Bu nedenle de DPI değer aralıkları seçiminde oldukça özenli davranmak gerekiyor.

Yapılacak olan baskının ebatı büyük ise çoğunlukla 300 ila 400 DPI arasında bir değer belirleniyor. Kartvizit gibi baskı türevi işlemlerde ise 300’lük değer çoğunlukla yeterli oluyor. Bu değer aralıklarının daha üstlerine çıkmak da elbette ki mümkün. Ve fakat daha çok profesyonel fotoğrafılar ile büyük reklam panolarında kullanılıyor.

Başlangıçta dijital ortamda bulunan görüntülerdeki dosya çözünürlüğünün değeri, yazıcılara gerekli bilgi aktarımını yapıyor. Bu değerlere PPI deniliyor ve bilgisayar kullanıcısı tarafından da aşağıdaki adımların takip edilmesi ile kolayca görüntülenebiliyor.

  • Bilgisayarın başlangıç menüsüne giriş yapıldıktan sonra Windows Gezgini sekmesi seçilir.
  • Açılan sekmede dosya adı sağ üst köşede yer alan arama kutucuğuna yazılır ve dosya bulunur.
  • Bulunan dosyanın üzerine mouse ile gelerek sağ tık yapılır ve çıkan seçenekler arasından “Özellikler” kutucuğu seçilir.
  • Açılan sayfadaki ayrıntılar bölümüne tıklanarak sayfayı biraz aşağı kaydırmakla da istenilen bilgiye ulaşılacaktır.

Bu işleme alternatif olarak gösterilen bir diğer yol ise Photoshop uygulamasının kullanılması ile sağlanmaktadır. Bu uygulamaya girildikten sonra “Görüntü Seçeneği” yazan yere tıklanılacak ve de istenilen tüm bilgilere kolaylıkla ulaşılmış olacaktır.

Görüntünün Çözünürlük Ayarını Değiştirme

Var olan bir görüntünün çözünürlüğü ile oynanması her zaman istenilen sonucu vermeyecektir. Özelikle çözünürlüğün yükseltilmeye çalışılması halinde görüntü bulanık bir hal alabilecektir. Bunun sebebi, bu işlem sırasında piksellerin uzamasıdır. Uzayan pikseller resmin çözünürlüğünde boşluklar oluşmasına neden olduğundan görüntü kalitesi de zayıflamaktadır. Çoğunlukla Photoshop kullanılarak bu boşluklar tamamlanmaya çalışılsa da yine de kalite oranı belli bir düzeyden sonra ilerleme göstermeyecek ve istenilen nitelikte bir ürün de oluşturulamayacaktır. Tüm bunların önüne geçebilmek ise DPI değerini boş bir belgeden ayarlamak ile mümkün olabilmektedir.

Boş belgeden DPI değerini değiştirmek için takip edilmesi gereken adımlar şunlardır:

  • Bilgisayarın masaüstündeki boş bir alana gelinerek sağ tık yapılır.
  • Açılan seçenekler arasından “Kişiselleştir” kutucuğu seçilir.
  • Açılan ekranda sol alt köşede yer alan “Görüntüle” yazısına tıklanır.
  • Yeni açılan sayfadaki özel metin ya da yazı tipi boyutu ayarlama alanlarından biri seçilir ve en son DPI ayarı da değiştirilerek “tamam” tuşuna basılır.

Tüm bu anlatılan işlemler sırasıyla takip edilip en sona gelindiğinde, görüntü kalitesinin doğru şekilde ayarlanabilmesi için DPI değer aralıklarının iyi belirlenmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle bakıya gidilmeden önce çözünürlüğün birkaç defa kontrol edilmesi yararlı olacaktır.

LDR nedir? LDR çalışma prensibi bilgilerine de bakabilirsiniz.

DPI ve PPI Arasındaki Fark Nedir?

Özellikle fotoğrafçılık alanında sıkça kullanılan DPI ve PPI arasındaki farkı daha iyi bir şekilde anlayabilmek için öncelikle her iki terimin de kökeninde yer alan “piksel” in ne demek olduğu detaylıca bilinmelidir.

Piksel, yapılan web tasarımlarındaki görüntülerin yer aldığı her bir minik kareye deniyor. Bir başka tabirle, görüntülerin en ufak birimine verilen isim olarak açıklanıyor. PPI ise, bir inçteki her alana düşen piksel için kullanılan bir terim. Bununla kıyaslandığında DPI’nin ise inç başına düşen nokta miktarı olduğu biliniyor. Dolayısıyla her ne kadar aralarında benzerlik bulunan kavramlar olsalar da aslına birbirlerinden farklı anlamlar taşıdığı görülebiliyor.

Bir görüntüdeki DPI ve PPI değerlerinin yükseklik oranı, çalışmaların görüntü kalitesini de yükselten unsurlar olduğundan yapılan tasarımlarda en çok dikkat edilen noktalar arasında yer alıyor. Ancak giderek gelişmekte olan web dizaynı alanına son zamanlarda popülaritesi de artan pixel-art çalışmaları için, kimi zaman bilerek düşük pikselleme ile çalışmalar yapıldığı da görülüyor.

Web Baskılarında Piksel Dengesi

DPI Nedir? – DPI Özellikleri

Web üzerinden tasarlanan dijital tasarımlardaki piksel değeri her ne kadar içeriğe bağlı olarak değişkenlik gösterebilse de 72 olarak kabul edilmektedir. Özellikle çizgisel ve metin içerikli tasarımlarda, yazılan metnin doğru şekilde okunabilmesi için piksel değerleri oldukça önemli bir yere sahip oluğu da bilinmektedir.

Buradaki en önemli nokta ise tasarlanan içeriğin üretimi aşamasında tarayıcı boyutuna dikkat edilmesidir. Üretilen görseller ile tarayıcı boyutundaki değişikliklerin oranı korunmalıdır. Bunun için içerik henüz dijitaldeyken kontrol edilmesi gereken ayar PPI ayarıdır. Çünkü dizaynların baskıya gittiği aşamada inç başına düşen piksellerin herhangi bir değeri yoktur. Bu aşamada artık öne çıkacak husus DPI değeridir.

Kısacası yapılan web tasarımının yayınlanacağı ortam dijital ise PPI, baskı ise DPI değeri önem kazanmaktadır. Ancak bu dengelerin çok iyi sağlanması ve iyi bir grafik/web tasarımcısı tarafından mutlaka birkaç defa kontrol edilmesi gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki içeriğin kalitesi kadar önemli olan bir başka şey de onun nasıl sunulduğudur.

Lejant nedir? Merak edilenlere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

DPI için Monitör Ayarı

Bilgisayarlar satı alındıktan sonra ayarlarında herhangi bir değişikliğin yapılmamış olması halinde çoğunlukla 96 ila 120 DPI değerinde çalışmaya başlar. Bu nedene bu aralığın dışındaki görüntülerin ekranda görülmesi pek mümkün değildir. Kişisel kullanım için her ne kadar yeterli olsalar da gerçek web tasarımcıları için bu ayarlama yeterli değildir. Bu nedenle bir grafikerin, tasarımlarına başlamadan önce bilgisayardaki çözünürlük ayarlarını değiştirmesi tavsiye edilmektedir.

DPI Nedir Konusuyla Alakalı Merak Edilenler

Mouselerdeki DPI nedir?

Farelerdeki DPI, farenin çözünürlüğünü ifade etmektedir. Mouse DPI değeri daha yüksek olanlar daha duyarlı ve daha hassas farelerdir. Bu fareler diğerlerine kıyasla daha fazla okuma yapabilmektedir.

Fotoğraflarda DPI ayarlamak için gereken değer kaçtır?

Genellikle eğer ki içeriğin boyutu çok büyük değilse 72 DPI yeterli olmaktadır.
Kategori: