Bilindiği üzere birçok özellikleri sayesinde dünyanın en kaliteli havaalanlarının bulunmasının yanısıra ayrıca ürkütücü pistlere sahip olmaları nedeniyle dünyanın en kötü havaalanları da bulunmaktadır. İşte bu makalemizde çok ürkütücü ve bir o kadar da tehlikeli pistlere sahip olan dünyanın 7 tehlikeli havaalanları hakkında sizlere detaylı olarak bilgiler sunmaya çalışacağız.

İşin ilginç yanlarından biri olan genellikle birçok yönden gelişmiş ülkelere ait olan bu 7 ürkütücü havaalanları havayollarının son teknoloji sayesinde maksimum derecede gelişmesine rağmen günümüzde halen varlığını korumaktadır. İnsanların uçaklara binmekte tereddüt ettiği bu 7 ürkütücü havaalanlarının en belirgin özelliklerinden biri de dar bir pist yapısına sahip olmasıdır.

Dolayısıyla bu tehlikeli pistlerden havalanan uçaklar özellikle iniş sırasında oldukça tehlikeli anlar yaşamakta ve yolculara da yaşatmaktadır.Hatta geçmiş dönemlerde bu 7 ürkütücü havaalanlarında uçak yolculuğu yapan bazı yolcuların aşırı korku nedeniyle yolculuk esnasında kalp krizi geçirdiği de bilinen gerçeklerdendir.

Maalesef günümüzde hala varlığını devam ettiren dünyanın en tehlikeli 7 havaalanı hakkında herhangi bir düzenleme kararı da alınabilmiş değildir. Bu konu hakkında sizlere kısaca bilgiler sunduktan sonra şimdi de dilerseniz bu 10 tehlikeli ve korkutucu havaalanlarının hangileri olduğu hakkında detaylı olarak bilgiler sunmaya çalışalım.

Dünyanın En Tehlikeli Pistlere Sahip Olan 7 Havaalanları Şunlardır;

 • Seal Ice pisti (Antartika):

  Oldukça dar bir alana sahip olan Seal Ice pisti Antartika’nın en tehlikeli havaalanı olarak ün yapmıştır.

 • Princess Juliana Uluslararası Havaalanı (St.Marten):

  İskoçya’ın en tehlikeli havaalanı olan barra havaalanı oldukça ürkütücü bir piste sahip olmaktadır. Bu nedenle çoğu zaman insanlar burada uçak yolcuğu yapmakta tereddüt etmektedirler.

 • Paro Havayolu Pisti (Butan):

   

  Dünyanın en korkuç pistine sahip olan havaalanlarından biri de hiç kuşkusuz paro havayolu pistidir. Butan ülkesinde yer alan bu korkunç havaalanı ayrıca birçok kalp krizleri vakalarına da şahitlik yapmıştır.

 

 • Cebelitarık Uluslararası Havalimanı (Cebelitarık): 

Sanırım cebelitarık uluslararası havalimanının en kötü havaalanlarından biri olduğunu belirtmemize gerek yoktur.

 

 • Juancho E. Yrasquin Uluslararası Havaalanı (Saba adası):

  Dünyanın en korkunç pistine sahip olan bu havaalanı da birçok sağlık vakalarının yaşanmasında rol oynamıştır.

 • Matekene Air Strip Havaalanı (Afrika-Lesatho):

   

  Afrika ülkesinin en tehlikeli pistine sahip olan bu havaalanı günümüzde halen birçok kazaların yaşandığı bir havaalanıdır.

 • Madeira havaalanı (Portekiz):

   

  Dünyanın en ürkütücü pistine sahip olan havaalanlarından biri de hiç kuşkusuz Portekiz ülkesinde bulunan Madeira havaalanıdır. Günümüzde hala kullanıma açık olan bu korkunç pistli havaalanında çoğu zaman insanlar uçak yolculuğu yapmaktan vazgeçmektedirler.