Sağlık alanında yapılan yatırımlar maalesef bazı ülkelerin en son sırada gelenlerinden bir tanesi. İnsanların sağlıklı olmasını sağlamak için sağlık personelleri yetiştirmek ve daha fazla sayıda hastaneler kurmak yeterli olmuyor. Tecrübe ve işini özenle yapan doktorlar ve sağlık çalışanları olmadan bir ülkede milyon tane hastane olsa da o ülkede sağlık hizmetinin yerde kalacağı çok net biliniyor. Bugün dünyanın birçok ülkesine oranla Ortadoğu ülkeleri sağlık konusunda pek de başarılı olamayan ülkeler.

Türkiye’de sağlık hizmetlerinin durumu da son yıllarda özellikle doktorların ağır çalışma şartlarından yakınıyor olmaları ve buna bağlı olarak hastaların doktorlar ile, doktorların ise hastalar ile iletişimi ağır hasar aldı. Devlet hastanelerinde doktorların baktığı hasta sayısı giderek artış gösterince doktor ve hasta arasındaki iletişim çok sınırlı kaldı. Beraberinde sadece bu sebeple değil, Türkiye’de yaşanan şiddet olayları, tecrübe ve bilgi birikimi sahibi olan olmayan birçok doktorun daha iyi çalışma şartları, daha fazla para nedeniyle ya kendisine özel sağlık muayenehanesi açması, ya da yurtdışına çıkması sonrasında bazı hastalarda çok tecrübeli doktorların kalmadığını söylemek mümkün.

Yine de Avrupa’da Türkiye’nin sağlık hizmetleri çok kötü durumda değil. Eskiye göre daha iyi olması Türkiye’de sağlık hizmetlerinin en iyisi olduğunu göstermez. Ancak Türkiye’de bugün bilinen bir gerçek varsa eskiye göre MR çekimi, muayene olma sürelerinin giderek kısalması ve daha fazla hastane olması nedeniyle Türk hastalarında doktorlara erişim olanakları tüm yurtta arttırıldı. Ama çok iyi sağlık hizmeti almak istiyorsanız en iyi sağlık hizmeti sunan 7 ülkeyi sırasız bir şekilde biz sizlerin adına bir araya getirmiş durumdayız.

Norveç

En İyi Sağlık Hizmeti Sunan 7 Ülke

Norveç dünyada en iyi sağlık ve sağlık benzeri medikal hizmetler sunan ülkelerin arasında yer alıyor. Yüksek refah düzeyi, insanların birbirine olan güven ve saygısı, iyi korunması ve halkın bilinçli olmasına bağlı olarak hükümetlerin ülkeyi çok iyi yönetmesi ülkede sağlık hizmetlerine yansıyan bir konu. Ülkede hastalıkların tedavisi, teşhisi ve ilaç erişimi sıkıntısız bir şekilde ilerliyor ve Norveç vatandaşları biliyorlar ki başlarına bir şey gelirse devletlerinin kendilerine sağlayacak olduğu sağlık hizmetinden en ufak bir sorun yaşamadan iyileşebilecekler.

Ülkede sağlık çalışanlarının hastalar ile iletişimi çok üst düzeyde ve birçok doktorunda hastasını çok detaylı bilgilendirdiği resmen biliniyor.

İsveç

En İyi Sağlık Hizmeti Sunan 7 Ülke

Yüksek yüksek hastanelere ihtiyacı olmayan İsveç 15 milyonun altında nüfusu ile çok iyi sağlık tesislerine sahip ve bu tesislerde yer alan tüm çalışanlar hastalara en imkanların daha da ötesinde imkanlar sunmaktalar. Özellikle ülkede her yaştan insanın sorununa tedavi bulabilecek, herhangi bir kötü muamele görmeden doktorlara istedikleri soruları sorabiliyor olmaları çok büyük bir + olarak görülmekte.

İsviçre

En İyi Sağlık Hizmeti Sunan 7 Ülke

Yüksek refah düzeyi bu ülkede ilk sırada geliyor. Ülkede sağlık hizmetleri ve hastalar ile doktorlar arasındaki iletişim en üst düzeyde tutuluyor. Sürekli denetim ve testlerden geçtiği belirtilen hastaneler ve çalışanların hastalara karşı en ufak bir saygısızlık yapmaları mümkün olmadığı gibi bugüne dek böyle bir olayla da ülkede karşılaşılmadığı belirtiliyor. Birçok ilacın buluş noktası olan İsviçre bu konuda dünyaya sağlık hizmetleri yayan ender ülkelerden bir tanesi.

Almanya

En İyi Sağlık Hizmeti Sunan 7 Ülke

Almanya’da sağlık hizmetleri oldukça fazla insanın beğendiği ve güvendiği bir sisteme oturtulmuş. Alman vatandaşları ülkede sağlık hizmetlerini güvenle ve huzurla alırken, ülkede hasta bakımı konusunda özellikle yatalak hasta bakımı konusunda oldukça iyi çalışmalar yapılıyor ve bugüne kadar hiç sağlık skandallarının yaşanmadığı biliniyor.

Fransa

En İyi Sağlık Hizmeti Sunan 7 Ülke

Fransa’da Almanya ile komşu bir ülke olarak çok gelişmiş sağlık ve medikal alanda üst düzey hizmetler alınabilen bir ülke. Ülkede sağlık hizmetlerinin giderek daha iyi olması için çalışmalar yapılmaya devam ederken, tüm dünyadan profesör doktorların ülkede aktif olarak çalışmaya devam ettikleri daha fazla sağlık tesisi ve daha fazla hasta yatağı sayısı ile ilgili sağlık bakanlığının çok iyi çalışmalar yapmaya devam ettiği belirtilmekte.

Avustralya

En İyi Sağlık Hizmeti Sunan 7 Ülke

Avustralya bize göre çok daha uzaklarda yer alan bir ülke. Ekonomik durumları iyi olan insanların refah içerisinde yaşamlarını sürdürdükleri ve güvenilir olan ülkeler arasında yerini alan Avustralya’da sağlık hizmetleri ve medikal hizmetler konusunda çok iyi olduğu sıralamalarda ilk 10 arasında en rahat şekilde yer aldığı bilinmektedir.

ABD

En İyi Sağlık Hizmeti Sunan 7 Ülke

Sağlık sistemi ile çok fazla dışarıdan eleştiri alan ABD’de herhangi bir acil durumda sağlık sigortaları devreye giriyor ve hastalar milyonlarca dolar değerindeki ameliyatları bile herhangi bir ödeme yapmadan olabiliyorlar. Düşük gelirli kimseler ise ABD’de sağlık sigortaları konusunda hükümetin getirdiği yasal limitler dolayısı ile sağlık sigortasına çok yüksek ücret ödemek zorunda kalmıyorlar. ABD sağlık sistemi dünyanın en iyilerinden olmasının ardında ülkede doktor olmanın çok fazla eğitim gerektiriyor olması ve buna bağlı sebepler dışında ülkenin eğitim kalitesi ve adaletinin çok büyük bir role sahip olduğu öngörülüyor.

*İlk 10 arasında Türkiye Cumhuriyeti yok.
Kategori: