Teknoloji giderek gelişiyor, insanlar her geçen gün cinsel olarak daha fazla özgür hale geliyor ve bunun bir sonucu olarak zaman zaman terslikler yaşanabiliyor. İnsan doğası gereği erkek ve kadının her zaman için cinsel olarak birleşmeye müsait olduğu bilinse de bunun bazı sonuçları da olmuyor değil. Kadınlar açısından eğer ki karşılarındaki erkek partner prezervatif veya benzer bir koruma yöntemi kullanmıyor ise hamile kalma riski her zaman için çok daha fazla olabiliyor.

https://www.instagram.com/p/B6-5i71hgkd/

Bir Erkek Doğum Kontrol Hapı İçerse Ne Olur?

Erkekler için böyle bir risk yok, ancak erkekler içinde prezervatif kullanmadan ilişkiye girilmesi durumunda HIV ve diğer benzer sağlık sorunları söz konusu olabiliyor.

Erkek doğum kontrol hapı içerse ne olur?

Erkekler doğum kontrol hapı içmemelidir. Bir tane denemek için bile olsa asla doğum kontrol hapı içmemeleri önerilmektedir. Ancak oldu ya, yanlışlıkla doğum kontrol hapı içtiniz ve erkeksiniz, korkmayın!

Bir tane doğum kontrol hapı içmek herhangi bir şekilde erkeğe ne cinsel açıdan, ne de farklı bir açıdan zarar vermez. Eğer 1 tane doğum kontrol hapı içtiyseniz ve bundan dolayı endişe ediyorsanız herhangi bir şey olmayacağını bilin.Bir Erkek Doğum Kontrol Hapı İçerse Ne Olur?

Ancak birden daha fazla uzun süre boyunca bir erkeğin doğum kontrol hapı kullanması durumunda ise karşılaşabilecek olduğu problemler çok büyük olabilir.

Eğer bir erkek düzenli bir şekilde uzun süre doğum kontrol hapı kullanırsa karşı karşıya kalabileceği sorunlar;

  • Testislerde küçülme ve ağrı
  • Cinsel istekte azalma
  • Memelerde büyüme
  • Vücutta kıl miktarında azalma
  • Sakalda azalma
  • Prostat büyümesi
  • Prostat kanseri

Gibi sorunlar ile karşı karşıya kalmanıza sebep olabilir.

İyi haber: Erkek doğum kontrol hapı kullanımı çok nadirdir

Dünyada bugün için bilerek doğum kontrol hapı kullanan erkek sayısı son derece az olarak tahmin ediliyor. Erkeklerin doğum kontrol hapını uzun süreli kullanmaları durumunda kötü yan etkilere maruz kaldıkları biliniyor olsa da olası uzun süreli doğum kontrol hapı erkeklerde kalp krizi riskini belirgin oranda düşürebiliyor.

Kadınsı hale dönüştürürBir Erkek Doğum Kontrol Hapı İçerse Ne Olur?

Uzun süreli doğum kontrol hapı kullanan bir erkek daha kadınsı hale gelir ve bu kadınsı hal görünümden de belli olabilir. Kas yapısında değişmeler çok uzun sürede bile görülemez ancak bir süre sonra erkeğin erkeksi yüz hatları ve de özellikle göğüs hatlarının değişimi mümkün olabilir.

Kısa süre içerisinde yani 1-2 kez kullanım zarar vermezken uzun vadeli kullanım erkekler için riskli, kötü ve olmaması gerekir.

Kadınsı hale gelmek isteyen erkekler için daha etkili bir takım tedaviler bulunuyor olup bunlar kimyasal ve cerrahi olarak ikiye ayrılmaktadır. Kadınların bile doğum kontrol hapı kullanımı konusunda dikkatli davranması ve sık sık bu konuda doğum kontrol hapı kullanmaması ve sivilce gibi sorunlarla bu sebeple karşı karşıya kalırlar ise daha dikkatli hareket etmeleri önerilir.