İç çamaşırları gerek bakteri gerek ise diğer nedenlerden dolayı insan sağlığı için son derece önemlidir. Çoğu insan iç çamaşırlarını günlük olarak değiştirirken, maalesef 1 haftada 1 kez, ayda 1 kez değiştirenler bile çok sayıda mevcut. İç çamaşırlarını değiştirmek kadar bunların çıkarıldıktan hemen sonra yıkanması da son derece önemli. Mümkün oldukça iç çamaşırları her gün yıkanmalı ancak bu durum çoğu insan için mümkün olamayacağı için 2 günde veya 3 günde 1 kez iç çamaşırlarının da yıkandığını duymak mümkün.

Boxer, sütyen ve diğer iç çamaşırı ürünlerinin özellikle sık sık değiştirilmesi kadar düzgün ve doğru yıkanması son derece önemlidir. Beyaz olmayan iç çamaşırları 95 derece sıcaklıkta yıkanmamalı, 30 ila 40 derece arası sıcaklıkta en az 15 dakika boyunca yıkanmalıdır. Mümkün oluyor ise boxer ürünleri renklerine göre ayrılmalı ve diğer iç çamaşırlarından ayrı yıkanmalı.

Kaç kere yıkanmalı?İç Çamaşırları Nasıl Yıkanmalı? – Ne Kadar Sıklıkla Yıkanmalı?

Her iç çamaşırı giyildikten sonra çıkarılmalı ve ardından ise dolaba konmadan yıkanmalı. Bu sayede iç çamaşırınız hem temiz olacak, hem de sizin kendi sağlığınız açısından son derece önemli olacaktır. Son dönemde artık çok daha güçlü deterjanlar üretildiği için eskiye oranla 95 derece 3 saat boyunca iç çamaşırlarını yıkamak sadece doğaya ve çevreye, insanlığa zarar vermekten başka bir şey değildir.

Beyaz iç çamaşırlarınızı normalde 30 ila 60 derece arasında leke çıkarıcı deterjanlar ile yıkayabilir, ayda 1 kez ise 95 derecede sadece 1 kez uzun programlarda yıkayabilirsiniz.

Elde yıkama yapmak istediğinizde ise yine suyun soğuk olmadığından emin olmak ve suyun sıcak 30 derece ve üzerinde olduğundan emin olmak gerekir. Hem bakterilerin daha çabuk ölmesi, hem de daha temiz ve lekesiz olması için sıcak su iç çamaşırı yıkamasında püf noktalar arasındadır.

Yumuşatıcı kullanılabilir

İç çamaşırlarınıza hiçbir zaman parfüm sıkmayın. Bu cinsel bölgenizi tahriş edebilecek bir durum olduğu gibi aynı zamanda yumuşatıcıların yerine kullanılması doğru değildir. İç çamaşırlarınızı yıkarken mutlaka güzel kokması ve daha temiz olması için yumuşatıcı kullanın. Bu sayede hem daha temiz kokulu, hem de daha temiz iç çamaşırları elde etmek mümkün olacaktır. Ve renklerin korunmasında da bu yumuşatıcılar yardımcı olacağı gibi iç çamaşırınızın sizi rahasız etmesini önleyecektir.