İnsanlık tarihi çok farklı olaylarla dolu. İnsanlar tarih boyunca çok fazla sorunlar ve çok farklı olaylar ile karşı karşıya kaldılar ve birçok kez bu olaylarda kanıtlanamasa bile bu konuda farklı farklı teori ve iddialar ortaya atıldı. Zaman zaman denizlerin altında yaşayan canavarlar, zaman zaman ise denizlerin üzerinde yaşayanlar ile ilgili iddialara denk geldik. Peki Kızıldeniz olayı gerçekten gerçek mi? Hz. Musa’ın asası ile Kızıldeniz’i ortadan ikiye ayırması mümkün mü?

Bu konuda dini kitaplarda yazan gelişmeler bir tarafta dursun insanların bu konuda ne düşündüklerine bir kez daha bakmamız gerekiyor.

Denizler ikiye ayrılabilir mi? Kızıldeniz olayı ve diğerleri

Hz. Musa resimde görüldüğü üzere Kızıldeniz’i ortadan ikiye ayırmış olabilir ve olmayada da bilir. Bilimsel araştırmalar bununla ilgili bölgede ayak izlerine denk gelse bile bu konuda kesin olarak ”Hz. Musa Kızıldeniz’i ikiye ayırdı” demek mümkün olmuyor. Ancak bu tür bir olayın doğru olması durumunda dünyada dengelerin değişmesi de mümkün. Belki dine inanmayan birileri dine inanır hale gelebilir, belki farklı bir denge oluşabilir.

Tüm bunların dışında koskoca denizlerin ortadan ikiye ayrılmasının günümüz için mümkün olup olmadığına bir bakalım.

Denizler ikiye ayrılabilir mi? Kızıldeniz olayı ve diğerleri

Kızıldeniz gibi denizlerin insanüstü bir güç ile ortadan ikiye ayrılması mümkün olabilir belki ancak bir insan gücü ile denizlerin ortadan ikiye ayrılması mümkün değil. En azından tek kalemde bunu yapabilecek bir insan gücü söz konusu değil. Bunun yerine denizlerin ortadan ikiye ayrılmasını sağlayacak duvarlar inşa etmek veya yapay adalar ile bunu yapmak mümkün. Bunun uzun yıllar alacağı ve çok fazla zaman ve mekan sorununa sebep olabileceği öngörülüyor.

İnsanların bir denizi ortadan ikiye ayırması için henüz bu dönemde bir sebep olmasa da gelecekte bu konuda bir gereklilik ortaya çıkarsa denizlerin ikiye ayrılması için ekstra bir çaba gösterilebilir mi bunu bugünden kesin olarak bilebilmek maalesef ki mümkün değil. Çok fazla sayıda insan denizlerin ortadan ikiye ayrılması ile ilgili bu konuda kesin bir görüşe sahip değil.
Kategori: