Panik atak aniden gelen ve insanın fiziksel olarak ve psikolojik olarak bazı belirtiler göstermesine yönelik olarak ifade edilen tıpta adı panik bozukluk olarak ifade edilen psikolojik bir sağlık problemidir. Bu hastalığa sahip olan insanların bir kısmı sık sık ataklar geçirirken, bir kısmı ise sadece çok korktuğu veya çok fazla heyecanlandığı veya sadece bir takım olaylara rastladığında panik atak geçirir. Panik atak neden olur veya panik atak nasıl geçer? Demeden hemen önce aslında bu psikolojik sorunun kendiliğinden olmadığını bir şeylerden dolayı olduğunu öğrenmek gerek.

Çocukken köpekten çok korkan birisine köpek saldırmış olması durumunda 50 yaşına da gelse köpek gördüğünde veya köpeği gördükten birkaç saat sonra panik atak yaşaması beklenebilir. Veya geçmişte bir sağlık sorunu yaşayan ve tekrar o sağlık sorunlarından bir veya birkaç tanesini yaşayacağını düşünen kişi aniden veya birkaç saat veya birkaç gün sonra panik atak geçirebilir.

Panik atak neden olur?

Panik Atak Hastası Olduğunuzu Anlamanın Yolları

Panik atağın sebepleri arasında ilk sırada stres ve sıkıntılar geldiği iddia edilir. Ancak daha çok panik atağın sebebi özellikle geçmişte yaşananlardır. Geçmişte çok fazla bir olaydan korkan veya ölümden dönen insanlarda panik atak görülme olasılığı daha çok olabilir. Panik atak nedenleri arasında ayrıca ilk sırada aile içerisinde yaşanan sorunlar ve maddi sorunlar ilk sırayı alır. Çok zengin olan bir kişi nasıl ki panik atağa yakalanma riski bulunuyor ise çok fakir olan bir kişi de panik atağa yakalanabilir.

Panik atak geçici bir hastalık mı?

Panik Atak Hastası Olduğunuzu Anlamanın Yolları

Panik atak aslında bir hastalıktan ötedir. Tam olarak hastalık denilemeyebileceği gibi hastalık olarak görülür. Bazı kişiler panik ataktan tamamen ilaçsız olarak sadece panik atak yaşadıkları olayı çözerek kurtulabilir. Ancak bazı kişiler ise çok fazla panik atak belirtileri yaşamaya başlayabilir ki bunların bir kısmının ilaçlar ile tedavi edilmesi gerekir yoksa daha fazla problemler görülebilir.

Panik atak belirtileri neler?

Panik Atak Hastası Olduğunuzu Anlamanın Yolları

  • Kalp krizi geçirdiğini sanmak
  • Ellerde ve vücutta soğuk terlemeler
  • Öleceğini düşünme, her an senkop (bayılma) yaşayabileceğini düşünme dürtüsü
  • Yakınlarına ve kendisine bir şeyler olabileceği düşüncesi
  • Vücutta ağrı olmadığı halde bir yerlerinin ağrıyor olabileceğini düşünme
  • Mide bulantısı ve zaman zaman atağın şiddeti ve kişisel duruma göre aniden kusma
  • Gün içerisinde sürekli olarak kendini sıkma ve sürekli olumsuzu düşünme
  • Hastaneye yakın yerlerde oturma veya hastaneye gitme isteği (hiçbir sebep yokken)
  • Uyuma isteği ancak uyuyunca bir şeyler olabileceği korkusundan uyuyamamak

Panik atak belirtileridir. Bunlardan sadece 1 tanesi bile varsa panik atak geçiriyor olabilirsiniz. Örneğin gün içerisinde hiçbir sebep ve belirti yokken sadece kendiniz stres ve sıkıntı yaşadı ve panik olmaya başladıysanız bu panik atak belirtileri arasındadır.

Panik atak hastaları özellikle sağlık ile ilgili olarak çok fazla panik yaşarlar. Özellikle panik atak hastalarının %95’i kalp krizi geçireceğini ve bu sebeple hastaneye gitmesi gerektiği düşüncesine kapılmaktadır. Halbuki bir gün öncesinde bile kalbine bakılmış olsa bu onu rahatlatmaz ve kalp krizinin kendisini bulmuş olabileceğini ve her an bayılma durumu veya ölüm ile karşı karşıya kalabileceğini düşünmektedirler.