Pulsasyon Nedir?

Belli bir düzen içerisinde seyreden atımdır. Pulsasyon bu anlamda kardiyoloji doktorlarının sıklıkla kullandığı bir terimdir. Özellikle kalp ile ilgili olduğu için daha çok kardiyoloji bölümü ile ilgilenmektedir. Kalp işlevsel olarak baktığımız zaman kanın vücutta pompalanmasını sağlamaktadır. Bu anlamda kalp sağlığı da oldukça önemlidir. Kalp sağlığı için kişiler düzenli beslenmeli ve spor yapmalıdır.

Belli bir yaşa geldikten sonra kalp yavaşlamaya başlamaktadır. Bu anlamda kalbin yorulmaması çok önemlidir. Kalp anca düzenli egzersiz ve spor ile formunu kaybetmez.  Kişilerin kalp atış hızı tansiyon cihazları da ölçülmektedir. Nabzın çok yükselmesi durumunda kişinin kalp krizi geçirme riski ve olasılığı artmaktadır. Bu anlamda kişiler özellikle yediklerine çok fazla dikkat etmelidir. Kalbi özellikle etkiyen diğer bir faktörde tansiyon yüksekliği ve düşüklüğüdür. Özellikle hipertansiyon hastalarının nabzı bazen çok yüksek atmaktadır.

Bu durum asla ihmale getirilmemelidir. En yakın sağlık kuruluşuna kişi gitmelidir. Bu anlamda Pulsasyon kişinin sağlık durumu ile ilgili olarak bize bilgi vermektedir.

Pulsasyon Nedir?

Pulsasyon Nedir?

Venöz Pulsasyon nedir?

Pulsasyon kalbin düzen içinde seyrettiği ritimdir. Venöz ise kanın basıncını ölçmektedir. Bu anlamda kanın vücudumuza uygulamış olduğu bir basınç vardır. Ve kalbinde bir ritmi vardır. Kalp sağlığını korumak bizim için çok önemlidir. Kalp vücudumuzda temel organlarımızdan biridir. Ve kalp rahatsızlıkları kalp yetmezliğine doğru gitmektedir. Bu anlamda kalp sağlığımız için dikkat edilmesi gereken hususlara değinmek istedik:

  • Kalp sağlığınız için ilk dikkat etmeniz gereken nokta tuz konudur. Tuz kalbi çok fazla yoran bir besindir. Aslında bir faydası da bulunmamaktadır. Bu anlamda özellikle yemeklerinizi tuzsuz yapmanız eğer mümkünde değil ise çok az tuz kullanmanız gerekmektedir.
  • Egzersiz yapmak kalbi korumaktadır. Eğer bir takım rahatsızlıklarınız var ise ve yaşınız da büyükse hafif tempolu yürüyüşlerde kalbe iyi gelmektedir.
  • Özellikle dengeli beslenmek çok önemlidir. Her besin grubundan almak ama bunu dengeli olarak yapmak oldukça önemlidir.
  • Yemek hazırlarken özellikle yemekleri pişirme usulünüz kalp sağlığınız açısından çok önemlidir. Örnek olarak verecek olursan patates kızartması yerine fırında patates yiyebilirsiniz.

Tüm bu öneriler kalbiniz için oldukça fayda sağlayacaktır. Farkındaysanız da kolaylıkla tek başınıza uygulayabileceğiniz yöntemlerdir.

Pulsasyon nedir? Ne demek?

Pulsasyon nedir? Ne demek bu kalbinizin düzenli olarak ritim şeklinde atmasıdır. Eğer ki bu ritim de bir bozulma meydana gelirse kalp sağlığınızda herhangi bir sorun olabilir. Bu durum asla ihmal edilmemelidir. Ve en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir.

Pulsasyon Nedir?

Pulsasyon Nedir?

Santral Venöz Basınç Ne Demek?

Santral venöz basınç kan basıncıdır. Kalbin sağ bölgesinde bulunan basınca göre kan basıncının sayılmasıdır. Venöz Pulsasyon kan basıncı ile ilgili bir durumdur.Tıp ile ilgili olan bir terimdir. Günlük yaşamda çok kullanılan bir sözcük değildir. Bazı kitaplarda da terim olarak geçmektedir.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz: