Bugün bazı uzmanlar her gün 1.5 veya 2 litre su içilmesini önerirken, bazıları ise 2.5 litre su içilmesini öneriyor. 18 yaşında olan Hasan 1.96 boyunda ve 96 kilo ise yine aynı yaşta olan Emre 1.68 boyunda 68 kiloysa her gün aynı su miktarına mı ihtiyaçları var? Önce bunu anlamak gerekiyor, geleneksel medyada her uzman açıklama yapabiliyor ve her uzmanın açıklaması maalesef doğru olmuyor.Hiç Su İçmezsek Ne Olur?

Normal şartlarda Hasan, Emre’den vücut olarak daha büyük olduğu için daha fazla yemeğe ve daha fazla suya ihtiyacı var gibi görünüyor. Ancak Emre her gün spor yapıyor ve her gün aşırı derecede terliyor. Hasan ise her gün hantal bir yaşam tarzı sürüyor. Bu durumda Hasan’ın Emre’ye göre su ihtiyacı çok daha az oluyor.

Hasan günde 1.5 litre su ile gayet sağlıklı olabilecek iken, Emre için 1.5 litre su yeterli olmayabilir.

Direkt su içmeye gerek olmayabilir*

Özellikle yaşlı insanlar çocuklarına sürekli olarak ‘hiçbir şey suyun yerini tutmaz’ diyerek zorla su içirmeye çalışırlar. Ancak bu tavır doğru değil. Her yaştan insanın günde en az 1.5 litrelik akışkan sıvı alması gerekiyor. Bunu su sevmeyen insanlar kola, fanta, soğuk çay, aromalı içecekler ve diğer içecekleri içmelerinin zararı olup olmadığını soruyor.

Evet, bazı insanlar su içmeyi sevmez. Su içmek yerine farklı içecekler içerler ve 1 yıl içerisinde hiç su içmeyen insanların sayısı 500 milyonun üzerindedir.

Hiç Su İçmezsek Ne Olur?Su içilmez ve yerine direkt farklı içecekler içilirse yaşam fonksiyonları herhangi bir tahribata uğramaz. Sonuç olarak böbrekler normal görevlerini yerine getirir ve hatta vücut bu içilen içeceklerden enerji olarak daha fazla faydalanabilir ve kişi kendisini daha zinde ve enerjik hissedebilir.

Kısacası su içmeden farklı içecekler içerek yaşam gayet tabii normal olarak devam eder.

Dikkatli olunması gerekiyor

Her gün tek içecek kaynağı olarak çay içen bir kişinin böbrekleri daha fazla çalışmak zorunda kalabilir ve buna bağlı olarak böbrek taşı düşürme riski artar. Su içmiyorsanız yerine içtiğiniz içeceklerin farklı içecekler olduğundan emin olun. Mesela günde 1 bardak kola içtiyseniz 2. bardakta portakal suyu veya farklı bilimum içeceklerden bir tanesini içebilirsiniz.Hiç Su İçmezsek Ne Olur?

İçtiğiniz içecek eğer ki katı kıvamda ise bu tür içecekler yerine daha sıvı içecekler içmeye özen gösterin. Aralıklarla da olsa (günde 1 bardak, haftada 1 şişe, 1 ayda 1 şişe gibi) suyu da normal içecekleriniz arasına ekleyin.

Sıvı olan tüm içeceklerin içerisinde %80’inden daha fazlası* zaten sudur. Bundan ötürü aslında her zaman su içmiş olursunuz ama bunu farklı tatlarla içtiğiniz için herhangi bir sağlık problemi ile dikkatli olursanız karşılaşmazsınız.

Çocuklara su içirin

En az 15 yaşına kadar çocukların önceliğinin su olduğunu ve aşırı kalorili, enerjili içeceklerden mümkün oldukça uzak durmalarını sağlamaya çalışmalısınız. Mümkünse çocukların sadece su içmesine özen gösterilmelidir.

*Bu içerik zovovo.com için özel olarak üretilmiştir. Herhangi bir tıbbi tavsiye veya öneri niteliğinde olmayıp sadece genel görüş amaçlıdır.
Kategori: