Dünya’nın her yerinde trilyonlarca parça toz var, bu tozlar her gün nefes yolumuza bile kaçıyor ancak biz bunları göremiyoruz. Bazı uzmanlara göre çok tehlikeli olan bu tozlar hastalık kapmamızın asıl sebeplerinden olabiliyor, bazen ise görüntü kirliliğine sebep olabiliyor. Trilyonlarca tozu Dünya’dan arındırmak maalesef ki mümkün değil. Her geçen gün toz miktarı daha fazla artıyor, her yeni üretilen eşya, her yeni insan daha fazla toz oluşumuna neden oluyor.

Dünya’da toz gerek yapılan işlemler, gerek ise doğal sonuçlar dolayısı ile oluşuyor. Hortum ve fırtına dolayısı ile bazen toz birikintileri çok fazla artarken, bazen ise beklenmedik bir su taşkını tüm yerdeki tozu, pisliği daha farklı bölgelere öteleyebiliyor.

Evimi nasıl tozdan arındırabilirim?Evinizi Tozsuz Bir Ev Haline Getirmenin Yolları

Bir evin tozdan arındırılabilmesi için en iyi çözüm evde yer alacak filtresi iyi hava temizleyici olacaktır. Özellikle astım, koah gibi sağlık sorunları yaşayan bir insan varsa evde mutlaka kaliteli markalardan birisine ait hava temizleyici cihaz olması çok faydalı olacaktır.

En iyi hava temizleyici cihazları ayrı bir başlıkta inceleyeceğiz.Evinizi Tozsuz Bir Ev Haline Getirmenin Yolları

Hava temizleyici cihazlar bulunduğu odadaki tüm tozu içerisine çeker ve bir süre sonra ev içerisinde toz miktarı son derece azalır. Bu cihazların filtreleri son derece uzun ömürlü olabildiği için toz sorunundan uzun süreli az masrafla kurtulmak mümkündür.

Toz ve tüy toplayıcı rulolar

Eğer eşyalarınızın üzerinde aşırı toz birikiyor ise en iyi çözüm bu rulolar olacaktır. Toz ve tüy toplayıcı yapışkan rulolar elektrostatik olabileceği gibi tozu kendisine çekecek şekilde üretilir ve tüyü, tozu hemen toplar. Bu geçici bir çözüm olmasına rağmen büyük oranda faydası olabilir. Evde hayvan besleyen insanlar bu tür ürünlere daha fazla ilgi göstermek zorundadır.

Elekstrostatik yer temizleyici kullanın

Elekstrostatik yer temizleyici pedler sayesinde her gün olmasa bile 2 günde bir kez veya istediğiniz aralıklarla yerleri silerek tozları alabilir ve toz oluşumunu büyük oranda engelleyebilirsiniz. Yerlerin her gün silinmesi sonucunda belirli bir süre sonra toz miktarı büyük oranda azalacaktır.

HEPA filtreli süpürge kullanın

HEPA güçlendirilmiş filtreye sahip elektrik süpürgesi kullanmak tozların süpürgeden çıkmasını büyük oranda engelleyebilir.

Tüm bunlar toz sorunu yaşayanlara yardımcı olacak ve bir süre sonra evdeki toz miktarını azaltacak olan önerilerdir.

Kategori: