İnsan yapımı olan hiçbir şey %100 güvenli değildir. En güvenli olan ürünler bile başka bir ürün ile tepkimeye girdiğinde patlama yaratabilir ve güvenliği tehdit edebilir. Teknoloji çağında yaşadığımız bugünlerde insanlar güvende oldukları düşüncesi ile her şeye daha fazla güveniyor. Her ürünün sorunsuz olduğuna olan inanç her geçen gün daha fazla artıyor. Bunun sebeplerinden bir tanesi ürün ve eşyaların eskiye nazaran çok daha dayanıklı hale gelmesinden kaynaklanmakta.Asansör Düşerken Asla Yapılmaması Gerekenler

Bir asansör ile ilgili en fazla merak edilen konulardan bir tanesi asansör düşerken ne yapılmaması gerektiğidir. Asansör düşerken asla yapılmaması gerekenler ve asansör düşerken ne yapılması gerek? Sorusunun yanıtını araştırdık ve bulduk.

Asansörler Kolay Kolay Düşmez

Bu yazıyı okuduktan sonra asansör kullanmayanlar bile asansör kullanmak isteyebilir.

Asla Zıplamayın

Asansör içerisinde asansörün halatları koptuktan sonra bazı güvenlik önlemleri devreye girer ve basıncın etkisi ile asansör düşmeden havada kalabilir. Asansörde bulunan güvenlik sensörlerine rağmen hızla bir düşüş yaşanmaya başladı ise sakın zıplamayın. Asansörün yere çarpacağı zamanı bilemeyecek olduğunuz için bu hatanızın bedelini acı dolu bir ölümle ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Yere Yatın

Derhal başınızı koruyacak şekilde, o an hemen sırtüstü yere yatın. Cenin pozisyonunda yere yatmak başta böbrekler olmak üzere organ hasarına sebep olabilir. Sırtüstü yatmak için en güvenli pozisyon olarak genel kabul görmektedir. Başınızı üstünüze düşebilecek tavan parçalarından koruyun ve elinizin bir bölümünü başınızın altına koyun.

Tavana Çıkacak Zaman Var Mı?

Eğer ki asansörün tavanına çıkabilecek zaman varsa ve hemen 5-10 saniye içerisinde asansör yere çakılacak durumda değilse asansörün çatısına-tavana çıkmaya çalışın. Ne kadar yüksekte olursanız darbe o kadar az sizi etkiler. Bu da ölüm ve hasar riskini büyük oranda düşürecek, bu sayede canınızı koruyacaktır. Ancak tavana çıkmaya vakit yok ve uğraşmanız gerekiyorsa, tavan açılmıyorsa derhal yere uzanın.

Altınıza Bir Şeyler Koyun

Eğer asansördeyken çantanız varsa ve asansör düşüyorsa hemen onun üzerine oturmayı deneyin. En azından hasarı büyük oranda azaltacaktır. Kalın bir şeyler varsa üzerine oturmak yere uzanmaktandan daha iyi tercih olabilir.

Kategori: