Bebekler doğduktan kısa bir süre sonra mevcut olan saçlarını kaybeder ve bu saç kaybı çok aşırı olabileceği gibi düşük düzeyde olabilir. Ancak bebeklerin saç kaybına uğraması dünyada bilinen bir konu ve sürekli olarak aileler bu durumu çocuk doktorlarına sorsalar bile genel olarak doktorların her biri bunun endişe edilmemesi gereken bir sonuç olduğuna dikkat çekmekteler.

California Üniversitesi Davis’teki çocuk doktoru Sage Timberline, bebeklerin saç kaybı nedeniyle yaşadıkları sorunun hormonal düzeyde yaşadıkları gelişmeler nedeniyle olduğunu ve bu sebeple bebeklerin 3-7 hafta içerisinde saç kaybına uğramasının endişe edilebilecek bir konu olmadığına değinmekte.

Bebeklerin saç kaybetmesinin doğumdan bir süre sonra normal olduğu konusunda ailelerin endişe etmemesi gerektiğine değinen California Üniversitesi Davis’teki çocuk doktoru Sage Timberline, bu konuda ailelerin genellikle endişe ettiklerini ama bebeklerin hormonal olarak doğduktan sonra dış Dünya’ya bağlı olarak bazı etkenlere maruz kalarak hormonal değişimler sebebi ile saçlarının zaten kalıcı saçları olmadığı için yavaş yavaş dökülmesinin normal olduğuna dikkat çekiyor.

Saç 2 yaşından sonra kalıcı olacaktır

California Üniversitesi Davis’teki çocuk doktoru Sage Timberline, saçların 2 yaşından sonra kalıcı bir şekilde çocukla birlikte büyümeye devam edecek olduğunu, 2 yaşından önce saç kayıpları ve saç artışlarının aralıklarla değişik olabileceğini belirtiyor.

Bebeğiniz saç kaybına uğradı ise ve bu sebeple endişe ediyorsanız çocuk doktoruna bu konuda danışmanız gerekmiyor olsa da kısa süre içerisinde doktorunuzdan da bu bilgileri teyit edebilirsiniz.

https://www.instagram.com/p/B6quIEAhAHL/

 

Kaynak ve ileri okuma:

https://www.livescience.com/why-babies-lose-their-hair.html