Uzunca yıllardır para biriktiriyor ancak sürekli olarak gereksiz yere artan ev fiyatlarından dolayı ne yapacak olduğunu bilemiyor musunuz? Eski ev sizin için en iyi seçenek olabilir. Ancak eski evlerde yaşanabilecek beklenmedik büyük problemler olabilir ve bu sebeple çok dikkatli olmak zorunda olduğunuzu asla unutmamalısınız.

ABD ve Avrupa ülkelerinin büyük bölümünde 1800’lerde yapılmış evler bile bulunmaktadır. Ancak bugün bile bu evlerin büyük bölümü iyi işçilik, kaliteli malzeme ve iyi mimari sayesinde çok iyi düzeyde kalmış birçok ev bulunmaktadır. 220 yaşının üzerinde olan bu evlerin bu kadar çok ilgi görüyor olmasının sebebi Avrupa’da özellikle çok daha fazla sayıda insanın bu evleri restore ederek kullanması ve sürekli olarak bu evlerin yıkılması düşüncesinin yerine güçlendirilmesi düşüncesi ile hareket edilmesinin ülke adına en iyisi olduğu belirtilmekte.Eski Ev Alacakların Bilmesi Gerekenler

Kısa süre içerisinde milyonlarca insan artık ev almanın eskisi kadar kolay olmadığını Türkiye’de anladı. Türkiye’de milyonlarca insan son 6 ay içerisinde ev satışlarının düşüşe geçmesine rağmen fiyatların asla düşmediğini ve bunun da beraberinde çok ciddi fiyat artışlarının daha bile fazla olduğunu görmeye başladı.

Nereye kadar gidecek bilinmez ancak Türkiye’de ev fiyatları gereksiz yere daha fazla olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Eski Ev Alırken-Kiralarken Nelerle Karşılaşabilirsiniz?

Eğer eski bir eve geçecek iseniz ve bu ev daha önce hiçbir onarım görmediyse yaşayacak olduğunuz bazı sorunlar mutlaka olacaktır. Bu sorunlar arasında ilk birinci sırada ev ile ilgili genel sorunlar gelecektir.

Gider Sorunları

Eski evlerin en büyük ve en kötü sorunları arasında gider sorunlarıdır. Özellikle 30 yıl ve üzeri olan bir binada yaşamaya başlayacaksanız ve bu binada herhangi bir tadilat ve onarım yapılmadan 30 yıl önceki gibi haliyle aynı duruyorsa en büyük ve en kritik problem giderlerin tıkanmasıdır.

Lavabolar ve tuvalet gideri sürekli olarak tıkanabilir ve tuvaletten suyun duru hali ile gitmesi bile beklenmedik düzeyde zor olabilir. Bunu sıcak su ve benzer açıcılar ile çözmek son derece zor olsa da, denemekte fayda olabilir.

Kanalizasyon sorunlarının çok kötü sorunlar olduğu asla unutulmamalıdır.

Elektrik Sorunları

Elektrik tesisatının 30 yıl öncesinde döşenmesine bağlı olarak çok fazla elektrikli alet çalıştırmasanız bile şalterler sürekli atabilir, bu da bazı durumlarda risk yaratabilir. Elektrik konusunda tek sorun bu değil, bazı aletler randımanlı olarak çalışmayacak olduğu için özellikle elektrikli aletlerin bir kısmında bir süre sonra problemler yaşanması da muhtemel olacaktır.

Kısa süre içerisinde elektrik problemlerinin özellikle sadece bununla sınırlı olmayacağını anlarsınız. Elektrik kablolarında hasarlara bağlı olarak büyük büyük masraflarla karşılaşabilirsiniz.

Dökülen Tavanlar, Çıkan Tahtalar

Eski tahta döşemeleri sık sık yerinden çıkacak, tavan eğer ki boyanmadıysa sık sık dökülecektir. Bu sorunlarla 30 yıl ve üzeri hatta 20 yıl ve üzeri birçok binada karşı karşıya kalmanız mümkün.

İnternet Problemleri

30 yıl ve üzeri evlerin büyük bölümünde Türkiye için konuşacak olursanız internetin fiber ve hipernet olmadığını, çok az bir kısmında bunun bulunduğunu söylemek mümkün.
Kategori: