Dişlerin beyazları çoğu zaman kemik rengiyle bağlantılı görünse de özellikle dış etmenlerden oluşan sarılıklardan kurtulmanız mümkün.

Bir diş ne kadar beyazsa o kadar sağlıklı olduğundan özellikle diş hekimleri diş beyazlatma teknikleri konusunda farklı tedaviler uygulayabilmektedirler. Ancak bunlar biraz pahalı uygulamalar olduğu için her zaman yapılamayabilir.

Bu nedenle evde kendi başınıza uygulayabileceğiniz kimi yöntemlerle de dişlerinizi beyazlatmanız mümkün.

Çilek Macunu

Diş Beyazlatma Teknikleri

Çilek antiseptik ve anti bakteriyel bir besindir. Özellikle bünyesinde bulunan lifler diş yüzeyinde oluşan plakalın uzaklaştırılmasında çok etkilidir.

Öncelikle birkaç tane çileği iyice ezmeniz ve macun haline getirip dişlerinizi bununla fırçalamanız yeterlidir. Ancak çilek asidik yapıda olduğu için her gün uygulamanız diş minenize zarar verebilir. Bu nedenle haftada bir uygulama yapmanız yeterli olacaktır.

 

 

Tuz ve Karbonat

Diş Nasıl Beyazlatılır

Diş beyazlatma teknikleri arasında en çok kullanılan ve en eski yöntemdir. Diş macunu üzerine bir miktar düz serpmek pürüzlü bir yüzey oluşturacağından dişlerin yüzeyine yapışmış lekeleri kazıyarak temizleyecektir. Ancak bu kazıma işlemi diş minesine zarar verebilir bu nedenle çok fazla kullanılmamalıdır.

Bir diğer eski yöntem de karbonattır. Her akşam dişlerin fırçalanması sırasında diş macununa eklenerek kullanılabildiği gibi tek başına da kullanılabilir. Kısa sürede olumlu gelişmeyi görmeniz mümkün.

 

 

Defne Yaprağı ve Portakal Kabuğu

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Özellikle kurutulmuş defneyaprağının yemeklere lezzet kattığı hepimizin malumu. Kuru defneyi ufalayıp üzerine de portakal rendesi eklediğinizde ciddi bir macun elde etmiş olursunuz.

Portakal kabuğu kendi başına diz beyazlatma özelliği varken defne yaprağının da etkisiyle diş yüzeyinde ve etlerde birikmiş olan mikropların kırılmasını sağlayacaktır.

 

 

Muz kabuğu

muz-kabugu-ile-dis-nasil-beyazlatilir

Faydalı bir besin olan muzun kabukları çok fazla değerlendirilmez. Genelde atılır. Ancak kabukların iç yüzeylerini kazıyıp bununla dişleri fırçalıyor olmak etkili bir diş beyazlatma yöntemidir. Bu macunumsu doku dişlerinizin üzerindeki lekeleri temizleyecek ve yumuşatacaktır. Bu uygulamadan yaklaşık olarak yarım saat sonra diş macununuzla dişlerinizi fırçalarsanız kısa sürede sonuç alırsınız.

Haftada üç seferden sık kullanmamak muz kabuğu macununun dikkat edilmesi gereken tek noktasıdır. Onun dışında güven ile dişlerinizi beyazlatabilirsiniz.

 
Kategori: