Evlerimiz bizi dışarının tehditlerinden koruyan, sıcak ve soğuk olabilen yuvalarımızdır. Bu yuvada kaç kişi yaşıyor olursa olsun her zaman tek başınıza yaşıyor olsanız bile bazı konularda dikkatli olmak zorundasınız. Evlerimizin güvenliği, can güvenliğimiz için son derece önemli olduğu ve mal güvenliği açısından çok önemli olduğundan mutlaka bazı önlemler almak gerekir. Sizler için Evden Çıkarken Kontrol Edilen Şeyler listesini hazırladık!

Evden çıkarken kontrol edilmesi gereken şeyler nelerdir?

Evden çıkarken mutlaka ama mutlaka herkesin kontrol etmesi gereken şeyler vardır. Bunlar sadece eve özel değil, kişinin kendisi için de son derece önemli olan kontrol edilmesi gereken detaylardır.

AnahtarlarEvden Çıkarken Kontrol Edilen Şeyler

Evden çıkmadan önce ilk olarak kontrol edilmesi gereken şeylerden bir tanesi anahtarlardır. Evden çıkarken evin içerisinde anahtarı unutmak ocağı açık unutmadan bile daha kötü sonuçlara sebep olabilir. Evde bir yangın çıksa hemen müdahale edemezsiniz ve bu durumda anahtar ilk olarak kontrol edilmesi gereken üründür.

Nasıl göründüğünSaygılı Bir İnsan Mısın, Saygısız Mı?

Evden çıkmadan önce mutlaka tipinizi, nasıl göründüğünüzü ve kıyafetlerinizin nasıl durduğunu kontrol edin. Kendinize kişisel bakım açısından önem ve özen göstermiyor olsanız bile bunu mutlaka yapın. Kıyafetinizde bir parça pislik olabilir, yırtılmış olabilir ve bunlara dikkat etmek son derece önemlidir. Dışarıda toplum içerisinde herkesle iç içe olacağınız için mutlaka dikkat etmeniz gereken konular arasında nasıl göründüğünüz 1. sırada olması gerekir.

OcakEvden Çıkarken Kontrol Edilen Şeyler

Ocaklar evler için tehlike doğurabilir. Özellikle evden çıkarken açık unutulan bir ocak yanmaya devam ederse bu günlerce yansa bile sorun oluşturmaz. Sadece bulunduğu ortam ısınır ve aynı zamanda eğer ocağın üzerinde tencere ve benzer cisimler yoksa gaz parası birkaç lira daha fazla gelir veya tüplü bir ocaksa tüp biter ve ateş söner. Ancak bu her zaman böyle iyimser senaryoda olmayabilir. Ocağı mutlaka kontrol etmek gerekir çünkü ocak açık ancak yanmıyor olabilir. Bu durumda tüm apartmanın patlamasına sadece bir elektrik düğmesine saatler sonra basılması yeterli olacaktır. Evden çıkmadan önce yapılması gerekenler listesi arasında buna özellikle ama özellikle dikkat edilmesi çok ama çok önemlidir.

CüzdanEvden Çıkarken Kontrol Edilen Şeyler

Dışarıda olduğunuz zaman paraya ihtiyacınız var demektir. Aynı zamanda dışarıda size kimlik sorulması ve ehliyet sorulması durumlarına karşı her zaman cüzdanınızı yanınıza aldığınızdan ve kartlarınızın, paralarınızın ve ilgili kağıtların cüzdanınızda olduğundan emin olmanız önerilir. Aksi durumda dışarıda bir restoranda yemek yediğinizde ve ödeme anında cüzdanınız olmadığında çok ciddi problemler yaşama durumu ortaya çıkabilir. Bu aynı durumda sizi uzun süre uğraştırabilecek ve strese sokabilecek bir durumdur.

Çöp kutularıEvden Çıkarken Kontrol Edilen Şeyler

Çöp kutuları evden çıkmadan önce kontrol edilerek sürekli boş tutulması gerekir. Eğer ki evden çıkarken çöp kutusunu kontrol etmezseniz daha sonrasında kontrol etseniz bile dışarı çıkmayacağınız veya üşeneceğiniz için çok fazla pis koku, mikrop ve benzer sorunların evinizde yayılmasına sebep olabilirsiniz. Evden çıkarken özellikle çöp kutusunu boşaltmak için kontrol etmek, az çöp olsa bile çöpü boşaltmak son derece önemlidir.

Evinizde eğer ki çöp kutularını boşaltmayı sık sık unutuyor ve dışarı çıkarken kontrol etmeyi aklınıza getiremiyorsanız çöpleri dışarı çıkacağınıza yakın bir saatte mermerin üzerine koymak veya kapınızın önüne koymak (komşuları rahatsız etmeyecek ve pislik yaratmayacak şekilde) bir süre sonra unutkanlığınızın azalmasını sağlayabilir. Rutin olarak her zaman çöp kutunuzu aklınıza getirmiş olursunuz.

MusluklarEvden Çıkarken Kontrol Edilen Şeyler

Evden çıkmadan önce tüm muslukların kontrol edilmesi önerilir. Evden çıkarken kontrol edilmesi gerekenler konusunda musluklar ilk sıralarda yer alır. Çünkü suyumuz azaldığı gibi aynı zamanda muslukların açık kalması bir anda evin su basmasına sebep olabilir. Eğer evinizi su basarsa bu binlerce liralık masraflara, bazı durumlarda ise milyonlarca liralık masraflara sebep olabilir.

Kasa kilitli mi?

Evinde kasa olanların kontrol etmesi gerekenler arasında kasanın kilitli olup olmadığıdır. Kasanın kilidi açıksa bu durumda eve hırsız girmesi durumunda kasaya hemen ulaşabilir ve tüm servetinizi çalabilir.

Güvenlik sistemleriEvden Çıkarken Kontrol Edilen Şeyler

Evinizde ve dışarıda bulunan güvenlik kameranız başta olmak üzere tüm ev güvenlik sisteminin aktif olarak çalışıyor olduğundan ve kapalı olmadığından emin olun. Evinizin siz yokken güvenli kalması için her zaman buna dikkat edin ve evinizde her zaman güvenlik sistemi bulundurun. Ev içerisinde bulunduracağınız güvenlik kamerası olası hırsızlık suçlarında çok fazla elinizi kolaylaştırabilir. Güvenlik sistemini evden çıkmadan kontrol etmeyi rutin bir güvenlik adımı olarak düşünün ve bunu hayatınızda uygulamaya çalışın.

Su ısıtıcısıEvden Çıkarken Kontrol Edilen Şeyler

Kettle olarak adlandırılan su ve benzer sıvı ısıtıcıların kapalı olduğundan emin olun. Özellikle kettleınız ışıklı değilse ve çalışıp çalışmadığını anlamak sadece kontrolle mümkün oluyorsa kettleı kontrol etmeden sokağa çıkmayın. Eğer kettle açıksa ve güvenlik sistemi yoksa aşırı ısınmaya bağlı patlamaya ve elektrik kaçağı olmasına sebep olarak evde siz dönene kadar çok büyük yangınlar çıkmasına sebep olabilir. Bu yangınların önüne geçebilmek için kettle ve sıvı ısıtıcılar mümkünse evden çıkarken kontrol edilmeli ve her zaman içlerinde yarıya kadar miktarda su dolu olması önerilmektedir. Mümkün olduğunca bu tür ürünlerin fişten direkt olarak çekilmesi ve evden öyle çıkılması önerilir.

IşıklarEvden Çıkarken Kontrol Edilen Şeyler

Lambaların ve elektrik sistemlerinin evden çıkmadan önce mutlaka kontrol edilmesi gereken şeyler arasında ilk sırada olduğunu ve herkesin buna dikkat ettiğini söylemek mümkün. Evinizde her zaman için güvenlik adına 1 lambayı açık bırakıyor olabilirsiniz ancak çoğu insan evinde artık güvenlik kamerasına yer verdiği için ve artık daha fazla güvenli siteler ve apartmanlar inşa edildiği için boş yere gezegenimize zarar veren lambanın açık bırakılması isteğinden vazgeçmek doğru adım olabilir. Evden çıkmadan önce tüm lambaların kapalı olduğundan emin olmak önemlidir.

Kapılar, pencereler ve hava temizleme cihazıEvden Çıkarken Kontrol Edilen Şeyler

Evinde hava temizleyici cihazlar olmayanlar bilirler ki geri döndüklerinde evleri çok fazla havasız kalır. Evden çıkmadan önce elektrikli panjurlar, kapılar, pencerelerin kapalı olduğundan emin olmak güvenlik için önemlidir. Dış kapınızı evden çıkmadan önce mutlaka kilitlemek doğru hamle olacağı gibi balkon kapıları ve camlarının da kilitli olması önerilir. Aksi durumda eve girecek hırsız ana kapıdan giremeze balkon kapısından eve girebilir ve bu büyük maddi ve manevi hasarlara sebep olabilir.

Evde tüm kapı ve pencereler kapalı kalacağı için hava temizleyici cihaza sahipseniz mutlaka bu cihazın açık olduğundan emin olmak gerek. Hava temizleyici siz evde olmadığınız süre zarfında evin tüm havasını temizleyecek, bakteri ve benzer mikropları ortadan kaldıracak ve olası küf ve nem sorunlarını giderecektir. Evlerinizde küf ve nem sorunlarının oluşmasını engellemek için sık sık havalandırma yapmak gerektiği gibi, eğer ki hava temizleyici cihazınız varsa bu soruna kökten çözüm bulmuşsunuz demektir. Bu cihazların evden çıkarken otomatik modda bırakılması veya en yüksek kademde kullanılmasında sakınca yoktur.

Unutmayın, evden çıkarken mutlaka ama mutlaka kapınızın kilitli olduğundan emin olun! Eğer kapınız kilitli değilse hırsızlar kapınızı hemen açabilir ve bu da kayıp yaşatır.

Evden Çıkarken Kontrol Edilen Şeyler listemizle ilgili yorumlarınızı ve sorularınızı bekliyoruz.
Kategori: