Hacizlilere Kredi Çıkar Mı?

Bankalar, müşterileri bankaya kredi için başvurduğu zaman, müşterilerinin banka ile olan finansal geçmişine bakarak onlara kredi verip vermemek konusunda karar veriyor. Bu durumda bankaların kredi için karar verirken, başvuran müşterisinin icra borcu olması bu kararı olumsuz etkiliyor. Hacizli kişilere kredi çıkıp çıkmadığını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin!

[the_ad id=”4747″]

Haciz Neleri İçerir?

Bankaların dışında icranın kapsadığı şeyler: elektrik, doğalgaz, cep telefonu, telekom, internet hizmetleridir. Bu saydığımız türde, insanlara hizmet sunan kurumlara olan borçların ödenmemesi sonucu bu borçlar birikerek icra kapsamına girer.

Daha önce hangi kurumdan icra alındığı, bankalara kredi için başvururken büyük önem taşır. Bu durum fazlasıyla önem taşıdığı için, icra borcu olan müşterilere bankalar kredi vermemeyi tercih ediyor. Bu borçlar kişiler kapatılıp, icra borcu ortadan kalktığında durum değişir ve başvuran kişilere kredi verilme oranı yükselir.
[the_ad id=”4747″]

İcra Borcu Nasıl Kapatılır?

Diğer bankalardan, başka bir bankanın borcunu kapamak için alınan borç kapatma kredisi ile biriken borçlar kapatılabiliyor. Bu icra borcunu ödemenin tabi ki başka bir yolu daha var. Bankaya borcun yapılandırılmasını istediğini söyleyen müşterilerin, banka yetkilileri tarafından, borcu yapılandırılıyor ve bu müşteriler de belli aralıklarla taksit biçiminde borcunu ödeyebiliyorlar. Bu şekilde müşterilere daha önce düşen kredilerini düzeltme şansı veriyorlar.

Eğer banka bu taleplerini kabul etmezse, bu kişiler başkalarından kendilerine kefil olmasını isteyebilirler. Bankalar bazen kefil gösterilen kişileri de yeterli görmeyebiliyor. Bu gibi bir durumda, kişiler ipoteklerini kredi oranından daha yüksek değerde olan taşınır veya taşınamaz malları bankalarına ipotek adı altında gösterebilirler. Fakat bankaların bunu da kesin olarak kabul edeceğini söyleyemeyiz. Bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, bankaların müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz ve müşteri temsilcilerine tüm sorularınızı sorarak, merak ettiğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz.
Kategori: