Huawei mi Xiaomi mi? Sorusunu soran bir kişi ya yakınlarında akıllı cep telefonu almaya hazırlanıyordur, ya da aldığı cihazın iyi olup olmadığından emin olmaya çalışıyordur. Ama hiçbir şey demeden önce gerçek olan bir konu var ki, bu 2 markanın ürünleri son derece kalitelidir ve her türlü isteğinize eğer kendinize uygun modeli seçtiyseniz yanıt vermekte kararlı çalışacaktır.

Akıllı telefon alırken son aylarda daha az tercih edilen markaların başında Huawei ülkemiz için ilk sıralarda geliyor. Son dönemde e-ticaret sitelerinin satış sayfaları kontrol edildiğinde bazı Huawei modellerinin listelerde satış oranlarında gerilemeler yaşadığı görülebiliyor. Ancak buna rağmen Huawei mi daha iyi Xiaomi mi? Sorusunda en ufak bir azalma görülmüş değil.

Bunun sebebi olarak ise ABD’nin Huawei markasına uygulamaya karar verdiği yaptırımlar sonucunda Android işletim sistemi güncellemeleri ile ilgili sorunlar oluşması, Google Play Store sorunları yaşanması birinci nedenler olarak tahmin ediliyor. Kullanıcıların Huawei modellerinde artık Huawei’nin kendisine ait marketi olduğu için uygulama mağazası olan bu mağazayı kullanabilecekleri bilinse bile hâlâ soru işaretlerine kesin yanıt almak mümkün olabilmiş değil.

Huawei vs XiaomiHuawei mi Xiaomi mi? – Hangi Marka Akıllı Cep Telefonu Tercih Edilmeli?

Her ikisi Çin merkezli firmalar olan bu 2 markanın ürünleri son yıllarda ülkemizde bu dönemde ne kadar satışlar daha düşük olsa bile çok fazla beğenilen uygun fiyatlı ürünleri sayesinde rekor ilgi gördü. Çok sayıda özellikle genç yaş grubundan üst yaş grubuna kadar insan bu 2 markanın ürünlerine ilgi gösterdi ve uygun fiyat, yazılı olarak yüksek özellik tablolarına bakarak 2 marka arasında karar vermekte zorlansa bile diğer markaları dışladılar ve 2 marka arasından seçim yaptılar.

Tüm bunlar beraberinde bazı soru işaretlerini de getirdi, “Huawei mi daha iyi Xiaomi mi daha iyi?” her iki markanın modellere göre değişen bazı küçüklü büyüklü sorunları olsa bile 2 markanın ürünlerinin ortalama kalitede olduğunu söylemek mümkün.

Ancak fiyat söz konusu olduğu zaman Xiaomi markasının Huawei markasına göre özellikle Türkiye’de biraz daha uygun fiyatlı satış yaptığını söylemek mümkün. Huawei ise Apple ve Samsung markasının tercih edildiği üst segment sınıfında çok yüksek fiyatlara sahip modeller sundu ve bu modeller ülkemizde Apple ve Samsung markalarının satışlarına nazaran daha düşük seviyelerde kaldı.

Ayrıca Xiaomi markası Samsung tarafından ve diğer birçok akıllı telefon devinin kullandığı Qualcomm Snapdragon adlı işlemcilere cihazlarında yer verirken Huawei ise kendisinin üretip kullandığı Kirin adlı işlemci serisine cihazlarında yer veriyor. Bu da özellikle ABD tarafından iddia edilen gizlilik ihlalleri konusunda tüm dikkatlerin Huawei üzerine çekilmesine yol açıyor.

Benchmark testleri yapıldığında zaman zaman Kirin işlemcilerin Qualcomm Snapdragon’a göre bile bu 2 marka arasında daha iyi sonuçlar verdiği görülse bile bazı teknoloji uzmanları Kirin işlemcisinin yazılı olarak daha iyi görünse bile pratikte öyle olmadığını belirtiyor. Yine de Kirin işlemcilerin Huawei modellerinde özellikle de üst segment modellerde hiçbir soruna sebep olmadığı gibi cihazların hızlı olması konusunda beklentileri karşıladığı belirtiliyor.

Oyun hızı ve kalitesi açısından her iki markanın farklı modelleri farklı performans gösteriyor. Ayrıca isterseniz en iyi oyun telefonları konumuzdan 2 markanın en iyi oyun telefonlarının model isimlerini bulabilirsiniz.

 Ekran Kalitesi Ve Kamera KonusuHuawei mi Xiaomi mi? – Hangi Marka Akıllı Cep Telefonu Tercih Edilmeli?

Huawei ekran kalitesi konusunda özellikle üst modellerde çok canlı parlaklığa sahip olan ekranlara yer verirken, Xiaomi ise bu konuda çok fazla modelde Huawei markasının altında kalıyor. Yine de 2 markanın ürünlerinde ekran kalitesinin iyi düzeyde olduğunu söyleyebiliriz.

Kamera konusuna gelince kamera özellikleri bakımından Huawei özellikle yapay zeka ve diğer yazılımsal güçlendirmeler, ayrıca kullandığı güçlü kamera donanımları sayesinde cihazlarında kamera ile ön plana çıkmayı son derece iyi biliyor. Xiaomi markasının kamera konusunda Huawei’ye oranla bazı modellerde avantajlı ve daha net çekimler yapabildiği bilinirken, üst segment modellerde fiyatına da doğru orantılı bakılırsa Huawei markasının kamerada 2 marka arasında liderliği elde edebilecek olduğu rahatlıkla görülebilir.

Huawei bazı üst segmen akıllı telefonlarında kamera ile ön plana çıkıyor ve kullanıcı yorumlarına göre bu konuda gerçekten çok iyi fotoğraf çekim kalitesine sahip.

Ayrıca kamerası en iyi cep telefonları konumuzdan da kamera konusunda hangi markanın nasıl kamera kalitesine sahip olduğunu inceleyebilirsiniz.

Huawei Android Mi Kullanıyor?Huawei mi Xiaomi mi? – Hangi Marka Akıllı Cep Telefonu Tercih Edilmeli?

Evet. Huawei son dönemde Google tarafından bazı lisans engelleri ile karşı karşıya kalmasına rağmen cep telefonlarında Android işletim sistemine yer vermektedir. Gelecekte Android işletim sisteminin güncelleme alıp almayacağı ile ilgili bazı soru işaretleri olmasına rağmen Huawei bu konuda gerekli tüm adımları attığından ve tüm görüşmelerin devam ettiğinden belirli aralıklarla açıklamalar yapmakta. Ancak şirketten daha önce yapılan tüm açıklamalarda en iyi işletim sistemi olarak kullanılabilir durumda olanın Android olduğu, güncellemelere devam edecekleri ve yeni cep telefonlarında da lisans verildiği sürece Android işletim sisteminin kullanılacağı açıklanmıştı.

Huawei Mi Xiaomi Mi İle İlgili Video

Huawei Mi Xiaomi Mi? Konusu Hakkında Sıkça Sorulan SorularHuawei mi Xiaomi mi? – Hangi Marka Akıllı Cep Telefonu Tercih Edilmeli?

2 büyük marka söz konusu olunca ve model sayısı çok olunca soru işaretleri bir o kadar fazla oluyor. Marka ve model konusunda karar vermekte zorlanan kullanıcılar ise daha çok model üzerinden değil marka üzerinden kararsızlık yaşıyor.

Huawei Xiaomi Karşılaştırma

Huawei ve Xiaomi marka olarak her ikisi Çin merkezli markalar olmalarına rağmen Türkiye pazarında uygun fiyatlı modelleri ile çok iyi tutundular. Birçok insan gerek uygun fiyatı, gerek ise listede yazılı olan özelliklerinden dolayı bu 2 markanın ürünlerini tercih ederken, Samsung ve Apple’ın Türkiye’deki satış oranları ise bu 2 markaya oranla daha fazla. Huawei üst segment kategorisinde Xiaomi’ye oranla daha fazla cihaz satışa sunarken Xiaomi ise üst segmentte cihazlar yerine daha çok orta-üst segment arasına odaklanmış durumda.

Xiomi Mi Alınır Huawei Mi?

Bizim burada önerebileceğimiz model açısından bakmanızdır. Eğer ki 2 markanın en üst modellerinden bir tanesini alacaksanız Huawei bu konuda daha iyi özellikler ve seçenekler sunabilir. Ayrıca telefonun görünüşü ve diğer özellikleri hangi markada içinize sinerse o markayı tercih edin. Sonuç olarak her 2 marka kaliteli ürünler üretiyor ve hangisini alırsanız alın “neden diğer markayı almadım?!” diye pişmanlık yaşamazsınız.

Huawei mi Xiaomi Mi Forum Kullanıcıları Ne Diyor?

Bu konuda çok sayıda forumda 2 markanın neredeyse eşit oy aldığı görülüyor. Ancak Xiaomi forumları daha fazla olduğu için ortalamada Xiaomi markasının ürünlerinin daha fazla olumlu oy aldığı bilinmekte.