Milyonlarca yıldır bu Dünya’da yaşıyoruz, veya biz öyle düşünüyoruz. Yaşadığımız Dünya ile ilgili kesin olarak bilgilerimiz olmadığından öte, insanlar ile ilgili olarak bile pek iyi bilgimiz olduğundan bahsedilemez.

İnsanlık tarihinde milyonlarca yıldır bu gezegende yaşadığı tahmin ediliyor olsa da bazılarına göre ise binlerce yıldır yaşıyoruz ve daha öncesinde yaşamıyorduk. Dinozorlar ve diğerleri hakkında bilgi verirken uzmanlar genelde tarihlerin tam olarak verilemiyor olduğundan yakınmaktalar ve bunun sebebi olarak çoklu nedenler öne sürmekteler.İlk Yangın Ne Zaman, Neden Çıktı?

İlk ateşi kim, nasıl ve neden yaktı? Bu sorunun yanıtı her zaman merak edildi. Ancak bundan daha fazla merak edilen bir soru varsa o da ‘İlk yangın nasıl çıktı?’ sorusudur. Bunların hiçbirinin kesin ve net olarak yanıtlarının olmadığı, ancak bazı söz konusu iddiaların olduğunu belirtmek gerekiyor.

İnsanlara ateşin Yunan mitolojisine göre ilk olarak Prometheus tanrısı tarafından verildiğine inanılır. Prometheus’un insanlara neden ve nasıl ateşi verdiği ve insanların o dönemde onu görüp görmedikleri konusu bir soru işaretidir.

Yangınlar kendi kendine çıkmış olabilirİlk Yangın Ne Zaman, Neden Çıktı?

İlk insanların bir nedenle çakmak taşlarını kullanarak ateşi elde etmiş olabilecekleri ve bu sayede ısınma gibi ihtiyaçlarını karşılayabildikleri belirtilir. İnsanların daha sonra hayvanların etlerini ve doğada olan otları ateşe tutarak yemeyi öğrenmiş olabildiği, bu sayede ise tarihin insanlık ırkının bugüne kadar gelmesine yardımcı olduğu tahmin ediliyor.

Ya Dünya insanlara göre uygun bir ortam olarak yaratıldı, ya da insanlar Dünya’ya uygun olarak yaratılmıştı. Bunların başka bir açıklaması olamaz. İnsanlar ateşi bulduklarında neler yapacaklarını bilmedikleri gibi, biliyor olabilecekleri de iddia edilir. Prometheus’un insanlara ateşi kullanmayı öğretmiş olabileceği iddiası da ayrı konudur.

İlk yangını kim çıkardı? Bu yangınlar Dünya’da kendiliğinden çıkmış olabilir. Çoğu zaman orman yangınları ve benzer yangınların haberlerini duyarız. O dönemde hayvanların yaratmış olabileceği bir neden veya Dünya’da yaşanan herhangi bir doğal kimyasal olayı veya volkanlardan çıkan lavlar gibi nedenlerin ilk yangını çıkarmış olabileceği ancak asla insanlar tarafından bu doğal duruma karşı müdahale edilemeyeceği biliniyor.

Yüzyıllarca yıl önce insanların su ve diğer kaynakları taşımak için bile aletleri yoktu. Kıyafet, yemek veya diğer şeyler yoktu. Anlık olarak yaşayan insanların ölüm korkusu hep vardı ancak yemeklerini saklamak veya herhangi bir sıcak suda banyo yapmak gibi aktiviteleri olmadığı tahmin edilmektedir.

İlk Yangın Ne Zaman, Neden Çıktı?Biz olmasak bile yangın çıkacak

Biz Dünya’da olmasak bile Dünya’da daha fazla yangın çıkacak. Ormanların yanması durdurulabilir olduğu için bugün şehirlere ve diğer bölgelere bu yangınlar yayılmıyor. İnsanlar Dünya’nın geleceğini bir şekilde bu yangınların söndürülmesinde çözüm bularak korurken, bir taraftan ise bazı insanlar, insan ırkı tarafından Dünya’ya yangınlar ve diğer şeyler ile zarar verildiğini iddia edebiliyorlar. Aksine insanlık olmasaydı bugün Dünya bu kadar gelişmiş bir yer olamazdı ve daha kötü olaylar yaşanabilirdi.
Kategori: