İnciler denizler ve okyanuslarda yaşamlarını sürdüren kabuklu canlıların savunma mekanizmasının bir sonucu olarak ortaya çıkan doğal taşlardır. İstiridye, deniz tarağı ve çeşitli midye türlerinde inci oluşabilir. Kabuğun içine giren bir toz zerresi yada kir bu canlılar tarafından tehdit olarak algılanır. Bu tehdidi ortadan kaldırmak isteyen canlı dışarıdan gelmiş olan bu ufak cismi sedef taşıyla kaplamaya başlar. Sedef aslında bu canlıların kabuklarının iç kısmında da bulunur. Aradan geçen uzun süreden sonra yabancı cisim birkaç santimetrelik çapa sahip bir inciye dönüşür. Bir canlı tarafından doğal olarak imal edilen tek ziynet eşyası olan incinin üretimi yıllar sürer. Bu nedenle inci epey değerli bir taş olarak kabul edilir. İnci oluşumu için yaklaşık sekiz yıl beklemek gerekebilir. İnci Nasıl Oluşur konusuna kısaca değindik. Şimdi detaylara geçiyoruz.

Sedef Taşı Nedir?

İnci Nasıl Oluşur?

Sedef taşı deniz canlıları tarafından üretilen ve yüzlerce yıldır takı tasarımında kullanılan bir taş türüdür. Krem rengine yakın bir renge sahiptir. Taşın belli kısımları parlakken diğer kısımları mattır. Okyanuslarda ve denizlerde yaşamlarını sürdüren kabuklu canlılardan elde edilen bu malzemeyi kullanarak kolye, küpe, yüzük ve bileklik gibi takılar yapmak mümkündür. Mikroskobik ölçekte görülebilen boşlukları yüzeyinde bulundurduğu dışarıdan bakıldığı vakit parlar. Bu parlaklık nedeniyle pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Benlik nedir? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Sedef Taşının Faydaları Nelerdir?

Sedef taşının yararları şöyle sıralanabilir:

 • Güç, cesaret ve bereketle özdeşleştirilen bir taştır. Taşların kişiler üzerinde etkili olduğuna inananlar bu taşı üzerinde taşıyarak mental anlamda kendilerini daha iyi hissedebilirler.
 • Toprağın enerjisini bünyeye kazandırdığına inanılır. Bitkinlik gibi sorunlara olan kişilere önerilir.
 • Kan yapımını hızlandırdığı ve kanı temizlediği söylenir.
 • Pozitif bir enerji yaydığı söylenir ve nazar etkisini azaltmasıyla bilinir.
 • Kişilerin pozitif bir düşünce yapısına kavuşmasını sağlamaktadır.
 • Baş ağrısına iyi geldiğine inananlar bulunmaktadır.
 • Mide, bağırsak ve dalak ile alakalı sorunların çözülmesine yardımcı olabilir.

Üstte bahsi geçen faydalar batı tıbbı tarafından ispat edilmiş durumlar değildir. Bu nedenle sedef taşını başlı başına bir tedavi unsuru olarak kabul etmek doğru olmaz. Kişiler günlük hayatta bazen çeşitli destek unsurlarına gereksinim duyarlar. Onları koruyan ve onlara iyi gelen bir cismin yada bir varlığın bulunması onların psikolojik anlamda daha iyi olmasına yardımcı olacaktır. Sedef taşının sizlere iyi geleceğine inanırsanız beyninizi belli ölçüde kandırmış olursunuz ve beyin gerçekten de çeşitli hormonları salgılayarak size kendinizi daha iyi hissettirir. Günümüzde pek çok kişi taşların enerjisine ve kişiler üzerindeki etkisine inanmaktadır. Bu kişiler bu taşların faydasını belli ölçüye dek mutlaka görürler. En hafif olarak kendilerini daha ferah ve güvende hissedebilirler. Bu hisler de kişilerin hayat kalitesini olumlu yönde değiştirebilir.

İnci İle İlgili Video Anlatımı

İnci Nasıl Oluşur konusuyla ilgili bilgilendirici bir videoyu sizlerle paylaşıyoruz.

İnci Hangi Renktedir?

İncinin rengi genelde sedef rengidir. Sedef rengi kirli beyaz ile krem rengi arasında bir renk olarak kabul edilebilir. Bazı inciler ise beyaz, pembe ve siyah renkte olabilirler. Bu inciler sedef renkli olanlara göre çok daha az bulunurlar ve haliyle daha değerlidirler. Özellikle siyah inciye denk gelmek oldukça düşük bir ihtimaldir. Bu nedenden ötürü siyah inci epey kıymetli bir taş olarak kabul edilir. Bu ince kullanılarak yapılan takılar da bir o kadar değerli olmaktadır. İnci doğada hazır bir biçimde bulunan bir taştır. Çeşitli girişimciler suni yollarda inci üretimini hayata geçirmektediler. Kurulan çiftliklerde kabuklu deniz canlılarının içine yabancı cisimler koyulur ve inci oluşumu süreci başlatılır. İki ile sekiz yıl arasındaki bir sürede inciler tamamlamış olur. Suni incilerin fiyatı doğal olanlara göre daha azdır.

İncinin Kalitesini Ne Belirler?

İncinin kalitesini belirleyen faktörler şöyle sıralanabilir:

 • Tür
 • Ebatlar
 • Şekil
 • Yüzey pürüzlülüğü
 • Parlaklık
 • Renk

Bu kriterler göz önüne alınarak doğal incilerin değeri hakkında bir çıkarım yapmak doğru olacaktır. İnciler de kendi aralarında çeşitli türlere sahip taşlardır. Doğada bulunma sıklığına göre paha biçilen bu taşlar bir şekilde tüketicilerin karşısına çıkar. Günümüzdeki pek çok inci takı kültür incileri kullanılarak üretilmiştir. Kültür incileri ile doğal inciler arasında herhangi bir farklılık bulunmaz. Havuzlarda yetiştirilen deniz canlıları uzun süre bekletilir ve bu canlıların inci oluşturması beklenir. Sonrasında inci çeşitli işlemlerden geçirilerek takıya dönüştürülür. Bu işin endüstrileşmesi incinin değerini belli ölçüde düşürmüştür lakin inci takılar hala epey pahalı takılar olarak kabul edilir.

İnci Türleri Nelerdir?

İnci Nasıl Oluşur?

İnci familyaları şu şekildedir:

 • Akoya
 • Güney denizi
 • Tahiti

Bunların her biri tatlı su incisi olarak kabul edilir. Binlerce yıllık bir tarihe sahip olan tatlı su incilerinin kökeninin Çin’e dayandığı düşünülmektedir. Günümüz teknolojisinde inci üretimi doğal yöntemlere nazaran çok daha hızlıdır. Aşılama tekniği sayesinde tek bir canlıdan yirmi adet inci elde etmek mümkündür. Bu incilerin büyük bir kısmı kalitesiz olur. Şekli, rengi yada parlaklığı takılar için uygun olmaz. Suni yolla elde edilen incilerin sadece %2’si gerekli şartları sağlar. Kalan inciler sedef taşı olarak değerlendirilebilir. Tuzlu sularda oluşan inciler de vardır ve bu inciler ayrıca incelenmelidir. Üstteki inci çeşitlerinin her biri farklı özellikleri bünyesinde bırakmaktadır.

Arsenik nedir? Hakkında detaylara da bakabilirsiniz.

Akoya İncisi Nedir?

Japon incisi olarak da bilinir ve tatlı su incileri arasında en ufak boyuta sahip olanlarıdır. Kendi ismiyle aynı isimde anılan Akoya istiridyesinin içinde yetişmektedir. Optimum koşullar oluşturulduğu vakit bu inciler epey parlak bir görünüme sahip olur. İstiridyelerden çıkan incilerin bir kısmı mükemmel bir şekle sahip olmaktadır. Oldukça dayanıklı bir inci türü olarak kabul edildiği için kolye ve küpe yapımında sıklıkla kullanılır. Dizi inci olarak isimlendirilen kolyelerde kendine yer bulabilir. Gri, krem ve beyaz renkte olurlar. Zarif görünüşlerinden dolayı her yüzyılda mutlaka ilgi görürler.

Güney Denizi İncisi Nedir?

Güney denizi incileri Avustralya, Endonezya ve Filipinler sahillerinde yetiştirilebilen bir inci türüdür. Yetiştirilmesi oldukça zor bir inci türü olarak kabul edilir zira bu inciyi insanlığa kazandıran istiridye dış ortam koşullarından çok hızlı bir biçimde etkilenmektedir. İklimsel değişimler incilerin şeklini ve boyutunu direkt olarak değiştirir hatta çoğu durumda istiridye herhangi bir inci bile vermeyebilir. Altın sarısı ve gümüş renginde sizlerin karşısına çıkar. Diğer inciler arasında dikkat çeken bir yapıya sahiptir. Elde etmesi zor olduğu için epey nadir inciler olarak bilinirler. Boyut olarak diğer tatlı su incilerinden büyüktürler.

Tahiti İncisi Nedir?

Siyah inci olarak da anılan Tahiti incisi ismini ana vatanı olan Tahiti adalarından almaktadır. Bu bölgede yetişen bir istiridyenin mahsulü olarak kabul edilen bu inciler dışarıdan herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan üretilebilirler. Gerekli şartların sağlandığı bir ortamda bir sene kadar yetiştirilen bu inciler sonrasında aşılanır. Aşı yapıldıktan sonra iki yıl boyunca kendi hallerine bırakılır. İsmi her ne denli siyah olsa da genelde rengi yeşil, mor ve gri olmaktadır. Bu renklerin epey koyu tonları söz konusu olduğu için inciler neredeyse siyah görünürler. İnci oluşumu süreci bittikten sonra elde 8 ile 15 mm çapa sahip inciler olacaktır.

Ayrıca atalet bilgilerine bakabilirsiniz.

İnci Nasıl Oluşur konusuyla ilgili yorumlarınızı ve sorularınızı bekliyoruz!

Kategori: