İnternetim neden yavaş? Bu soruyu dünyanın birçok ülkesinden milyonlarca insan bugüne kadar sormuştur ve sormaya devam edecektir. İnternet her zaman veya belirli zamanlar yavaş olabilir, bunun çok çeşitli nedenleri olabilir. Özellikle kırsal bir alanda yaşayan kimseler daha yüksek hızlı internet erişimine sahip olamayabilirler. Yine şehir merkezlerinde, en merkezi yerlerde bile internet hızı yavaş olabilir.İnternet Neden Yavaş?

Türkiye’de internet hızı birçok AB üyesi ülkeye ve ABD’ye göre daha düşük düzeyde ve Hong Kong gibi yüksek internet hızına sahip ülkelerin çok gerisinde. Ancak fiber ve hipernet kablolamanın giderek arttığı Türkiye’de de son yıllarda internet hızı özellikle zengin ve daha fazla insanın ikamet ettiği bölgelerde her gün daha hızlı hale geliyor.

İnternet neden yavaşlar?

İnternetin aşırı yavaş olması sebepleri arasında birçok farklı neden bulunur. Bu nedenlerden en önemlisi paket hızınız ve paket içinde alabileceğiniz en yüksek hızdır.

16 MBPS ADSL’e kadar destekliyor olabilir

Altyapınız yani eviniz aslında 100 MBPS internet hızını desteklerken siz gidip 16 MBPS hıza sahip daha ucuz internet paketini tercih ederseniz internetiniz yavaş olabilir. ADSL daha yavaştır ve daha fazla kopma sorunları yaşamanız muhtemel olabilir.

Bağlantı problemleri

Kabloların hasar görmesi veya ezilmesi durumunda hızda ani düşüşler veya internet kopma problemi yaşanabilir. Bunun dışında eğer ethernet ile bağlantı kuruyorsanız soketin doğru olarak yerine oturduğundan emin olmanız gerekir.

Genel problem

Bazen sizden dolayı olmayan ancak internet servis sağlayıcısı saha dolabı nedeniyle internet hızınız düşük olabilir. Bu durumda uzaktan sizin yapabileceğiniz hiçbir şey olmaz.

Ani yüklenme

İnternete bölgenizde ani yüklenmeler varsa ve de özellikle yoğun saatlerdeyseniz (akşam 7 gibi) internette yavaşlamalar olabilir. Türkiye’de ve dünyada bu durum her yerde aynıdır. Sadece gelişmiş ülkeler ve bazı gelişmeye devam eden 1000 MBPS hizmet verebilen ülkelerde bu durumla karşılaşılmaz.

Cihazınızda problem olabilir

Bazen cihazlara yüklenen programlar internet hızınızın cihaz içerisinde düşmesine sebep olabilir. VPN programları başta olmak üzere birçok virüslü program internet kotanızı yer ve siz aynı zamanda interneti kullanmak istediğiniz zaman yavaşlık problemleri ile karşı karşıya kalırsınız.

Modem kaynaklı problemler

Eğer modeminizde bazı kısıtlamalar yaptıysanız veya doğru kurulum yapılmadıysa internet hızınız yine düşebilir. Aniden internet hızı düşmesi durumunda modem ayarlarınızı kurcalamanıza gerek olmayıp, bu durumda internet servis sağlayıcınızı aramanız gerekiyor.

İnternet hızı nasıl arttırılır?İnternet Neden Yavaş?

İnternet hızınızı arttırmak için önce paketinizin hızının en yüksek hızda olduğundan emin olun. Eğer hızı düşük bir paket tercih ediyorsanız daha hızlı paketlere geçin. Modeminiz eskiyse ve artık düzgün çıkış vermiyorsa modeminizi değiştirin. Ancak modem değişimi en son yapılması gereken adımdır, önce diğer nedenler ekarte edilmelidir. İnternet hızınızın en doğru kontrolü ethernet bağlantısı ile yapılabilir.
Kategori: