Kahverengi lekeler genellikle 50 yaş üzerindekilerde daha yaygındır. Bu lekeler genellikle yüz, el, boyun ve kol altında bulunmaktadır. Bu lekeler karaciğer ve yaşlılık lekesi olarak da bilinmektedir ve başlıca sebebi yaşlanmadır. Ancak sadece yaşlılarda bu lekeler ortaya çıkmaz. Yani gençlerde de bu lekeler oluşabilir.

Cilt güneş ışınlarına maruz kaldığında cildin daha koyu olmasını sağlamaktadır. Bu şekilde güneş lekeleri, güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri ya da kahverengi noktalar ortaya çıkmaktadır. Yüz bölgesinde oluşan bu kahverengi lekelerin bir diğer sebepleri ise hamilelik, doğum kontrol hapları, vitamin eksikliği, genetik ve zayıf karaciğer işleyişidir.

Bu lekeler genellikle zararsız olsa da zaman içinde şekilleri, renkleri ve boyutları değişiyorsa mutlaka bir uzman tarafından incelenmesi gerekir.

 

Sivilce Sonrasında Oluşan Kahverengi Lekeler

kahverengi-leke-tedavisi

Kahverengi lekelere ciltte oluşan sivilceler sebep olabilmektedir. Sivilceler oluştuktan sonra cildinizde küçük kahverengi noktalar oluşabilmektedir. Bu durumda yüzünüzü temez su ile düzenli olarak yıkamalısınız.

 

Kahverengi Lekerler Nasıl Geçer?

Aşağıda paylaştığımız evde uygulayabileceğiniz basit yöntemler kahverengi lekelerden kurtulmanızı sağlayacaktır.

 

Limon Suyu

limon-suyu-kahverengi-lekeler

Limon suyu cildin beyazlamasına ve cilt lekelerinin renginin de açılmasına yardımcı olur. bu yüzden limon suyunu doğrudan bu lekeli bölgelerin üstüne sürün. Ardından yarım saat kadar bekyeip cildinizi su ile yıkayın.

En etkili sonucu almak için iki ay günde iki defa limon suyu uygulamasına devam edin.

Eğer hassas bir cilde sahipseniz limon suyunu mutlaka su, gül suyu ya da bal ile karıştırıp sürün. Limon suyunu az miktarda şeker ile karıştırıp da yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Bu yöntemde ise 5-10 dakika kadar beklemeniz faydalı olacaktır. Ardından yüzünüzü su ile yıkayın. Bu uygulamaya ise en az iki hafta devam edin.

 

Hint Yağı

cilt-lekeleri-hint-yagi

Kahverengi lekelerden kurtulmak için hint yağından da yararlanabilirsiniz. Hint yağının yanı sıra E vitamini yağı, zeytin yağı, badem yağı ve hindistan cevizi yağı gibi yağlar kullanılabilir.

Hangi bölgelerde kahverengi lekeler varsa o lekelere pamuk yardımıyla hint yağını uygulayın ve bir iki dakika boyunca masaj yapın.

Bir iki saat bu şekilde yüzünüzü yıkamadan durun ve ardından yüzünüzü yıkayın. Günde iki kez sabah ve akşam bu uygulamayı düzenli şekilde yapın.

 

Yoğurt

yogurt-cilt-lekeleri

Kahverengi lekelerden kurtulmak için yoğurt kullanabilirsiniz. Hem her zaman elinizin altında olur hem de gayet ekonomik bir yöntemdir.

Yoğurdu kahverengi lekelerin üzerine sürüp 15- 20 dakika bekleyin. Ardından soğuk su ile yüzünüzü yıkayın. Yoğurdun kahverengi lekeler üzerindeki etkisini artırmak için geceleri yüzünüze yoğurt sürüp uyuyabilirsiniz.

İki yemek kaşığında yulaf ezmesi, 1 yemek kaşığında yoğurt ve bir tatlı kaşığında limon suyunu karıştırarak da yüzünüze sürebilirsiniz.

Bu maskeyi ise yüzünüzde yarım saat tutun ve ardından yüzünüzü yıkayın. Uygulama sonrasında yüzünüze mutlaka nemlendirici sürün. Bu yöntemi haftada 2-3 defa kullanabilirsiniz.

 
Kategori: