Kombine farklı anlamlarda kullanılabilen bir sözcüktür. Tıp alanında kullanıldığında kelime, bir iki tedavinin birlikte uygulanması anlamına gelir. Futbolda ise kombine biletler için kullanılan bir terimdir. Futbol çağımızın en çok tercih edilen ve izlenen sporları arasında yer alır. Futbol sektörü ortaya yeni organizasyonların ve kurumların doğmasını sağlamıştır. Bu sektörde bir sene içinde milyon dolarlar dönüyor.

Futbol takımlarının her biri için maç bilet satış fiyatları farklı olabilir. Büyük takımları ele alacak olursak maç bilet fiyatları 50 TL ile 2 bin TL arasınde değişiklik gösterebilir. Ancak Anadolu kulüpleri için bilet fiyatı 5 TL ile 30 TL arasında olacaktır. Taraftarlar bu ücreti ödeyerek hem maçı canlı seyreder hem de takımlarını desteklemiş olurlar. Sene boyunca oynanacak bütün iç saha maçlarının tek biletle izlenmesine olanak tanıyan bilete kombine bilet denir. Genellikle bu biletler bütün sezonu kapsar. Kombine Nedir konusuna kısaca değindik. Şimdi detaylara geçelim.

Dizüri nedir, belirtileri nelerdir? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Kombine Bilet Fiyatları Ne Kadar?

Kombine Nedir, Fiyatları Ne Kadar?

Kombine bilet fiyatları takıma göre değişiklik göstermektedir. Örneğin; birinci ligde mücadele eden Denizlispor Futbol Takımı kapalı tribün için 150 TL ile 250 TL arasında ücret ödemek gerekir. Ancak en pahalı tribün olan Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe, Trabzonspor gibi Süper Lig takımları için kale arkası kombine bilet fiyatları bin TL’ye yakındır. Kombine bilet fiyatları takımların popülaritesi arttıkça artabilir. Kombine bilet satın alan bir kişi, bütün sezon maçlarına tek bir bileti kullanarak girebilir. Ayrıca maça girmek için kişilerin sıra beklemesine gerek kalmaz. Bu avantajlarından dolayı insanlar kombine bilet satın almayı tercih ederler.

Kombine Bilet Satın Almanın Faydaları Nelerdir?

Kombine bilet avantajları başında artan bilet fiyatlarının kombine biletlere yansımaması geliyor. Maçlardan önce bilet fiyatları tavan yapabilir. Ancak sezon başında kombine bilet alan bir kişinin ödeyeceği fiyatta herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Taraftarın bileti her zaman hazırdır. Taraftarın bilet bulup bulamayacağı, fiyatın ne olacağı vb. konularda endişe etmesi gerekmez. Ayrıca kombine bilet alınan kulübün kombine bilet satın alan taraftarlara çok sayıda hediyesi ve çeşitli sürpriz hediyeleri olur.

Kombine bilet yalnızca futbolda değil, sporun pek çok dalında vardır. Ancak genellikle kombine biletler futbol müsabakaları için kullanılmaktadır. Eğer siz de futbol maçlarını bütün sezon izliyorsanız ve her maç için ayrı ayrı bilet satın almak istemiyorsanız, kombine bilet satı alabilirsiniz. Bir takım eğer sezonda iç sahada 27 tane maç oynuyorsa 17 maçlık kombine bileti alınmış olur. Fiyat 17 maçlık olsa da aslında indirimden ve sürpriz hediyelerden faydalanabilirsiniz.

Kombine Bilet Satın Almak Ekonomik Açıdan Daha mı Avantajlı?

Kombine bilet ekonomik anlamda kişilerin zarara girmesine neden olabilir. Eğer kişi sezon içinde maçlara gidemezse bu durum para kaybı olarak nitelendirilebilir. Çünkü bileti alan kişi sezon başında bütün maçlara gideceğini hesaplamıştır. Kombine bilet alan kişiler en başından maç boyunca nerede oturacaklarına karar vermiş olurlar. Yer değiştirmek gibi bir şansları yoktur. Eğer yerinizden sıkılırsanız kombine bilet aldığınız için moraliniz bozulabilir. Kombine bilet almadan önce değerlendirilmesi gereken diğer nokta da, bu bilet sahiplerinin cezalı maçlar için de bilet fiyatı ödemesinin mümkün olduğudur. Maçta kötü atmosfer olması ya da takımın seyircisiz oynaması gibi durumlarda kombine bilet parası yanmış olur. Taraftar bu maçlar için de para ödemiş olmasına rağmen maça gidemez.

Kombine Bilet Satın Almalı mıyım?

Kombine bilet satın almak duruma göre avantajlı duruma göre dezavantajlıdır. Genel anlamda bakıldığı zaman taraftarlar avantajları nedeniyle kombine bilet satın almak isterler. Bazı olumsuz durumlar söz konusu olsa da, kişi kombine bilete sahip olduğu zaman bütün maçlara gidebilir ve maç bileti sorunu yaşamaz. Ayrıca taraftar bu bileti satın almak için toplu bir ücret ödeyerek takımına destek olmuş olur. Bu durum kişinin kendini manevi yönden iyi hissetmesine yardım eder. Kişi kendini kulübün bir parçası olarak görmeye başlar. Kombine biletleri deplasman maçlarında geçerli değildir. Çünkü deplasman maçlarının biletleri deplasman takımı tarafından değil, ev sahibi tarafından satışa çıkarılmaktadır.

Passolig Kartları ile Kombine Sistemin Farkı Nedir?

Passolig kartları kombine kart almak isteyen kişiler tarafından alınmalıdır. Kombine bilgileri direkt olarak passolig kartlarına yüklenmektedir. Passolig kartı alırken belli bir ücret ödenir. 25 TL’lik ya da 15 TL’lik bu ücret kombineyi kartınıza yüklediğiniz anda tahsil edilir. Passolig kartı 14 Nisan 2014 tarihinde Türkiye’de uygulanmaya başlamıştır. E bilet kapsamında getirilen bu yenilikle birlikte bütün işlemler kartla yapılmaya başlandı. Passolig kartlarının piyasaya sunulmasının nedenleri olarak şunlar sıralanabilir:

  • Biletsiz seyirci girişinin önlenmesi,
  • Sporda şiddet olaylarının azaltılması,
  • İnsanların küfür ve şiddet olmadan tribünlerde karşılaşmaları seyir edebilmesi,
  • Çocuk ve kadınların daha fazla stadyuma gelmesi,
  • Olumsuz tezahürat ve şiddet olaylarının engellenmesi,
  • Karaborsa bilet satışının engellenmesi için passolig kartları sektöre büyük yenilik getirmiştir.

Passolig kartlar kişiye özeldir. Sportif bir kimlik kazanmanızı sağlar. Ayrıca ulaşım ve alışveriş gibi günlük hayatın farklı alanlarında kullanılabilir. Passolig kartları hem Süper Lig hem de TFF 1.lig maçlarında geçerlidir. Ancak bu kart, Türkiye Kupası ve Süper Kupa, Avrupa Kupalarıda geçerli olmayacaktır.

Trekking hakkında merak edilenlere de bakabilirsiniz.

Passolig Kartı Almak için Kimler Başvuru Yapabilir?

Kombine Nedir, Fiyatları Ne Kadar?

Passolig kartı almak için başvuru yapacak kişiler her taraftar olarak sıralanabilir. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren maçlara gitmek isteyen her taraftarı Passolig kartı alması zorunlu hale getirilmiştir. Passolig kartı elektronik ortamdan satın alınabilir. Maç biletleri Passolig karta yüklenir. Daha sonra stadyum kapılarında yer alan Passolig kart okuyucularından kart okunarak seyirciler içeri alınır. İsteyen taraftarlar el terminallerinden de yazılı biletlerini alabilirler. Kart satın almak isteyen kişiler Passolig resmi internet sitesini ziyaret edebilir ya da özel satış noktalarından kartı temin edebilirler.

Kartı almak için önce başvuru formu doldurulması gerekiyor. Ardından kart için fotoğraf yükleniyor. Ödeme gerçekleştiği zaman kart alınmış oluyor. Kişiler PTT şubelerinden, stadyum girişlerinden ya da adrese teslim kurye aracılığıyla kartlarına sahip olabiliyorlar. Maç bileti satın almak isteyenler Passolig kartlarını kullanırlar. Passolig kartında para olan herkes, maç bileti satın alabilir.

Passolig Kartı Almak için Ne Kadar Ücret Ödenmesi Gerekiyor?

Passolig kart alma ücreti 4 büyük kulüo için 25 TL olarak belirlenmiştir. Ancak Fenerbahçe bu uygulamanın dışında kaldığını belirtmiştir. Bu kulüplerin dışındakiler için ödenmesi gereken ücret 15 TL’dır. Bilet almak için ödenen ücretlerin belli kısımları doğrudan kulüplerin hazinesine aktarılmaktadır. Yalnızca Passolig kartı alınan takımın maçlarına gidilmez. Burada önemli olan Passolig kartına sahip olunmasıdır. Kartı aldığınız zaman elinizde hangi takımın taraftarıysanız onun logosu olur. Hangi takımı tutuyorsanız Passolig kartı ile o takıma destek olmuş olursunuz. Her maça gidebilmekle beraber öncelik hakkı maçın oynandığı takımların taraftarlarında olacaktır. Örneği Fenerbahçe Galatasaray maçına gidecek Sivas spor passoligine sahip olun. Maça elbette gitmeniz mümkündür. Ancak öncelik takımın taraflarına verilecektir. Kombine biletler için bu durum söz konusu değildir.

Sıcak hava balonu hakkında bilgilere de bakabilirsiniz.

Kombine Nedir konusuyla ilgili yorumlarınızı ve sorularınızı bekliyoruz.
Kategori: