ABD’li ve Avrupalı uzmanlar her geçen saat korona virüs üzerinde yaptıkları çalışmaların dozunu daha fazla arttırmaya başlıyorlar. Çin yönetiminden gelen bilgiler ülkede korona virüsün hızla yayılmaya devam ettiği ve durdurulamadığını gösterirken, başkan Xi, ülkede yaşanan sorunların hızla arttığını, buna rağmen yurtdışında yapılan araştırmaların kendileri için bir umut olduğunu açıkladı.

Çin’in bu tip yeni korona virüs için hiçbir tedavi geliştiremediğini dolaylı olarak açıklayan Çin Devlet Başkanı Xi, ülkede yaşanan duruma dair basına bilgi verdi. ABD ve diğer ülkelere teşekkürlerini ileten Xi, korona virüs dolayısı ile Çin halkının sorunlarla karşı karşıya kaldığını doğruladı. Tam da bugünlerde uzmanlar yeni tip korona virüsün herhangi bir nesne üzerinde kaç gün canlı kalabileceği ve kaç gün bulaşıcılık özelliği gösterebileceğini ortaya çıkardılar.

9 gün canlı kalabiliyor

Uzmanlar herhangi bir korona virüsü hastasının hapşırdığı bir yüzeyde korona virüsünün 9 gün boyunca bulaşıcı olabildiğini tahmin ediyor ve bu nedenle özellikle corona virüsünün yaygın olduğu bölgelerde dezenfekte çalışmalarının derhal arttırılmasını öneriyorlar.

Herhangi bir kişinin bu yüzeye dokunması, elini ağzına, gözüne veya herhangi bir mukoza yüzeyine (yara ve benzeri) götürmesi durumunda corona virüsüne yakalanmasının mümkün olabileceği belirtiliyor.
Kategori: