Enfekte olmuş insanların sayısının her geçen dakika daha fazla arttığı corona virüsü tüm dünyayı harekete geçirdi. ABD, Avrupa ve Asya kıtalarında yaşanan corona virüsü ilaç çalışmalarında henüz bir başarı elde edilemedi. Ortadoğu bölgesinde en başarılı çalışmanın İsrail’den çıkması beklenirken İsrail’de konu ile ilgili basına herhangi bir açıklama yapmadı.

ABD’de yapılan araştırmalarda ise virüslerin cansız zeminde ne kadar süre canlı olarak kalabildiği, canlılık sürelerinde insanların bu zeminlere dokunmadan önce neler yapması gerektiği konusunda bilgi paylaşıldı.

Yapılan çalışmalarda corona virüsünün bazı zeminlerde en az 3 saat ila 72 saat (3 gün) arasında canlılık durumunu koruyabildiği açıklandı.

Araştırmacılar: Corona virüsüne karşı dezenfekte edinVirüsler Yüzeylerde Ne Kadar Süre Yaşayabilir?

Sık dokunulan masa ve diğer alanların sık sık dezenfekte edilmesi gerektiğini bildiren araştırmacılar, özellikle cansız zeminlerde virüsün 3 güne kadar dayandığı için dikkatli olunması çağrısında bulundu.

Hastanelerin sık sık dezenfekte edilmesi uyarısı yapılırken, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından corona virüsü ile ilgili bu konuda herhangi bir açıklama yapılmadı. Acil servislerin dezenfekte edilip edilmediği hakkında birçok ülke için soru işareti bulunurken, cansız zeminlerde 3 güne kadar canlı kalabilen virüsün buradan binlerce, milyonlarca insana bulaşabilecek olduğu biliniyor.

Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH), ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından yapılan araştırmalarda virüsün özellikle bazı zemin yüzeylerinde daha uzun süre boyunca canlı kalabildiği belirtildi.

Corona virüsü en çok hangi zeminlerde canlı kalabiliyor?Virüsler Yüzeylerde Ne Kadar Süre Yaşayabilir?

Canlı corona virüs, testler sırasında 72 saate kadar plastik ve paslanmaz çelik yüzeylerde canlı kalabildi. Bakır yüzeylerde 4 saat ve karton yüzeylerinde 24 saat sonra hiçbir canlı corona virüsü görülmedi.

Uzmanlar özellikle hastanelerde cerrahi çelik kullanıldığını ve bazı materyallerin steril olduğunu ifade ederken, plastik olan maske ve diğer ürünlerin ise dikkatli olarak dezenfekte edilmesi gerektiğine yönelik uyarılarda bulunmaya devam ediyorlar.

Zeminleri alkolle dezenfekte edin

El ve cilt dezenfektanlarının içerisinde alkol bulunmasından dolayı cansız zeminlerde de kullanılması durumunda virüsleri öldürebilir. Ancak özellikle cansız zeminlerde – yüzeylerde – izopropil alkol ve su karışımı kullanılarak dezenfekte işlemi yapılmasının daha doğru olabileceği belirtiliyor.

Cansız yüzeylerde 72 saate kadar aktif kalabilen corona, bu zeminlere dokunan insanlara bulaşı gösterebilir. Bunu engelleyebilecek tek yol ise sık sık cansız zeminlerin dezenfekte edilmesi ve bunların sık sık sürekli olarak devam etmesi sayesinde engellenebilir

Kategori: