Geçmişten günümüze bir insan için en tehlikeli sorunsallar arasında bakteriler ilk sıralarda geldi. Hastane mikrobu olarak adlandırılan ve bazen enfeksiyona sebep olan bakteriler bir insanın bir anda ölmesine bile neden olabilecek güçteler.

Teknoloji ve modern sağlık dünyası sayesinde antibiyotikler ile bakterilere karşı koruyabiliyor, onlara karşı daha güçlü ilaçlar kullanabiliyoruz. Ancak zaman zaman antibakteriyel sabunlar hakkında bazı insanlar endişe içerisine düşüyor ve bunun bir sonucu olarak çok farklı senaryolar ortaya çıkabiliyor.

Bir süredir devam eden corona virüsü pandemisi salgını nedeniyle özellikle bir takım antibakteriyel ürünlere talep artmış durumda. Ancak coronavirüs ailesi bir bakteri olmadığı için antibakteriyel sabunlar corona virüsünü öldüremez. Ancak buna rağmen antibakteriyel sabunların non-antibakteriyel yani antibakteriyel olmayan sabunlara oranla kullanılması insan sağlığı açısından son derece önemli.Antibakteriyel Sabunlar Ne Kadar Güvenli?

Birçok insan antibakteriyel sabunları kullandığında ellerinin daha temiz olduğuna psikolojik olarak inanırken, gerçekte de normal antibakteriyel olmayan sabunlara oranla çok daha temiz eller mikroskop altında görüebiliyor.

Her zaman için kaliteli Protex veya Activex gibi antibakteriyel sabunları tercih etmek önemlidir. Özellikle bu ürünlerin kullanılması cildinizde egzama sorunlarına sebep olabilecek kötü sabunların tahrişini engelleyebileceği gibi aynı zamanda bakterileri öldürerek elinizi çok daha temiz tutar. Bakterilerin %99.97’sini öldürdüğü belirtilen antibakteriyel sabunlar özellikle tuvaletten sonra aktif olarak kullanılmak zorunda. Aksi durumda ellerinizde yer alan bakterileri başkalarına, ağzınıza, koltuklara ve diğer birçok alana götüreceğiniz için bunun sonucunda çok ciddi bakteriyel enfeksiyonlar yaşamanız olası olabilir.

Antibakteriyel Sabunlar Hakkında GerçeklerAntibakteriyel Sabunlar Ne Kadar Güvenli?

Başlık size biraz farklı gelmiş olabilir. Ancak merak etmeyin, antibakteriyel sabunlar hiçbir şekilde kaliteli marka ise size zarar vermeyecek, aksine fayda sağlayacaktır. İçerisinde barındırdığı antibakteriyel hammaddeler söz konusu olduğunda bir sabunun özellikle kalıp katı sabunlara göre çok daha iyi olduğunu anlamak gerek.

  • Normal sıvı sabunlara oranla daha güçlüdürler ve daha fazla bakterilere karşı etkilidirler.
  • Normal kalıp yani sert sabunlara oranla antibakteriyel sabunlar %99 sıvı olur ve bu sayede çok daha hijyeniktir.
  • Antibakteriyel sabunlar sivilceli ciltlerde özellikle banyoda duş jeli niyetine kullanılabilir. Sivilceleri kremlerden bile daha hızlı geçirebilecek bu yöntem sayesinde cildinizde 24 saate varan bakteri koruması da ayrıca sağlanmış olur. Bu sayede sivilce artışları eğer terleme, cilt problemleri ve benzer sorunlara bağlı ise ortadan kaldırılmış olacaktır.

Kaynaklar ve ileri okuma:

Activex – Protex araştırma-test sonuçları

Dünya Sağlık Örgütü – WHO – who.int
Kategori: