Her yıl binlerce insanın ziyaret ettiği ve bazı insanların gölde yaşadığı iddia edilen canavarı görmek için kameralar bile kurduğu Loch Ness ile ilgili akıllarda birçok soru işareti bulunuyor.

İlk olarak günümüzden 1500 yıl önce ortaya atılan Loch Ness Canavarı hakkında efsanelere rağmen bugüne kadar hiçbir zaman canavar görüntülenemedi. Uzmanlar gölde yaptıkları araştırmalardan da herhangi bir sonuç elde edemedi ve gölün dışarıya açılan herhangi bir kapısı olmadığı için er ya da geç canavarın eğer gerçekten varsa ortaya çıkacağı görüşünü paylaştılar.

Yapılan her açıklama Loch Ness gölü canavarı ile ilgili heyecanı daha fazla arttırmaya yetti.

https://www.instagram.com/p/B9CvvRqBy9p/

Loch Ness gölü canavarı ile ilgili ilk bilgiler 1500 yıl önceye dayanıyorLoch Ness Canavarı Bulundu Mu?

İrlandalı misyoner Aziz Columba M.S. 565 yılına ait olan yazılı notlarında Loch Ness gölünde bir canavar olduğundan bahsediyor ve bu canavarın devasa boyutlarda olduğunu bildiriyor.

İddialara göre Columba, bölgedeki kralı ziyaret etmek için yola çıktığında insan yediği bilinen Loch Ness Canavarı nedeniyle ziyaretini iptal etmek zorunda kalır. Columba iddialara göre yazılı olan notlarında bu durumdan oldukça büyük bir bölümde bahsetmiş ve canavarın insan yediğini bildiğini söylemiştir.

Ayrıca Columba, kendi gözleri ile canavarın bir insanı yediğini gördüğünü, bu olaya kendisinin şahit olduğunu yazmıştır.

1933 yılında bir kayıt daha varLoch Ness Canavarı Bulundu Mu?

Loch Ness Canavarı hakkında bilgiler arasında en son bilgilerden bir tanesi ise aradan geçen uzun yıllardan sonra 1933 yılına dayanıyor. 1933 yılında bir gazete 2 yetişkinin bölgede karaya çıkabilen ve gölde yüzebilen Loch Ness Canavarı’nı gördüklerini açıkladığını yazdı. Ardından 2 yetişkin daha canavarı gördüklerini iddia ederek, bölgede bu tartışmaların daha da fazla artmasına sebep oldu.

İngiliz cerrah fake canavar fotoğrafı paylaştıLoch Ness Canavarı Bulundu Mu?

Tarihler 19 Nisan 1934 yılını gösteriyordu; İngiliz doktor ve cerrah Colonel Robert Wilson, canavarın fotoğrafını çektiğini açıkladı ve bunu basınla paylaştı. Günler, haftalar ve aylarca canavarın fotoğrafı insanlar tarafından konuşuldu. Ancak cerrah bir gün ölmeye yakın olduğunu hissettiği dönemde bu fotoğrafı babası ile kurguladıklarını ve küçük birkaç parça ile fake canavar yarattıklarını açıkladı.

Bu olaydan bir süre sonra öldü ve herkes arkasından ‘cehennemde yanacaksın’ ifadelerini kullandı.

BBC: 40 milyon dolar kazandırıyorLoch Ness Canavarı Bulundu Mu?

BBC İngiltere tarafından yapılan araştırmaya göre 2012 yılında Loch Ness Canavarı bölge ekonomisine her yıl 33 milyon dolar kazandırıyordu. 2020 yılında artık bu rakamın 40 milyon doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

Bölgeye giden turistlerin %85’inden daha fazlası Loch Ness Canavarı için bölgeye gittiklerini açıklarken, geri kalanları ise bölgenin havası, doğal manzarası için burayı tercih ettiklerini söylüyor.

BBC: Loch Ness Canavarı yokLoch Ness Canavarı Bulundu Mu?

BBC tarafından yapılan araştırmalarda uydu verileri, termal kameralar ve sismik hareketleri inceleyen cihazlar ile Loch Ness gölünde ve yakınlarında farklı araştırmalar yürütüldü. Hiçbir veri gölde bir canavar olduğunu göstermediği gibi, böylesi büyük bir canavarın gölde yemek bulmasının çok zor olabileceği, özellikle derinlerde yaşıyor olsa bile bugüne kadar bulunmamasının çok zor olabileceğini açıkladı.

Aynı zamanda çalışmaları birden daha fazla kez güçlendiren BBC, gölün haritasını çıkardı ve 600 deniz ışını kullandı. Sonuç gölde herhangi bir canlı olmadığı yönündeydi.

Loch Ness Canavarı hakkında iddialar

Loch Ness Canavarı ile ilgili bugüne kadar binlerce iddia ortaya atılsa bile, hiçbirisi kesin olarak kanıtlanamadı. BBC tarafından yapılan çalışma en profesyonel ve en doğru çalışma olurken, birçok kişi gölde canavar olduğuna inanmaya devam etmekte ısrarcı görünüyor.

Gölde herhangi bir canavarın çok uzun yıllar önce olabileceği, özellikle 1000 yıl öncesinde insan yiyen dinazor benzeri bir canlının söz konusu olabileceği, ancak bugün için bu canlının gölde yaşamadığı iddiası yürütülüyor.

Kaynaklar ve ileri okuma:

https://www.britannica.com/topic/Loch-Ness-monster-legendary-creature

https://www.history.com/this-day-in-history/loch-ness-monster-sighted