Dünya’nın 7 büyük harikasından biri de hiç şüphesiz Mısır piramitleridir. Tarihten günümüze kadar hakkında birçok bilimsel araştırmaların gerçekleştirildiği Mısır piramitleri özellikle birçok olağanüstü özellikleri sayesinde birçok bilimdamlarının dikkatlerini üzerine çekmiş ve bu sayede bilimdamlarını uzun yıllar boyunca çeşitli bilimsel araştırmalar yapmaya itmiştir.

Dünya tarihinin en eski yapılarından olan Mısır piramitleri hakkında başta Mısır tarihi kaynaklarında olmak üzere birçok ülkelerin tarihi kaynaklarında çeşitli bilgiler bulunmaktadır.

Mısır’da yer alan ve inşa ediliş tarihinden günümüze dek özelliklerinden hiçbir eksiklik yaşamayan Mısır piramitleri piramit biçiminde olduklarından dolayı piramit adını almaktadır.

misir-piramitleri-en-guzel-manzara-fotografi

Sayıları 100’ün üzerinde bulunan Mısır piramitlerinin kesin inşa tarihleri bilinememekle birlikte krallık döneminden orta krallık dönemine kadar hüküm sürmüş olan Mısır firavunlarının öldükten sonra gömülmesi amacıyla yapıldığı tahmin edilen Mısır piramitleri tarihten günümüze kadar birçok ülkelerden gelen turistler tarafından ziyaret edilmektedir.

Çoğunun birbirinde farklı özelliklere sahip olduğu Mısır piramitlerinin en eski piramidi ise Mısır’ın üçüncü hanedanı döneminde inşa edilmiş ve basamaklardan meydana gelmiş olan basamaklı piramitlerdir. Diğer piramitlerden oldukça farklı özelliklere sahip olan basamaklı piramitlerin en belirgin özelliği ise etrafının bloklarca çevrili olması ve dönemin en ünlü Mısır mimarlarından olan İmhotep tarafından yapılmış olmasıdır.

misir-piramitleri-hakkinda-bilgi

 

 

Mısır Piramitlerinin Başlıca Özellikleri Nelerdir?

Diğer birçok tarihi yapılardan birçok farklı özelliklere sahip olan Mısır piramitleri özellikle kendisinde bulundurduğu birçok özelliği sayesinde Dünya’nın yedi harikalarından biri haline gelmiştir. Mısır piramitlerinin başlıca özellikleri şunlardır;

 • Dünya’nın en eski yapılarındandır.
 • Dünya’nın 7 harikasından biridir.
 • İnşasında binlerce işçi çalıştırılmıştır.
 • Mısır firavunlarının gömülmesi amacıyla inşa edilmiştir.
 • Her bir blok taşı tonlarca ağırlığa sahiptir.
 • İnsan üstü bir güçle inşa edilmiştir.
 • İçerisinde birçok sırları bulunmasına rağmen bu sırları bilimadamları da dahil olmak üzere hiçkimse çözememiştir.
 • Piramitlerin sayıları 100’ün üzerindedir.
 • Tarihin en esi yapılarından olmasına rağmen tüm sağlamlığıyla günümüze kadar gelebilmiştir.
 • Oldukça yüksektirler.
 • İnşa tarihleri kesin olarak bilinememektedir.
 • İnşa tamamlanma tarihleri de kesin olarak bilinememektedir.

 

mısır piramitlerinin sırrı

 

Mısır Piramitlerinin Sırrı Nedir?

Yukarıda da belirtildiği üzere Mısır piramitlerinin sırları hakkında bilgi tarihi kaynaklarda yer almamaktadır. Ancak bazı tarihi kaynaklara göre Mısır piramitlerinin inşasında çalıştırılmış olan tüm işçiler Mısır piramitlerinin sırlarını öğrenmiş ve bundan dolayı da Mısır piramitlerinin inşasını tamamlandıktan hemen sonrasında tümü öldürülmüştür. Çoğu piramitlerin Mısır’ın Gize (Giza) bölgesinde yer aldığı bilinmekte ve burada yer alan piramitlerin en büyüğünün ise keops piramidinin olduğu bilinmektedir. Diğer birçok piramitlere göre çok daha sağlam olan keops piramidi aynı zamanda Mısır piramitlerinin Dünya’nın 7 harikası arasında girmesinde de önemli bir role sahip olmuştur.

Tarihin en gizemli yapılarından biri olarak nitelendirilen Mısır piramitleri hakkında bilim adamlarının yanı sıra birçok din alimleri de çeşitli yorumlar yapmıştır. Birçok din alimlerine göre ise Mısır piramitlerinin insanlar tarafından inşa edilmesinin mümkün olamayacağı piramitlerin ancak doğa üstü varlıklar tarafından inşa edilmiş olabileceği veya da Allah’ın bir mucizesi olarak yeryüzüne indirilmiş olabileceği yönündedir.

 the Great Pyramid of Khufu (Cheops), Giza, UNESCO World Heritage Site, Egypt, North Africa, Africa

Birçok bilim adamları tarafından da mantıkla karşılanmış olan din alimlerinin görüşleri bilimsel bir kanıta dayandırılmadığından dolayı pek de geçerli sayılmamıştır. Ancak özellikle de tonlarca ağırlığa sahip olan piramit taşlarının insanlar tarafından nasıl olur da piramitlerin yüksek kısımlarına yerleştirilebileceği konusu hakkında gerek bilim adamları ve gerekse de din alimleri tarafından tatmin edici bir açıklama ve yorum getirilememiştir.

 

Mısır Piramitleri Belgeseli

History Channel’da yayınlanan Modern Mucizeler programında yayınlanan Türkçe belgesel ile Mısır Piramitleri hakkında bigli edinebilirsiniz.

 

 

Kategori: