ABD bugün dünyanın en büyük uzay programlarını tasarlıyor ve tüm dünyaya bu konuda liderlik ediyor. Washington, D.C. yönetimimin elinde uzay ile ilgili hiç kimsenin bilmediği bilgilerin yer aldığı, NASA tarafından bu verilerin özellikle saklandığı tahmin ediliyor. Bu bilinen bir gerçek. Ancak hâlâ farklı bir gezegene ulaşmanın mümkün olmuyor olması, Dünya benzeri gezegen araştırmalarının yeterli hızda yürümüyor olması bazı insanlar tarafından doğal olarak merak ediliyor ve araştırılıyor.

Farklı bir gezegeni bulmak belki ona ulaşmaktan çok daha kolay olabilir. Samanyolu Galaksisi içerisinde bulunan binlerce gezegen olduğu ve bunlardan büyük bölümüne insanlık olarak henüz ulaşamadığımız tahmin ediliyor.

Binlerce Işık Yılı UzaklıktaNeden Diğer Gezegenlere Ulaşamıyoruz?

Işık  yılı uzaklığı ışığın bir mesafeye ne kadar süre içerisinde vardığına denir. Bir mesafe birimi olarak kullanılmaktadır. Bildiğiniz gibi ışık son derece hızla diğer ortama ulaşabilir. Bir el fenerini yaktığınız zaman nasıl ki karşı tarafa saniyeler içerisinde ulaşıyor ise ve siz aradaki gecikmeyi göremiyorsanız gezegenlerde de benzer metrik durum olarak ışık yılı kullanılmaktadır.

İnsanlık farklı gezegenlere ulaşmak istediğinde önüne binlerce ışık yılı mesafe çıkıyor. Farklı bir gezegene ulaşmak için son derece güçlü olan uzay araçları ile 400-500 yıl süren seyahat etmek gerekiyor ki bunu yapabilecek hiçbir insan yok.Neden Diğer Gezegenlere Ulaşamıyoruz?

İnsanlar ortalama olarak 80 senelik ömürlerinde böylesi bir programa imza atamıyorlar. Atsalar bile bu kadar uzun süre gidebilecek hiçbir uzay aracı yok.

Bunun yanında daha yakın gezegenlere ulaşım birkaç ay ila birkaç yıl arasında değişiyor. Ancak onlarda da insanlığın tehditler ile karşı karşıya oldukları, bu gezegenlerin Dünya benzeri yaşam özelliklerine sahip olmadığı belirtiliyor.

Ulaşmak Mümkün DeğilNeden Diğer Gezegenlere Ulaşamıyoruz?

Dünya benzeri bazı gezegenler tespit edildi, ancak oralara uzay araçları bile gönderilemedi. Gezegenin nasıl göründüğü, içerisinde herhangi bir canlı yaşayıp yaşamadığı konularında soru işaretlerine bile yanıt vermek mümkün olmadı. Eğer farklı bir gezegene ulaşmak mümkün olsaydı belki insanlık bugün olduğundan çok daha az sorunlar yaşayacak, belki de gezegenlerarası iletişim nedeniyle çok daha fazla ayrımcılık yaşayabilecekti.

Bugün için farklı gezegende yaşam mümkün olmasa bile gelecek 2.000 yıl içerisinde insanların farklı gezegenlere ulaşması, Dünya’yı terketme düşüncesi içerisine girerek farklı gezegenlerde yaşamaya başlaması mümkün olabilir. Bu konuda 2.000 değil, 1.000 yıl ve daha erken olabileceği görüşleri olsa da çoğu uzman buna katılmıyor.