Dünya Daha Büyük Bir Yer Olsaydı Ne Olurdu?
This artist’s concept contrasts our familiar Earth with the exceptionally strange planet known as 55 Cancri e. While it is only about twice the size of the Earth, NASA's Spitzer Space Telescope has gathered surprising new details about this supersized and superheated world. Astronomers first discovered 55 Cancri e in 2004, and continued investigation of the exoplanet has shown it to be a truly bizarre place. The world revolves around its sun-like star in the shortest time period of all known exoplanets – just 17 hours and 40 minutes. (In other words, a year on 55 Cancri e lasts less than 18 hours.) The exoplanet orbits about 26 times closer to its star than Mercury, the most Sun-kissed planet in our solar system. Such proximity means that 55 Cancri e's surface roasts at a minimum of 3,200 degrees Fahrenheit (1,760 degrees Celsius). The new observations with Spitzer reveal 55 Cancri e to have a mass 7.8 times and a radius just over twice that of Earth. Those properties place 55 Cancri e in the "super-Earth" class of exoplanets, a few dozen of which have been found. However, what makes this world so remarkable is the resulting low density derived from these measurements. The Spitzer results suggest that about a fifth of the planet's mass must be made of light elements and compounds, including water. In the intense heat of 55 Cancri e's terribly close sun, those light materials would exist in a "supercritical" state, between that of a liquid and a gas, and might sizzle out of the planet's surface. Only a handful of known super-Earths, however, cross the face of their stars as viewed from our vantage point in the cosmos. At just 40 light years away, 55 Cancri e stands as the smallest transiting super-Earth in our stellar neighborhood. In fact, 55 Cancri is so bright and close that it can be seen with the naked eye on a clear, dark night.
in

NASA Neden Diğer Gezegenlere İnsan Gönderemiyor?

Devasa bütçeli programları ile bilinen ABD’nin devlet kurumu NASA’nın neden Mars ve Ay’a insan göndermediği soru işaretine sebep oluyor.

NASA’nın diğer gezegenlere koloniler kurarak insan göndermemesi bazı insanların sorunsalları arasında yer alıyor. ABD’nin çok uzun yıllardır uzay programları son hız devam ederken, milyarlarca dolar değerindeki paraların harcandığı bu programlarda büyük başarılar elde ediliyor. Ancak hiçbir gezegene bugüne kadar insan indiremeyen NASA’nın sadece Ay’a insanlı bir uçuş yapması ve o dönemde bunu başarmış olmasına rağmen son yıllarda yapmıyor olmasının ardında farklı sebepler olduğu iddia ediliyor.

İddialara göre eğer ki NASA tarafından Ay’a insanlı bir uçuş yapılmasının önünde Rusya ile ilgili çok ciddi engeller bulunuyor. Sovyetler Birliği o dönemde Ay ile ilgili adımlar atmış ancak Ay’a ilk ayak basan insanlar ABD’li astronotlar olmuştu. Ay’a insan göndermeye yeniden başlayacak oldukları konusunda iddialar olsa da, aslında NASA’nın gelecek 3 yıl içerisinde Ay’a astronotları yeniden göndermesi ve yeni teknolojiler ile Ay’ı görüntülemesi ve araştırmalar yapması bekleniyor.

Geri Getirmek Mümkün DeğilNASA: Ay Programlarında Rusya’yı Yanımızda Görmek İsteriz

İnsanları farklı bir gezegene götürmek çok tehlikeli. Bunun birçok farklı sonucu var ve devletler üzerinde bir insan diğer gezegene gitmeyi kendisi kabul etse bile bunun önünde devletlerin onayı gerekiyor. Eğer ki NASA bir insandan onay alır ancak ABD yönetimi buna izin vermezse insanı farklı gezegene göndermesi mümkün değildir.

Diğer gezegenler insanlar için tehlikeli olabilir ve hiç beklenmedik canlı yaşamı bile oraya gidildiğinde karşımıza çıkabilir.

Bunun yanında insanları diğer gezegenlere göndermek milyarlarca dolar değerinde çok ciddi paralar olmasını gerektiriyor. Mars’a 2 kişi gönderirseniz bu 2 kişiyi geri getirmek kısa vadede mümkün olmayacaktır. Orada kaldıkları süre boyunca bu insanlara su, gıda ve sağlık malzemesi gbi malzemeler göndermek zorundasınız. Bu ürünlerin Dünya’dan Mars’a taşınması aylarca sürecek ve aynı zamanda Mars’a gönderilecek bu ürünlerin doğru yere indirilip indirilemeyeceği büyük bir soru işareti.

Çünkü Mars’a iniş sırasında bu ürünlerin nereye ineceğini tam konum olarak belirlemek maalesef ki günümüz teknolojisi ile pek mümkün olmayabiliyor. Bunun yanında bu ürünlerin gönderim masrafları 10 milyarlarca doları bulabilir.

Çok az sayıda 2 kişilik bir insanlı Mars görevinin milyarlarca dolarlık bir proje olmasından dolayı ve çok büyük riskleri olmasından dolayı tam hazır olmadan farklı gezegenlere insan göndermenin pek fazla mümkün olamayacağından söz ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Koronavirüs Aşısı Bulundu Mu?

Corona 2. Dalgası Mı Geldi? – Neden 2. Dalga?

Tuvaletler Hakkında Çoğu İnsanın Bilmediği Gerçekler

Tuvaletler Hakkında Çoğu İnsanın Bilmediği Gerçekler