NASA’nın diğer gezegenlere koloniler kurarak insan göndermemesi bazı insanların sorunsalları arasında yer alıyor. ABD’nin çok uzun yıllardır uzay programları son hız devam ederken, milyarlarca dolar değerindeki paraların harcandığı bu programlarda büyük başarılar elde ediliyor. Ancak hiçbir gezegene bugüne kadar insan indiremeyen NASA’nın sadece Ay’a insanlı bir uçuş yapması ve o dönemde bunu başarmış olmasına rağmen son yıllarda yapmıyor olmasının ardında farklı sebepler olduğu iddia ediliyor.

İddialara göre eğer ki NASA tarafından Ay’a insanlı bir uçuş yapılmasının önünde Rusya ile ilgili çok ciddi engeller bulunuyor. Sovyetler Birliği o dönemde Ay ile ilgili adımlar atmış ancak Ay’a ilk ayak basan insanlar ABD’li astronotlar olmuştu. Ay’a insan göndermeye yeniden başlayacak oldukları konusunda iddialar olsa da, aslında NASA’nın gelecek 3 yıl içerisinde Ay’a astronotları yeniden göndermesi ve yeni teknolojiler ile Ay’ı görüntülemesi ve araştırmalar yapması bekleniyor.

Geri Getirmek Mümkün DeğilNASA: Ay Programlarında Rusya’yı Yanımızda Görmek İsteriz

İnsanları farklı bir gezegene götürmek çok tehlikeli. Bunun birçok farklı sonucu var ve devletler üzerinde bir insan diğer gezegene gitmeyi kendisi kabul etse bile bunun önünde devletlerin onayı gerekiyor. Eğer ki NASA bir insandan onay alır ancak ABD yönetimi buna izin vermezse insanı farklı gezegene göndermesi mümkün değildir.

Diğer gezegenler insanlar için tehlikeli olabilir ve hiç beklenmedik canlı yaşamı bile oraya gidildiğinde karşımıza çıkabilir.

Bunun yanında insanları diğer gezegenlere göndermek milyarlarca dolar değerinde çok ciddi paralar olmasını gerektiriyor. Mars’a 2 kişi gönderirseniz bu 2 kişiyi geri getirmek kısa vadede mümkün olmayacaktır. Orada kaldıkları süre boyunca bu insanlara su, gıda ve sağlık malzemesi gbi malzemeler göndermek zorundasınız. Bu ürünlerin Dünya’dan Mars’a taşınması aylarca sürecek ve aynı zamanda Mars’a gönderilecek bu ürünlerin doğru yere indirilip indirilemeyeceği büyük bir soru işareti.

Çünkü Mars’a iniş sırasında bu ürünlerin nereye ineceğini tam konum olarak belirlemek maalesef ki günümüz teknolojisi ile pek mümkün olmayabiliyor. Bunun yanında bu ürünlerin gönderim masrafları 10 milyarlarca doları bulabilir.

Çok az sayıda 2 kişilik bir insanlı Mars görevinin milyarlarca dolarlık bir proje olmasından dolayı ve çok büyük riskleri olmasından dolayı tam hazır olmadan farklı gezegenlere insan göndermenin pek fazla mümkün olamayacağından söz ediliyor.
Kategori:

Etiketler:

,