TDK’de yer aldığı anlamı ile çoğu kişinin karıştırdığı veya bilmediği opsiyonel ne demektir? Opsiyonel kelimesinin anlamı nedir? Bu sorunun yanıtını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Türkçe’ye direkt olarak Fransızca kökenli bir kelime olarak geçen ‘opsiyonel’ kelimesi anlam olarak aslında çoğu insanın karıştırdığı bir kelime olarak biliniyor. Bunun sebebi opsiyonel kelimesinin çok farklı alanlarda kullanılıyor olması ve bazen anlamından çıkarılıyor olması sebep olarak gösteriliyor.

Opsiyonel Ne Demek?Opsiyonel Ne Demek? – Opsiyonel Kelimesi Anlamı Nedir?

Opsiyonel kelimesi anlamı kısaca;

  • İsteğe Bağlı Olan
  • İstek Sonucu Yapılabilecek Olan
  • Seçimlik
  • Tercihe Bağlı

Olan olarak anlamlandırılıyor. Opsiyonel kelimesinin genel anlamı tercihe bağlı olarak olmasına rağmen zaman zaman özellikle araç satış mağazalarında “bu paket içerisinde bulunan ses sistemi opsiyonel olarak sunulmaktadır” gibi ifadeler yer alabiliyor. Bu ifadeler genellikle alıcılar-tüketiciler tarafından karıştırılıyor çünkü opsiyonel kelimesi “isteğe bağlı” anlamı taşımasına rağmen paketi satın alan alıcılar pakete tüm her şeyin dahil olduğunu düşünebiliyor.

Opsiyonel Kelimesi Örnekleri

Opsiyonel kelimesinin birçok sözcük içerisinde kullanılması mümkündür. Cümle arasında kullanılması mümkün olabildiği gibi, aynı zamanda sadece tek başına da kullanılabilir.

Örneğin bir ürün satarken “isteğe bağlı bu ürüne daha uygun fiyatla yedek ekleyebilir” demek yerine “opsiyonel olarak aynı ürünü %50 daha ucuza sepete ekleyebilirsiniz” diyebilirsiniz.

Opsiyonel kelimesi örnekleri arasında şunlara da yer verelim;

“2 kat güçlü ses sistemi Premium paketten ayrı opsiyonel olarak sunulmaktadır”

“Opsiyonel olarak 2 renkli seçim yapma şansınız mevcuttur”

“Bu ürünün yanında opsiyonel olarak hediyenizi kendiniz seçebilirsiniz”

“Opsiyonel olarak farklı renk seçimi yapabilirsiniz”

“Kumaş seçimi opsiyonel olarak sunulmaktadır”

Tüm bunların anlamı aslında opsiyonel = isteğe bağlı anlamını taşımaktadır.