Dünya bizden önce plastikle asla tanışmamıştı. Öyle ki bundan 300 yıl önce insanlar plastik ürünlere pek sahip değillerdi ve Dünya’da çok az sayıda plastik vardı. Ancak bugün günümüzde büyük bir tüketimin söz konusu olması, aynı zamanda büyük bir üretimin söz konusu olmasına bağlı olarak her geçen gün daha fazla plastik kap üretiliyor, plastikler içerisinde ürünler insanlara sunuluyor. Sadece insanlara değil, hayvanlara sunulan ürünler bile plastikler içerisinde yer alan ürünler olarak kalıyor.Tek Kullanımlık Plastikler Hakkında İlginç Gerçekler

İnsanlık plastik ürünleri kullanmak zorunda kalırken, cam ürünlerin kırılma ve benzer tehlikeleri özellikle üretim maliyetleri dolayısı ile plastikten cama geçmek mümkün olamıyor. Birçok firma cam ürünleri tercih etmek istese bile tüketiciler gerek fiyat, gerek kırılma tehlikesi ve geri dönüşüme atma zorunluluğu gibi sebepler dolayısı ile cam ürünleri tercih etmemeyi seçiyor.

2.2 Kilo Tüketim

Her yıl bir yetişkin insanın ortalama 2.2 kilo plastik tükettiği (kullandığı) tahmin ediliyor. Araştırmacılar, özellikle zengin semtlerde plastik kullanımının tüketimin daha çok olmasına bağlı olarak çok daha fazla düzeyde olduğunu gösterir durumda. Aynı zamanda bazı insanların günlük olarak diğerlerine oranla çok daha fazla plastik ürünleri kullanarak doğal olarak plastik kullanımı yapmış olduğu, özellikle bazı kimselerin plastik kullanımının  çok daha yüksek olduğu tahmin edilmekte.

Okyanuslara Kendiliğinden İlerliyor

Plastikler sadece firmalar, devletler veya insanlar tarafından değil, aynı zamanda kendiliğinden okyanuslara ilerliyor. Gerek denizler yoluyla, gerek ise diğer yollar ile insanların ulaşımının zor olduğu yerlere kadar giden plastikler okyanusları kirletirken, aynı zamanda yok olmasalar bile aralıklarla bazı devletler tarafından temizleniyorlar.

Mikro Parçalara Ayrılıyor

Plastikler özellikle sıvı gıdaların içerisinde bulunduğu plastikler mikro parçalara ayrılarak çok ciddi bir sağlık sorununa sebep olmasa bile insanlara zarar veriyor. İçecekler ve gıdaların tadının sıcakta kalmış olan plastikte çok daha fazla değiştiği bilinirken, özellikle Güneş’te kalan plastiğin mikro parçalarının içerisinde bulunan gıdaya bulaştığı biliniyor.

Çin Rekor Kırıyor

Dünyada en fazla plastik üreten ve tüketen ülke olarak nüfusu en fazla olan ülke olarak Çin ilk sırada geliyor. Çin’de her yıl tonlarca plastik tüketilirken, Pekin yönetiminin bu duruma müdahale edememesi normal karşılanıyor.
Kategori: