Anneler, annelerimiz eski usül şeylere alışkınlar. Onlar kıyafetleri daha temiz koksun diye yıkanması gerektiğini düşünüyor olabilirler ancak bu yaptıkları yeni alınan bir kıyafet için bile doğrudur. Bunun birçok sebebi var ve bu sebepleri tek tek açıkladığımızda sizde şaşkınlık yaşamış olacak ve şaşkın bir şekilde bu ekrana bakıyor olacaksınız.

Kıyafetler birçok farklı ülkeden gelen iplikler ve kumaşlar ile üretilir ve bunların üzerinde binlerce toz tanesi ve bakteri vardır. Birçok markanın giyim ürününe onlarca insan dokunmak zorunda kalır ve sevkiyat sırasında bu ürünlere el değdiren insanlar corona virüsü gibi virüsler dışında bakteriler ve daha binlerce virüs parçacığını kıyafetin üzerine bulaştırabilir.

Bu durum birçok çocuk ve bebek için, aynı anda yetişkin insanlar için çok ciddi enfeksiyon ve hastalık tehdidi yaratabilir. Bunu engellemek için öncelikle her kıyafet giymeden önce az da olsa yıkanmalı, en ağır programda olmasa bile özellikle antibakteriyel deterjanlar ile yıkanmalıdır.

Yeni kıyafetler asla ağartıcı içeren deterjanlar ile yıkanmamalıdır. Ancak leke çıkarıcı deterjanlar ile yıkanmalarında ilk yıkama için sorun yoktur. Aslında leke çıkarıcı deterjanlar sadece lekeli ürünler için değil, aynı anda tüm ürünlerin yıkanmasında aktif olarak kullanılabilecek ürünlerdir.

Kıyafetlerinizi yıkarken son dönemde üretilen antibakteriyel sıvılardan ekleyerek yıkarsanız birçok bakteriye karşı etkili olur. Ancak aynı zamanda dikkat etmeniz gereken konu yeni kıyafetleri yıkarken yumuşatıcı kullanımına uygunsa sadece yumuşatıcı ile yıkamak bile yeterli olur. Ilık suyla yıkamak ve çok yüksek devirde sıktırmamak doğru bir karar olacaktır. Varsa dezenfeksiyon makinesine kıyafeti koymak yıkamaya alternatif olarak tercih edilebilir.

Boya, Kalıntı, Bakteri İçeriyor

Kıyafetler Azo-anilin boyaları içerir ve bunların kalıntılarının giderilmesi için giymeden önce yıkanması önerilir. Aynı zamanda bakteriler, virüsler ve onlarca insanın kıyafeti ellemiş olması sizi hasta edebilir ve benzer sağlık sorunlarına yakalanmanıza sebep olabilir.

Alerji olmanız tozlardan dolayı mümkündür ve bunu engellemek için kıyafetlerin ilk alındığında bile yıkanması doğru bir karar olur.

Kıyafetleri yıkamadan giymek egzama ve benzer cilt sorunlarına neden olabilecek ve bu nedenle ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya olmanıza neden olabilecektir.

Bu sebeple kıyafetlerin mutlaka yıkanması ve öyle giyilmesi önerilmektedir.