Bazı insanlar düdüklü tencere tehlikeleri nedeniyle asla evlerine bu ürünleri sokmaz, başkalarının evinde bu ürün varsa kendisi o evin mutfağında düdüklü tencerede yemek pişerken asla girmek istemezler. Düdüklü tencere fobisi olarak adlandırılan bu durum aslında zaman zaman hayat kurtarıcın bir fobi olabilir. Eski model düdüklü tencerelere oranla bugün için günümüzde şirketlerin ürettiği son derece dayanıklı olan düdüklü tencereler patlamaya son derece dayanıklıdır; ancak doğru kullanılırsa.

Doğru kullanım düdüklü tencere için en önemli güvenlik önlemidir. 10 saat boyunca içerisinde su ile dolu olan düdüklü tencere her tarafından ateş alacak şekilde bırakılırsa bu durumda en iyi güvenlik önlemleri olsa bile patlaması mümkün olabilir.

Düdüklü tencere kullanımında tencerenin ocak üzerindeyken mümkün oldukça yanında olmamak, mümkünse mutfakta iş yapmamak önerilir. Bunun sebebi her an patlamaya hazır olabilecek gibi davranmak, önlen almaktan kaynaklanır. Eğer ki bir kişi sürekli olarak düdüklü tencere kullanıyorsa o tencere ile ilgili bakım önerilerini de dikkate almalıdır.

Günümüzde en güvenilir düdüklü tencereler artık elektrikli olarak çalışan düdüklü tencereler olmaktadır. Bunlar belirli basınç ölçümleri yapmakta ve sensörler sayesinde kapağın açılması ve benzer durumlara karşı normal tencerelere oranla çok daha güvenli olmaktadır.

Düdüklü Tencere Patlar Mı?Düdüklü Tencere Tehlikeli Mi?

Belki! Eğer düdüklü tencere kullanmayı bilmiyorsanız veya uzun saatler boyunca ocakta tuttuysanız her an bir bomba gibi patlayabilir. Bugün tüm dünyada milyonlarca evde düdüklü tencere aktif olarak kullanılırken patlayan düdüklü tencere sayısı ise oldukça azdır. Patlaması için eski model olması veya yeni model olması bir gerekçe değildir. Ancak eski model ve özellikle bakımı yapılmamış, lastikleri değiştirilmemiş olan düdüklü tencerelerin patlama riski çok daha fazladır. Bununla birlikte klipsleri yani kilitleri eskimiş olanların patlama riski son derece fazladır.

Düdüklü tencerelerin bakımı iyi yapılmalıdır. Aksi durumda bakımsız olan modeller kullanılmamalıdır.

Onarımı yapılması değil, kilitleri gevşeyen, çelik olan yerleri yamulan düdüklü tencereler asla kullanılmamalıdır.

Mümkünse elektrikli düdüklü tencerelerin kullanılması daha güvenlidir.

Uzun saatler boyunca ocak üzerinde tutulmamalıdır.

Bunlara dikkat edilirse düdüklü tencerenin patlama riski de bir o kadar az olur. Ancak bu önerilere ve uyarılara dikkat etmez, ürünü doğru kullanmaz iseniz her ürünün bozulma riski olduğu gibi düdüklü tencerenin de patlayarak bozulması mümkündür.