Teknoloji geliştikçe evlerde ve mağazalarda koku yaymak için çok farklı cihazlar kullanılmaya başladı. Sadece yakmayla çalışan koku ürünleri olduğu gibi, elektrik ile çalışan koku ürünleri de yok değil. Çok sayıda insanın giderek daha fazla bu tür ürünlere ilgi göstermesi ise bilimadamlarının bu konuda bazı araştırmalar yapmasına sebep oluyor.

ABD’de bu tür ürünler için belirli kimyasal sınırlar bulunurken, yine Avrupa’da da benzer sınırlar bulunuyor. Ancak Türkiye’de yasal olarak bir kimyasal ürünün sınırları ile ilgili yasa olmadığı için vatandaşlar koku ürünlerinde özellikle kendilerini daha fazla tehlikede hissedebiliyorlar.

Özellikle Çin’den gelen ürünlerde çok büyük kimyasal yanık tehlikelerinin olabileceği unutulmaması gerekirken, beraberinde olası yangınlar ve diğer risklerin her zaman hesaba katılması gerekiyor.

Yağ difüzörleri Türkiye’de tercih edilmiyorEv Kokuları Sağlıklı Mı?

Türkiye’de mağazalar ve zengin semtlerde oturanlar dışında çok sayıda evde koku amacıyla yağ difüzörleri tercih edilmezken daha çok standart makineli oda kokuları ve tütsü gibi ürünler kullanılıyor. Tütsü ve ev kokularının eğer ki uygun bir şekilde üretilmedi ise büyük olmasa bile ciddi sorunlara sebep olabileceği belirtiliyor.

Missouri, St Louis’de çalışan bir pratisyen Dr. Eric Lee, evlerde kullanılan kokuların en büyük sorunlarından bir tanesinin baş ağrısı, alerjik reaksiyonlar, kendini kötü hissetme veya mide bulantısı ile yanıklar olduğunu söylüyor.Ev Kokuları Sağlıklı Mı?

Tütsü gibi ürünlerin yanıklara sebep olabildiği, ancak kokuların daha çok psikolojik olarak etkilerinin olabildiğinden söz ediyor.

Kavun kokusunun çok sayıda insanın sevmediği ve baş ağrısına sebep olan bir koku olmasına rağmen ısrarla bir dönem Türkiye’de kullanıldığını ve bunun internette gündem olduğunu söylemek mümkün. Koku ürünlerinde özellikle belirli standartlara uygun olan, ateşsiz olarak koku yayan ve markalı ürünlerin tercih edilmesi gerekiyor.

Eğer bir kişi kokudan dolayı herhangi bir ağrı hissediyor, kaşıntı ve benzer sorunlar yaşamaya başladıysa bu durumda kokunun değiştirilmesi öneriliyor. Çoğu insan lavanta kokusundan hoşlanırken, bazı insanlar ise daha ağır kokulardan hoşlanabilir. Eğer evinize aldığınız kokudan sonra sorunlarınız başladı ise bir süre kokuyu kaldırıp kendi kendinizi test edebilirsiniz.
Kategori: