Bundan 4 milyon ya da 400 milyon yıl önceye gidersek ne ile karşılaşırız? Bunu bilemiyoruz. O dönemde insan yaşamının olmadığına inanılıyor. Bazı kimseler ise insanlığın her birkaç bin yılda bir yok olduğunu, bu sebeple o döneme ait veriler olmadığını düşünüyorlar.

Milyarlarca yıl yaşında olduğunu tahmin ettiğimiz bu Dünya’da milyonlarca tür yaşadığı biliniyor. Bunlardan bazıları o dönemde tüm canlı yaşamını tehdit etmiş, dünyayı kendi evleri yapmış olan türler. Örneğin dinozorlar; Dinozorlar bundan çok uzun yıllar önce tüm dünyada güçlü yaratıklardı, özellikle de diğer canlıların yaşamasına müsade etmedikleri tahmin edilen canlılardı.

Bir yandan ise efsanelerde yer alan ejderhalar. Ağızlarından ateş çıkan, uçabilen fiziksel olarak dinozorlara göre güçsüz olan ancak ateş çıkarabiliyor olmaları nedeniyle dinozorları bile öldürebilecek olan canlılar. Bunlar hakkında bildiklerimiz son derece sınırlı.

İnanılmaz yaratıklar yaşamış olabilir

Uzmanlara göre Dünya büyük bir gezegen. Bu gezegende milyonlarca yıl içerisinde insanlığın aklına gelmeyecek, yaşaması mümkün olmayacak yaratıklar yaşamış olabilirler. Biz insanların geçmişten günümüze bu konuda araştırmalar yapmasına rağmen kesin bir sonuç elde edemiyor olmamız geçmişte farklı yaratıkların yaşamadığı anlamına gelmiyor.

Örneğin ejderhalar. Normal şartlarda insanlık olarak hiçbir canlının ateş çıkaramayacak olduğunu düşünürüz. Ancak ateş böcekleri olarak adlandırılan böceklerde çevrelerine ateş değil ancak ışık yaymaktadırlar ve bunu görmesek belki de inanmayabilirdik. Yine bukelemunlar renk değiştirebiliyorlar ve bu canlıyı görmesek belki de buna inanmayabilirdik. Yani ejderhalar geçmişte yaşamış yaratıklar olabilir ve yine bundan çok daha farklı yaratıklar dünyada yaşamlarını sürdürmüş olabilirler.

Bundan sonra yaşamaları da mümkün

İnsanlığın bir anda yok olması mümkün. 2020 yılında birçok felaket ile karşı karşıya kalan insan ırkı bu tehditlerden başarı ile çıkmış olsa da corona virüsü salgını gibi salgınlar aslında insanlığın hiçbir zaman güvende olmadığını, filmlerde görülen yok olma sahnelerinin gerçek olmasının an meselesi olabileceği gerçeğini bizlere bir kez daha hatırlattı.

Bu dünya içerisinde yaşanan bir olay. Peki ya dünya dışından gelebilecek olası asteroit durumunda insanlık ne yaşardı tahmin edebilir misiniz? Biraz mantık yürütelim; COVID-19 nedeniyle bugün bile tüm dünya kaos yaşarken, insanlar marketleri yağmalar hale gelmişken çok daha büyük yok edici tehdit olan bir asteroit çarpması olayı durumundan önce yeraltı sığınakları kazılmaya başlanacak, ancak tüm bu çabalar beyhude olacak.

Asteroit çarpmasının Dünya gezegenine etkisi çok büyük ve binlerce nükleer füze etkisi yaratacağı için kurtulmak çok güç olacaktır. Bu tür bir durumla karşı karşıya kalırsak insan ırkının kaos ve sonucunda yok olması mümkün. Yüzlerce yıl sonra insanlık ve diğer birçok canlının ölmesi sonucunda dünyanın kendisini yeniden en başa döndürmesi bekleniyor.

Bunun nasıl olabileceği hakkında bazı bilimadamları kendi kendini yenileme ve doğanın yeniden Dünya üzerinde etkisini göstermesi sonucunda gerçek olacağına inanıyor. İnsanlık ve diğer birçok canlı öldükten sonra dünyada nasıl bir canlı yaşamının olacağı yine merak konusu. Ancak dinozorların tekrar yaşamaya başlayıp başlayamayacak olduğu, bunun mümkün olup olmadığı konusunda soru işaretleri var.

Binlerce yıl sonra insanlıktan arınmış olan bir dünyada belki de geçmişte hiç yaşamamış olan canlıların yaşaması mümkün. Bugün at, kelebek, sinek, tırtıl, fil ve diğer hayvanlar geçmişte nasıl dünyaya geldiler ev bir evrim sonucunda yaşamaya başladılar ise insanlardan sonra farklı ve bilinmedik canlıların yaşamaya başlaması da mümkün görülüyor.

Onları geri döndürme çabası var!

Bazı bilimadamları nesli tükenen hayvanları geri döndürebilecek olduklarını iddia ederek, bunlarla ilgili çalışmalar yapıyorlar. Ancak bugüne kadar hiçbir nesli tükenen hayvanın geri döndürülemediği, bunun özellikle yırtıcı hayvanlar için büyük tehditler oluşturabileceği düşünülüyor. Bir insanın bile genetiği ile oynanması sonucunda beklenmedik sonuçlar çıkabileceği hesaba katılacak olursa bu tür çalışmalara destek verilmemesinin sebebi oldukça açık olacaktır.

Geçmişte Yaşadığı İddia Edilen Canlılar Hangileriydi?

Dinozorlar

Geçmişte Yaşadığı İddia Edilen Yaratıklar!

Hiç şüphe yok ki dinozorların dünyada yaşadığı konusunda herkesin bir görüşü var. Özellikle dinozorların dünyada yaşadığı tahmin etmemizin sebeplerinden bir tanesi bu yaratıklarla ilgili önemli kemik ve benzer kalıntılar olduğuna yönelik haberler. Bu konuda doğabilimciler özellikle yaptıkları araştırmalarda milyonlarca yıl önce dinozorların dünyada yaşamış olabileceklerine inandıklarını dile getirmekteler.

Ayrıca dinozorların dünyada yaşadığına dair en büyük kanıtlar özellikle kemik parçalarının uzunluğu. Bazı kemik parçalarının son derece uzun ve kalın olduğu, bunun fil ve benzer hayvanların kemik yapısına uygun olmadığı gibi dinozor iskeletlerine benzetildiğine değiniyorlar.

Yünlü MamutlarGeçmişte Yaşadığı İddia Edilen Yaratıklar!

Belki de insanlık tarihinin üzerinde en fazla araştırmalar yaptığı hayvandır yünlü mamutlar. Bu hayvanların dünya adına önemli bilgiler içerdiği, özellikle 4.000 yıl önce yaşadıkları ve nesillerinin o dönemde sona erdiği tahmin ediliyor.

Neden dolayı yok oldukları konusunda soru işaretleri olsa da birkaç teori ön plana çıkıyor; bunlar arasında en dikkat çekeni doğa şartlarına ayak uyduramamış olmaları gösteriliyor. 4.000 yıl önce dünyanın herhangi bir küresel ısınma ve benzer felaketle karşılaşmış olabileceği, bu durumunda yünlü mamutları yok etmiş olabileceği iddiası gündemden düşmüyor.

İsveç Doğal Yaşam Müzesi’nden Dr. Love Dalen, yünlü mamutların yok olmasının o dönemde küresel felaketler olduğuna dikkat çekiyor ve küresel ısınmanın yünlü mamutları yok ettiğini iddia ederek bu konuda bazı iddialar ortaya atıyor. Ancak bu iddiaların kesin olarak doğrulanması maalesef mümkün değil. Avrupa’da bir grup yünlü mamut ailesinin 30 bin yıl önce yok olduğundan söz edilirken, türün 4.000 yıl önce son bulduğu düşünülüyor.

Mastodonlar

Geçmişte Yaşadığı İddia Edilen Yaratıklar!

Mastodonlar zaman zaman yünlü mamutlar ile karıştırılıyor olsa da aynı hayvanlar değildir. Tam olarak ABD’de yapılan çalışmalarda bundan 11.000 yıl önce dünyadan yok oldukları tahmin edilmedir. Neden dolayı yok oldukları hakkında kesin hiçbir bilgi bulunmazken, insanlığın bu hayvanları yok etmiş olup olmadıkları soru işareti.

Ancak en büyük iddia yine bu hayvanların tüberküloz nedeniyle öldükleri yönündedir. Bu hayvanların aralarında taşanan tüberküloz sonucunda sürü halinde ölmeye başladıkları, bunun sonucunda ise çiftleşme gerçekleşmediğinden ve sürü içerisinde hastalığın tüm dünyadaki türe yayılmasından dolayı yok oldukları düşünülüyor.

Kılıç Dişli Kaplan

Geçmişte Yaşadığı İddia Edilen Yaratıklar!

Çok fazla yırtıcı özellikleri ile ön plana çıkan bu kaplanlar, özellikle insanlara karşı savaşabilecek güçte değiller. Ancak o dönemde insanlar bu kadar güçlü olmadığı için 3 milyon yıl önce yok olmaya başlayan ve 10.000 yıl önce tamamen yok olan bu yırtıcı hayvanlar yok olmasaydı o gün belki insan ırkına büyük zararlar verebilirlerdi.

Dodo Kuşu

Geçmişte Yaşadığı İddia Edilen Yaratıklar!Uçamayan ve eti son derece lezzetli olan dodo kuşunun insanlar tarafından yok edildiğine inanılıyor. Bu kuşun tam olarak ne zaman yok olduğu hakkında ise kesin bir veri maalesef yok. Ancak dodo kuşunu canlandırmak isteyen bilimadamları bu kuşun yeniden dünyaya geri döndürülmesi adına çok fazla çalışma yapıyorlar ve başarılı olup olamayacakları bilinmezliğini koruyor.

Tazmanya Kaplanı

Geçmişte Yaşadığı İddia Edilen Yaratıklar!

Avrupa bölgesinde yaşayan tazmanya canavarı aslında çizgi filmleri ile bile ünlü. Avrupalılar bu hayvan türünün neslini o dönemde hayvanlarını öldürdüğü, özellikle koyunlarını öldürdüğü için sürekli avlayarak bitirmek istediler. Bunda başarılı oldular.