Günlük hayatımızda kullandığımız şık ve dayanıklı mobilyaların evimizi donatmasına izin veriyoruz. Peki, bu tür dekoratif ve yüksek dayanıma sahip mobilyaların hangi ağaçtan yapıldığını biliyor muyuz? Çoğunluğumuz bu soruya muhtemelen hayır diyecektir. Ancak kuşkusuz ki en önemli cevap, gürgen ağacı. Çünkü sahip olduğu özellikler ve daha fazlası, gürgen ağacının önemini her daim gösteriyor. Peki, gürgen ağacı ve özellikleri nelerdir?

Gürgen Ağacının Özellikleri

Gürgen Ağacının Özellikleri

Nazik olan ve çok özenli bakım isteyen bir ağaç olmadığı için, maliyeti yüksek olan ağaçlar sınıfında değildir. Bunun yanı sıra çok dayanıklı olması, gürgen ağacının mobilya gibi sektörlerde sık sık kullanılmasına yardımcı oluyor. Mobilya sektörünün yanı sıra gemilerin malzemelerinde de sık sık gürgen ağacının tercih edildiğini görebiliyoruz. Peki, gürgen ağacının dikkat çeken özellikleri nelerdir?

 • Isınma gereksiniminin karşılanması için yakacak olarak kullanılabilen bir ağaçtır.
 • Çok iyi olmayan topraklarda ve kurak yerlerde bile gürgen ağacının yetiştiğini görebiliriz.
 • Gri bir renge sahip olan ağaç, girintili bir gövdesi ile göğe yükselmektedir. Gövdesinin girintili olması, yontulma sürecinde malzeme kaybının fazla olmasına yol açıyor.
 • 5-6 metre civarında olan bu ağacın bazı türleri, 20-25 metreye kadar uzayabilir.
 • Toprağının kaliteli olması ve sulak bir toprakta yetişmesi, ağacın gelişimini üst düzey bir şekilde etkileyecektir.
 • Gölgeyi seven gürgen ağaçları, ışıklı ortamlarda bulunmaktan pek hoşlanmazlar.
 • Kış aylarında yapraklarının tamamını döken bu güzide ağaç, mevsim ilkbahar olduğundan yapraklarını açmakta ve çiçeklenmektedir. Sonbahar döneminde ise fındığa benzer bir meyvesi bulunur.
 • Odununun rengi beyaz olmakla beraber oldukça serttir.
 • Yumurta gibi bir şekle sahip yaprakları bulunmakla beraber, yapraklarındaki girintili detaylar onun ihtişamını ortaya çıkarır.
 • Dünyanın hemen hemen her yerinde yetişebilen bu ağaç türü, ülkemizde de bolca bulunur. Bu nedenle sağlam ve dayanımlı odunları pek çok sektörde tercih edilir.

Yukarıda da görüldüğü üzere, gürgen ağacının dikkat çeken pek çok özelliği bulunmaktadır. Dünyada mobilya gereksiniminin en önemli karşılayıcılarından bir tanesi olarak dikkat çekmektedir. Gürgen ağacı ve özellikleri bu şekildedir. Peki, gürgen ağacının kullanıldığı alanlar nerelerdir?

Gürgen Ağacı Hangi Alanlarda Kullanılır?

Gürgen Ağacı Hangi Alanlarda Kullanılır?

Gürgen ağacının özelliklerinden yukarıda sizlere bahsettik. Bu özellikler arasında en dikkat çekenler, sert ve dayanıklı olmasıydı. Bu özellikleri sebebi ile de mobilya sektörünün vazgeçilmez ağaç türüdür. Gürgen ağacı ile üretilen mobilyalar hem çok dayanıklı olur, hem de çok zor kırılır. Bununla beraber klasik dekorasyon arayışında olanlar için önemli bir seçenektir. Yüksek gelirli kişilerin tercih ettiği mobilyaların da en önemli malzemesi gürgendir. Bunun akabinde, gemilerdeki malzemelerin üretiminde de başrol gürgen ağacınındır. Çünkü çok dayanıklı ve kırılmaz bir yapısı bulunur. Bu sebepten ötürü de diğer ağaçtan üretilen mobilyalara göre daha pahalıdır. “Huş Ağacı Nedir?” isimli içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Gürgen ve Kayın Ağacı Farkı

Günümüzde en çok karıştırılan ağaçlar, kuşkusuz ki gürgen ve kayındır. Ancak birbirinden oldukça farklı iki tür ağaçtır. Benzer özelliklerinin bulunması, aynı oldukları anlamına gelmez. Peki, bu iki ağaç arasındaki farklar nelerdir?

 • Gürgen ağacı çok kurak ve soğuk bölgelerde bile yetişebilirken, kayın ağacı soğuk ve kuraklığa karşı hassastır.
 • Tomurcuklarına bakacak olursak, kayın ağacının tomurcukları gürgen ağacına göre daha uzundur.
 • Huşgiller familyasının üyesi gürgen iken, kayıngiller familyasının üyesi kayındır.

Yukarıdaki farklar ile dikkat çeken iki ağaç, mobilya sektörünün değerleri arasında yer almaktadırlar. Aynı zamanda kayın ağacının iki farklı ismi de bulunur. Bu isimler ise şu şekildedir: Kızılağaç ve akhuş.

Gürgen Ağacı Kaç Yıl Yaşar?

Gürgen ve kayın ağaçları, özellik bakımından birbirlerine benzeseler de, yukarıda da bahsedilen özellikleri sebebi ile birbirlerinden farklılaşmaktadırlar. Peki, bu ağaçlar kaç yıl yaşar? Benzer yaşam koşullarına sahip oldukları göz önünde bulundurulursa, her iki ağacın da ortalama yaşam süresinin 900 yıl olduğu söylenebilir.

Gürgen Ağacı Nerede Yetişir?

Gürgen Ağacı Nerede Yetişir?

Gürgen ağacının çok nazik koşullara gereksinim duymaması göz önünde bulundurulduğunda, pek çok farklı bölgede yetişebildiğini söyleyebiliriz. Peki, genel anlamda gürgen ağacı nerede yetişir?

 • Amerika Kıtası
 • Avrupa
 • Doğu Ülkeleri

Kurak alan ve kalitesiz toprak olsa da, gürgen ağacının çok rahat bir şekilde yetiştiğini görebiliyoruz. Ancak işlenmesi çok zahmetli bir ağaçtır. Bu nedenle hangi malzemelerde kullanılırsa, o malzemeler ve eşyaların fiyatı katbekat artmaktadır. “Dünyaya Ne Kadar Ağaç Dikebiliriz?” isimli içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Gürgen Ağacının Türleri

Gürgen Ağacının Türleri

Farklı iklimlerde, farklı şekillerde yetişebilen gürgen ağacı, 25’ten fazla çeşidi ile dikkat çekmektedir. Türkiye’de ise gürgen ağacının iki farklı türü bulunur. Bu türlerden ilki “Adi Gürgen” iken, diğeri de “Doğu Gürgeni” olarak dikkat çeker. Tabi ki dünya üzerinde yalnızca iki tür yok. Gürgen ağacının pek çok türü ile karşılaşılıyor. Peki, bu türler hangileridir?

 • Adi Gürgen (Türkiye)
 • Doğu Gürgeni (Türkiye)
 • Amerikan Gürgeni
 • Avrupa Gürgeni
 • Japon Gürgeni
 • Sawa Gürgeni
 • Chonowski Gürgeni
 • Aka-Shide Gürgeni
 • Turkzaninov Gürgeni
 • Farges Gürgeni

Yukarıda, Türkiye ve dünyanın diğer yerlerinde yetişen gürgenlerin türlerini sizler için sıraladık. Buradan hareketle düşünülecek olursa, gürgenlerin hemen hemen her iklimde yetiştiğini söyleyebiliriz. Bunun yanında, çok fazla olması ve odununun çok dayanıklı olması, gürgen ağacının odununun pek çok alanda tercih edilmesine olanak sağlamıştır. Zaten mobilya sektörü başta olmak üzere, gemi parçalarının yapılması için de gürgen ağacının sık sık tercih edildiğini biliyoruz. Bu nedenle günümüzde yüksek gelirli kişilerin bu tür mobilyaları tercih ettiklerini de görebiliyoruz.

Siz değerli okurlarımıza bu içeriğimizde gürgen ağacı ve özellikleri ile ilgili çeşitli bilgiler aktarmaya çalıştık. Verdiğimiz bilgiler ışığında, gürgen ağacının önemi ve gelişimi ile ilgili de dikkat çekici fikirler edinmiş olduk. Umarız sizlere fayda sağlayan ve aynı zamanda bilginizi artıracak bir içerik oluşturma şansına sahip olabilmişizdir.
Kategori: