İnsanların neden ot yemediğini merak ediyorsanız ve bu konuda sorularınız varsa çoğu insanın bu sorunun yanıtını merak ettiğini söyleyebiliriz. İnsanlar sürekli olarak uzunca yıllardır belirli besinleri tüketiyor ve genelde bu et ve et ürünleri üzerine oluyor. Atalarımız yani bizden önceki insanlar olarak adlandırılan insanlar sebze tüketimini daha az yapıyordu ve bugüne oranla o dönemde daha az et tüketildiği tahmin edilse bile kırmızı ve beyaz et tüketimlerinin yoğun olduğu biliniyor.

Araştırmacılar, 100 binlerce yıl öncesine bakıldığı zaman o dönemin insanlarının çok ağırlıklı olan canlı besinleri tükettiğini ve bunların hayvanlar olduğunu ortaya koyuyor.

Atalarımızın sebze tüketimi son derece az iken, aynı zamanda bazı soru işaretlerine de sebep olan aralıklar olduğu biliniyor. Örneğin bundan 3.5 milyon yıl önce yaşayan insan ırkının henüz tam halini almadığı dönemdeki atalarımızın dişlerinin ot yemeye çok daha uygun olduğu ve o dönemde yaşayan insanların özellikle kırmızı et ve benzer et türlerini değil daha çok ot tükettiğinin tahmin edildiği belirtiliyor.

Ot tüketiminin o dönemde daha fazla olmasına rağmen belirli bir süre sonra insanların hayvanları avlamaya başladığı ve daha fazla kırmızı et tüketmesi sayesinde zeka açısından çok daha fazla geliştikleri ve o dönemde eğer ki kırmızı et tüketimi olmasaydı insan ırkının bugün olduğu kadar zeki olamayacak olduğunun bilindiği belirtiliyor.

Ot insanlar için uygun değil

Ot tüketiminin insanlar için uygun olmadığı biliniyor. Kaya ve taşlarda yer alan bazı maddelerin ot içerisinde bulunduğu, özellikle bunun yanında insanların diş yapılarına ot tüketiminin zararlı olduğu belirtiliyor. Ot tüketiminin insan diş yapısına çok büyük oranda zararlar verebileceği, damak ve dişeti zararına sebep olabileceği belirtiliyor.

Bununla sınırlı olmayarak insanların ot tüketmesi durumunda bunu sindiremeyecek oldukları, otun hiçbir besin değerinin olmadığı gibi tokluk hissi bile vermeyeceği ve tam aksine huzursuzluk, mide ve karın ağrısına sebep olarak fazla tüketim durumunda ise kusma ve benzer belirtilere sebep olacağı bilinmektedir. Eğer fazla ot tüketirseniz beklenmedik yan etkiler görebilirsiniz ve ciddi sağlık sorunları yaşama riskiniz artışa geçebilir.