Instagramda kullanıcı adını değiştirme işlemi farklı sebeplerle sık sık yapılmaktadır. Bu işlemin yapılması herhangi bir süre şartına bağlanmamıştır. Aynı şekilde bu işlemin yapılması için zorunlu tutulan bir cihaz da yoktur. Cep telefonu, tablet ya da bilgisayarlardan instagramın mobil uygulaması veya web sayfası üzerinden yapılma olanağı bulunmaktadır.

İnstagram kullanıcı adı bir nevi kimlik işlevi görmektedir. Bir kişinin instagram hesabı aranmak istediğinde arama alanına yazılması gereken addır. Yani kişilerin size ulaşabilmesi için bir araçtır. Kullanıcı adı tercihinde diğer kullanıcılar tarafından bulunabilirliği arttırmak asıl hedef olduğundan bu adların seçim ve değişimlerinde de dikkatli olmak gerekmektedir.

Kullanıcı adı, kişiye özgüdür. Zaten kayıt aşamasında da alınmak istenen adın bir başkasına ait olması durumunda engelle karşılaşılacaktır. Ancak bu durumun üstesinden gelebilmek adına kullanıcı adlarına çeşitli noktalama işaretleri eklenmekte ya da farklı isimler denenmektedir.

Ayrıca Vitrifiye nedir? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Instagram Kullanıcı Adı Değiştirme Nasıl Yapılır sorusunun cevabına geçelim.

İnstagram Kullanıcı Adı Değiştirme Adımları

İnstagram Kullanıcı Adı Değiştirme Nasıl Yapılır?

İnstagramdaki kullanıcı adının değiştirilmesi için takip edilecek adımlar şunlardır:

 • Adım: İnstagram uygulamasını açarak hesaba giriş yapmak
 • Adım: Profil sekmesine tıklayarak kendi profilini görüntülemek
 • Adım: Profili düzenle butonuna tıklayarak eski kullanıcı adının yerine yenisini yazmak
 • Adım: Sağ üst köşedeki tik işaretine tıklayarak işlemi kaydetmek (Bu aşamada bazı telefon ya da tabletlerdeki sağ üst köşede tik işareti yerine “bitti” yazısı görülebilmektedir.)

Görüldüğü üzere oldukça basit birkaç adımın takip edilmesi ile kolaylıkla kullanıcı adı değişikliği yapılabilmektedir.

Instagram Kullanıcı Adı Seçimindeki Önemli Ayrıntılar

Sözü edildiği üzere kullanıcı adları, kişilerin “instagram kimliği”ni yansıttığından oldukça önemlidir. Özellikle diğer kullanıcılar tarafından kolayca bulunabilir olması gerekmektedir. Bu ve bunun gibi instagram kullanıcı adı değişikliğinde dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde sayılabilmektedir:

 • Değiştirilen kullanıcı adı, kişinin instagramına girebilmesi için edindiği yeni anahtardır. Dolayısıyla bir köşeye not edilmesi ve unutulmaması gerekmektedir.
 • Kullanıcı adı tercihleri, daha önce kimse tarafından alınmamış isimler yönünde yapılmalıdır.
 • Kullanıcı adları bilgisayar, tablet ya da cep telefonu gibi farklı mobil cihazlar üzerinden yapılabilmektedir.
 • Kullanıcı adı değiştirmekte bir limit bulunmamaktadır. Ancak art arda birden çok kez yapılan değişimlerde instagram, 14 günlük bekleme süresi şartı koşabilmektedir.
 • Kullanıcı adı değiştirildiğinde hesaptaki diğer bilgiler değişmez, korunur.
 • Kullanıcı adlarının değişikliği, karşıdaki kullanıcılara bildirim yoluyla iletilmediğinden bu kişilerin sizi arkadaşlıktan çıkarma ihtimali de bulunmaktadır.

Instagram Kullanıcı Adı Değiştirme İle İlgili Video Anlatımı

Instagram Kullanıcı Adı Değiştirme Nasıl Yapılır konusuyla alakalı bilgilendirici bu videoyu da izleyebilirsiniz.

İnstagram Nedir ve Ne İşe Yarar?

İnstagram uygulaması basitçe, video ve fotoğraf paylaşım platformu olarak geçmektedir. 2010 yılı itibariyle IOS kullanıcılarına sunulan bu uygulama, 2012’de Android kullanıcılarının telefonlarında da yer bulmaya başlamıştır.

İnstagramda yapılabilecekler oldukça çeşitlidir. Bu uygulama üzerinden farklı filtreler kullanarak fotoğraflar çekebilmek ve de birer dakikalık kısa videolar çekmek mümkündür. Bunun yanında son birkaç yıl içerisinde yapılan değişikliler sayesinde IGTV olarak adlandırılan sisteme bir dakikadan uzun süren videolar yükleme olanağı da doğmuştur.

Kişiler, çektikleri fotoğrafları takipçilerinin beğenilerine sunarlar. Bu fotoğraf paylaşımı sürecinde fotoğrafın nerede çekildiğini belirtmek adına konum paylaşımı yapılması da mümkündür.

İnstagram fotoğraflarının altında en sık rastlanılan ögelerden biri de hashtaglerdir. (#) Konu etiketi olarak çevrilen bu hashtagler sayesinde fotoğrafların daha çok kişiye ulaşmasına olanak tanınır.

DM olarak bilinen Direct Message alanındaysa bireylere arkadaşları ile sohbet edebilecekleri bir ortam oluşturulmuştur. Bunun yanında instagramda gezerken hoşlarına giden fotoğrafları birbirleri ile paylaşabilmeleri de bu alan üzerinden mümkün hale getirilmiştir.

İnstagramda yapılabilecek bir diğer şey ise hikaye paylaşımında bulunmaktır. Ana sayfadaki en üst sol bölümde yer alan hikaye ekleme alanında paylaşılan fotoğrafların görünürlük süresi 24 saattir. Buraya konan fotoğraflar 24 saat sonra kendiliğinden kaybolmaktadır. Son olarak yapılan güncelleme ile canlı yayınların da yapılabilmesi için zemin hazırlanmıştır. Yine aynı bölüme girerek canlı yayın seçeneği seçildiği takdirde anlık olarak yayın yapmak mümkündür.

LDR nedir? Hakkında detaylar yazımızdadır.

İnstagramdaki İdeal Saatler

İnstagram hesabında paylaşılan fotoğrafların etkileşim oranını arttırabilmek için bazı saatler saptanmıştır.  Diğer kullanıcıların instagramda en sık vakit geçirdikleri saat aralıklarının tespit edilmesi ile bu aralıklarda yapılan paylaşımlara gelen beğeni ve yorum sayılarının da daha fazla olduğu görülmüştür.

İnstagramda paylaşım yapmak için en ideal saatler şöyledir:

 • Pazartesi: 19.00-22.00
 • Salı: 03.00-22.00
 • Çarşamba: 17.00
 • Perşembe: 07.00-23.00
 • Cuma: 01.00-20.00
 • Cumartesi: 00.00- 02.00
 • Pazar: 17.00

İnstagram Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnstagram Kullanıcı Adı Değiştirme Nasıl Yapılır?

İnstagram, sosyal medya hesapları içerisinde en fotoğraf odaklı uygulama olduğundan dolayı “güzellik algısı” şeklinde adlandırılan bir durum yaratmaktadır. Günümüzdeki gelişmiş teknoloji sayesinde fotoğraflar üzerinde photoshop tekniklerinin kullanılması ile oynama yapılması oldukça kolaylaşmıştır. İnstagram üzerinden fotoğraf paylaşımı yapan kişiler de kendilerinde hoşlanmadıkları ya da kötü çıktıklarını düşündükleri fotoğraflarını paylaşırlarken bu yöntemden yararlanabilmektedir.

Kullanılan bu aşırı photoshoplar ve daimi şekilde paylaşılan pozitif nitelikteki fotoğraflar, bazı kişileri olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Herkesin aynı beden özelliklerine sahip olması gerektiğine inanma ve herkesi mutlu görme gibi durumların, özellikle de ergenlik çağındaki bireylerin psikolojilerini olumsuz etkilediği bilinmekte ve onları, bu forma girebilmek adına rol yapmaya sürüklemektedir.

Bunun yanında instagramın tehlikeli yanlarından bir diğeri ise paylaşılan fotoğrafların farklı amaçlarla kullanılabiliyor olmasıdır. Kötü niyetli kişiler tarafından özellikle de herkese açık olan profillerdeki fotoğraflar, farklı amaçlar için kullanılabilmektedir.

Bu konuda en hassas davranılması gerekenler ise çocuklardır. Maalesef ki bazı ebeveynler, çocuklarını alenen paylaşmaktadır. Bu yapılırken ise günümüzde sıkça rastlanılan sorunlardan biri olarak bilinen pedofili gibi bir unsurun varlığı unutulmaktadır. Bu gibi bireylerin çocukların yerlerini tespit etmekte sosyal medya ağlarını kullandıklarına şahit olunmuştur. Dolayısıyla çocukların, neyin ne olduğunun farkına varabilecekleri yaşa gelinceye değin rızaları olmadan fotoğraflarının paylaşılmamasına özen gösterilmelidir.

CBS nedir? Hakkında merak edilenleri de inceleyebilirsiniz.

Instagram kullanıcı adı değiştirme işlemi bu kadar basit! Ancak unutmayın, kullanıcı adınızı değiştirdiğinizde, daha önce kullandığınız kullanıcı adı başka birisinin kullanımına açılacaktır. Bu nedenle, kullanıcı adınızı iyice düşünerek ve markanızı ya da kişisel kimliğinizi yansıtan bir isim seçerek değiştirmeniz önemlidir. Böylelikle Instagram hesabınız daha profesyonel ve tanınabilir olacaktır.

Instagram Kullanıcı Adı Değiştirme Nasıl Yapılır Konusuyla Alakalı Merak Edilenler

İnstagram kullanıcı adı nasıl olmalıdır?

İnstagramdaki kullanıcı adları, hesabın hangi amaca hizmet ettiğine göre değişkenlik göstermektedir. Kolay bulunabilirlik açısından sizi ya da işletmek istediğiniz hesabı en iyi yansıtan kullanıcı adlarının seçimine özen gösterilmelidir.

İnstagram kullanıcı adı değiştirmedeki 14 günlük süre nedir?

İnstagram, kullanıcı adı değiştirildikten sonraki 14 günlük süre boyunca eski kullanıcı adını saklar ve kişiye, bu ada tekrar geri dönüş imkanı tanır. Ancak 14. günden sonra eski kullanıcı adının hala geri alınmamış olması halinde bu ad diğer kişiler tarafından alınabilir hale gelir. Bunun yanında kişinin kısa bir süre içerisinde birden fazla kullanıcı adı değişikliği yapması durumunda ise eski kullanıcı adına dönülebilmesi için 14 günlük bir bekleme süresi şartı koyar.

İnstagram kullanıcı adının alınamaması sorunu neden olur?

İnstagram kullanıcı adları, siteye giriş için kimlik işlevi gördüğünden bir başka kişiyle aynı olamamaktadır. Dolayısıyla almak istediğiniz kullanıcı adının hali hazırda bir başkası tarafından kullanılıyor olması halinde o adı alamıyor olmanız muhtemeldir. Ancak nokta (.) tire (-) ve alt tire (_) gibi işaretleri kullanarak tekrar denemeniz halinde o adı alabilme ihtimaliniz de artacaktır.

Kategori: