Issız adalar insanlar için çoğu zaman tehlikeli olmamalarına rağmen, tehlikeli olarak görülürler. Genelde insanların önünden dev gemilerle bile geçmediği adalar vardır ve bu adalara hiçbir insanın uğramadığı bilinir. Dünyada bu şekilde onlarca ada olduğu bilinirken, özellikle Amerika kıtası etrafında bu adalara daha fazla rastlamak mümkün.

Issız adalarda yırtıcı hayvanlar genelde görülmez, çünkü onların adada beslenmesini sağlayabilecek herhangi bir büyük hayvan yoktur. Aslan, kaplan gibi hayvanlar ıssız adalarda görülmese bile tropik ortamda küçücük bir hayvan zehiri ile sizi saniyeler içerisinde acı bir şekilde öldürebilir.

Bunun dışında adada yer alan bazı tropikal zehirli meyveler sizi saniyeler içerisinde kıvrandırıcı bir acı ile öldürebilir. Bu sebeple ıssız adalar insanlar için eğer dikkatli olunmaz ise çok tehlikeli olabilir. Issız adaya düşerseniz ne yapmanız gerektiği değil, yanınıza alacağınız 3 şey genelde sorulanlar arasındadır.

Yanınıza 3 şey almanıza izin verecek bir zaman %99.9 ihtimalle olmayacaktır ama sizi kurtaracak bazı öneriler verebiliriz.

Hemen paniğe kapılmayınIssız Bir Adada Hayatınızı Kurtarabilecek Öneriler

Issız bir adaya düşerseniz öncelikle asla panik yapmayın. Herhangi bir kimsenin sizi hemen bulabileceğini asla düşünmeden hareket edin ve kendinizi mümkün oldukça sahile yakın kısımda tutmayı sürdürün. Eğer sahile yakın kumsal yerine ormanın derinliklerine hemen giderseniz ormandan çıkabilmek zor olabilir ve gece daha büyük tehditler ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ormanın içerisinde olabileceklere karşı mutlaka tedbir almak önemlidir. Bu eğer mümkünse bir silah, mümkünse bir dal parçası olabilir.

Yiyecek konusunu en ön plana alınIssız Bir Adada Hayatınızı Kurtarabilecek Öneriler

En öncelikli olarak ne yiyeceğinizi bilebilmek son derece önemlidir. Eğer ki adada yiyebilecek herhangi bir şey yok diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ada sadece taş ve kumdan oluşmuyor ve bitkiler var ise mutlaka adada yenebilecek bir şeyler vardır. En kötü durumda deniz canlıları mutlaka tüm sularda yaşadıkları için o adada da yer alacaktır. Ancak açık denizin ortasında olacağınız için mümkünse okyanusta özellikle de yüzme bilmiyorsanız çok uzaklara gitmeyin ve olası su tehlikelerine karşı kendinizi koruyun.

Hindistan cevizleri ilk günler için en önemli gıdalar olabilir. Tüm ihtiyaçlarınızı hindistan cevizinden karşılamak mümkün olmasa bile gerek midenizin tok kalması, gerek ise enerji ve susuzluk konusunda hindistan cevizi size en yardımcı olacak olan gıdalar arasındadır. Birçok ıssız adada bile hindistan cevizi ağaçları kendiliğinden yetişir ve sonucunda ise hindistan cevizleri sık sık yerlere düşerler ve uzun süre boyunca tazeliğini korurlar.

Hindistan cevizi ağacına çıkmadan önce yerde meyve olup olmadığını kontrol edip, eğer yerde meyve yoksa ağaca taş ve benzer şeyler atarak hindistan cevizinin düşmesini bekleyebilirsiniz.

Eğer düşmüyorsa yine ağaca çıkmayı ilkten düşünmeyin. Uzun dal parçası gibi bir şey bularak meyveyi düşürmeye çalışın. Ağaca çıkmak sizin için tehlikeli olabilir.

Issız adalarda sadece hindistan cevizi ağacı değil, birçok farklı meyve olabileceğini ve bu meyvelerin marketlerde bile bulunamayabilecek olduğunu düşünün. Ancak tüm güzel görünen meyveler yenebilecek meyveler olmayabilir. Zehirli olmadığına inandığınız meyveleri tüketebilirsiniz. Özellikle ejder meyvesi gibi meyveler bulunuyor ise bu meyveleri tüketebilirsiniz.

Hangi meyveler tüketilmemeli?

Adada eğer ki elinizi değdirdiğiniz zaman acı hissediyorsanız ve elinizde kızarıklık yaratıyorsa o meyveyi yemeden atın. Eğer ki bir meyve kabuklu ise genelde zehirli olarak değerlendirilmez, ancak yine de yiyeceğiniz meyvelerin daha önce yemediğiniz meyveler olduğu ve alerjiniz olabileceği gerçeği nedeniyle zehirlemese bile sizi bir süre kötü yapabileceğinizi ve midenizi ekşitebileceğini asla unutmayın.

Issız bir adada sadece meyve değil, aynı zamanda sebzelerde olabilir. Yerde yetişen otlar oldukça doyurucu olabileceği gibi sebze yemeğinden farksız bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Adada yer alan hayvanlar varsa bunları da tüketmek için mecburen değerlendirmek zorunda kalabilirsiniz. Örneğin yengeç ve benzer deniz canlılarını da tüketebilirsiniz. Aç kalmamak için öldürmek durumuna uymak hayatınızı kurtarabilecek bir eylem olduğu gibi, herhangi bir deniz canlısını yakalamak için bazı zamanlar oldukça fazla zorlanabilirsiniz.

Adayı tanıyınIssız Bir Adada Hayatınızı Kurtarabilecek Öneriler

Kısa süre içerisinde adayı tanımaya başlayın. Adanın başından sonuna her tarafına bakın ve adada neler olduğunu iyi tanıyın. Muz ağaçlarının bol olduğu bazı bölgeler olabileceği gibi tehlikeli bölgelerin olup olmadığını anlamaya çalışın. Eğer ki ada yüksekli alçaklıysa bu durumda adanın yüksek kısmında yaşamaya önem gösterin. Alt tarafların su basması ve benzer sorunlar olabileceği gibi gündüz saatlerinde yaşanabilecek yerler olabileceğini, en üst yerlerin ise gece uyumak için daha iyi olabileceğini unutmayın. Eğer yağmurların bol olduğu bir ada ise bu durumda alt tarafta yaşamayı daha fazla değerlendirebilirsiniz.

Ancak asla sahil tarafında uyumamak gerektiğini, bunun uyku durumunda insanı okyanusa sürükleyebilecek olduğunu unutmayın. Kısa süre içerisinde adayı tanımış olacağınız için en güvenli yerde bir ev yapmayı düşünebilirsiniz. Bu ev hem sizi olası yağmur ve benzer yerden gelebilecek tehditlere karşı koruyacak, hem de kendinizi daha güvende ve daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

Ateş yakmayı öğrenin

Issız bir adada mutlaka ateşe ihtiyacınız olacak. Soğuk günlerde ateş sizin içinizi ısıtabileceği gibi her gün yapacağınız yemeği pişirmek için de önemli olacaktır. Gece saatlerinde ada karanlık olacağı için ateş size hem sıcaklık, hem de ışık kaynağı olarak daha güvende kalmanıza ve daha sıcak kalmanıza yardımcıdır.

Ateşi sık sık yakmak için zaman harcamamak için daha büyük boyutlu ateşler yakabilir, sönmeden önce ateşe ekstra tahta parçaları ve benzer yanabilecek maddeler ekleyerek ateşin sönmesini engelleyebilirsiniz. Reçinenin bol olduğu ağaç diplerinden reçine toplayarak ateş çubuğu yaparak adada gece saatlerinde olası tehditlere karşı kendinizi de koruyabilirsiniz. Reçine uzun süre yanabilecek bir madde olmasının yanında daha uzun süre yanması ile sizin elinizde bir avantaj olacaktır.