Bir kanalizasyon sistemi yaratmak için sadece boru döşemek yeterli değildir. Uygun boru seçimi, uygun eğim ve daha birçok mühendislik gerektiren konu vardır. Evlerimize kadar giren kanalizasyon boruları çok uzun yıllar önce döşenmeye başlamış olmasına rağmen bugün bile bazı yerlerde kanalizasyon sistemi yeterli değildir ve her evde bulunmamaktadır. Özellikle de kanalizasyon sistemi bazı kasabalarda bugün için bulunmadığı gibi bu kasabalarda farklı alternatifler kullanılmak zorunda kalmıştır.

Kanalizasyon özellikle modern yaşamda çok önemli bir yere sahiptir. Evlerimizde lavabolarımıza çöp atıp onu direkt kanalizasyona gönderemiyoruz ama dışkı ve idrarımız kanalizasyon yoluyla gerekli yerlere gidiyor ve kötü bir görüntü ile koku olmasının önüne geçiyor. Eğer evinizde kanalizasyon sistemi olmasaydı tuvaletinizi yapacak bir tuvaletiniz olamazdı. Veya mevcut tuvaletler olmayacağı için yanmalı tuvaletler kullanılmak zorunda kalırdı ki bunlar evlerde sık sık değiştirilmesi ve çok sık kullanılması uygun olmayan bir ürün olduğu için zorluklar çıkarırdı.

Kanalizasyon Döşemelerinin Sayısı ArtıyorKanalizasyon Sistemleri Olmasaydı Ne Olurdu?

Kanalizasyon döşemelerinin sayısı sürekli olarak artıyor. Paris, Ankara, Tokyo, Washington ve tüm dünyanın ilgi çeken bölgelerinde ve büyükşehirlerinde başta olmak üzere yeni nesil kanalizasyon sistemi döşemeleri tercih ediliyor.

Bu sayede boruların beklenmedik bir şekilde delinmesi ve patlaması pek fazla mümkün olmuyor ve kötü bir koku oluşmuyor.

Kanalizasyon Olmasaydı Ne Olurdu?

Eğer ki kanalizasyon olmasaydı ortaya kötü bir görüntü çıkardı. Bugün Hindistan’da 700 bin kadar evde tuvalet yok ancak kanalizasyon sistemi olan ve tuvaleti olmayan evler var. Bu insanlar tuvaletlerini yapmak için dışarı gitmek zorunda kalıyorlar ve hem güvenlik, hem de mahrem açısından çok ciddi sorunlar yaşarken, aynı zamanda da hijyen açısından hiç uygun olmayan bir durum ortaya çıkıyor.

Bu nedenle özellikle de kanalizasyon sistemi olması insan sağlığı, çevre sağlığı ve hayvanların sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Eğer ki kanalizasyon sistemi olmasaydı veya mevcut kanalizasyon sistemleri bozulduğunda onarılmasaydı çok ciddi kötü ağır koku gezegeni kaplardı ve bu durumda en lüks yerlerde bile yaşam kokudan dolayı pek fazla mümkün olmazdı. Ya da insanlar buna alışmak zorunda kalırlardı ancak hijyen sorunları çok büyük ölümcül virüslere ve bakteriyel enfeksiyonlara sebep olabilirdi.
Kategori: